Vilnius. Žemdirbiai šaukiasi premjerės dėmesio – dėl besitęsiančios pieno krizės trečiadienį ūkininkų atstovai rinkosi prie Vyriausybės.
Susirinko grupė ūkininkų atstovų, tarp jų – Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos valdybos pirmininkė Regina Bernatonienė, Mažeikių r. ūkininkas ir Žemdirbių organizacinio štabo atstovas Audrius Vanagas, žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ vadovė Oksana Puronaitė, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas, Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys ir kiti.
Žemės ūkio ministerijai siūlant krizę spręsti ilgalaikėmis priemonėmis (kooperacija ir rizikos fondų steigimu), ūkininkai sako, kad nesiėmus greitų sprendimų ilgojo poveikio priemonių taikyti neliks kam. Žlugus deryboms Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM), o Europos Komisijai atsisakius skirti paramą Lietuvai, pagalbos ieškota Prezidentūroje, tačiau bent kol kas konkrečių sprendimų nesimato.
Žemdirbių atstovai sako kreipęsi ir į ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę, kuri neseniai teigė, kad kaip išeitį mato kooperaciją, tačiau kol kas jokios reakcijos nesulaukė. Tad šiandien, kai vyksta įprastas Vyriausybės posėdis, jie atvyko prie premjerės durų – jei nėra girdimi, gal bus bent pamatyti.
Mat aštri krizė tęsiasi jau 2 mėnesius, o sprendimų kol kas nėra. Tik girdimi pažadai ir aktyviai siūlomos ilgalaikės priemonės situacijai spręsti, nors jų reikia čia ir dabar.
Pasak R. Bernatonienės, ūkininkai nori parodyti, kad pienas ir jo riebumas toks pat, tad kodėl už jį mokama skirtinga kaina? Tai puikiai iliustruoja prie Vyriausybės atnešti pieno stiklainiai su nurodytais įkainiais.
R. Bernatonienė pabrėžė, kad veiksmų reikia imtis dabar ir jie turi būti greiti. „Norim pagaliau būti priimti ir išgirsti ministrės pirmininkės. Rašėme raštus, kvietėme, prašėme susitikimo, bet jokios informacijos, jokių žinių nėra, kai mes norime, kad greiti sprendimai būti priimami greitai ir kalbamasi su bendruomene. Šiuo metu gaunasi tik atsimušinėjimas“, – kalbėjo ūkininkė.
Ūkininkai žemės ūkio ministrui ir Vyriausybei bandė paaiškinti, kaip atrodo jų siūlymas kooperuotis, kai palygini sumas, kurias perdirbėjai moka už pieną, surenkamą iš pavienių ūkių, atsižvelgiant į jo dydį, ir kooperatyvo į gamykla atvežtą pieną
A. Vanago teigimu, po žlugusių derybų niekaip nepavyksta prisibelsti iki premjerės, o iš ŽŪM ūkininkai nesulaukia nei supratimo, nei palaikymo.
Anot jo, jei ir toliau žemdirbiai bus neišgirsti, teks imtis kitų žingsnių. Mat šiandien susirinko tik keletas žmonių, bet galimai bus griebtasi platesnio masto akcijų artimiausiu metu, jeigu tai bus neveiksminga.
Į Vyriausybės posėdį skubėjęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atėjo ir pas žemdirbius. Jiems pakartojus problemas ir paprašius kuo greičiau imtis veiksmų, ministras teigė, kad juos supranta ir girdi.
K. Navicką į didelę ir modernią žemės ūkio bendrovę „Berčiūnai“, kur sprendžiama, ką daryti toliau, kvietė atvažiuoti jos vadovė O. Puronaitė. Ji pabrėžė krizės sprendimo veiksmų nuoseklumo būtinybę.
„Ministre, nepadarius A, nepadarysi B. Jūs norite pradėti nuo B. taip nesidaro. Užtenka išsidirbinėti“, – tiesiai kalbėjo O. Puronaitė apie ŽŪM siūlymus kooperuotis ir steigti rizikos fondus.
O štai K. Navickas teigė, kad tik šiandien pirmą kartą išgirdo apie dotacijų reikalingumą, ir pridūrė, jog šį prašymą perduos premjerei.
„Kad iš valstybės būtų dotacija – sakote pirmą kartą. Viskas gerai, girdime. Kitas dalykas, kurį galite pasakyti tik jūs, nes mes dar neturime duomenų – kiek nukrito kaina vasarį. Nes 2023 m. sausį ji buvo tokia pat, kaip ir 2022 m. sausį“, – sakė ministras. Tokia jo kalba palydėta replikomis, kad meluojama ir neatsižvelgiama į bendrą situaciją. Anot ūkininkų, 2022 m. sausį išlaidos buvo visai kitokios, o dabar tenka šerti brangiais pašarais, augo ir kiti kaštai.
A. Vanagas priminė nepavykusias derybas ir teigė, jog iki šiol žemdirbiai neturi žemės ūkio ministro palaikymo. „Derybose jūs matėte, kaip atsitvėrė tylos siena prekybininkai, perdirbėjai pradėjo mus kaltinti, kad esame smulkūs, kad nemokame kooperuotis. Tai yra visiškai neteisinga. Jūs turite palaikyti mus“, – kalbėjo A. Vanagas. Ministrui patikinus, kad jis ūkininkus palaiko, piketo dalyviai replikavo, kad nieko panašaus jie nejaučia.
Ministro teigimu, atsižvelgiant į tai, ką žemdirbiai šiandien kalba, klausimai dėl dotacijų ir kainos pasiskirstymo grandinėje turi būti sprendžiami lygiagrečiai. Kartu svarbu galvoti ir apie ilgalaikius sprendimus.
Prie Vyriausybės atvažiavusių ūkininkų teigimu, nors jų tvartuose – gražios ir prižiūrėtos karvės, ši atvežtoji simbolizuoja susiklosčiusią padėtį. „Kokia situacija, tokia ir karvė...“ – kalbėjo žemdirbiai
Kaip dabartiniame fone gali suveikti siūlymas aktyviau kooperuotis ministro teiravosi R. Bernatonienė. „Jūs kalbate apie kooperaciją, bet už kooperuotą pieną, jau nuvežtą į kombinatą, jie gauna 25 centus, kai pas mane atvažiuoja į ūkį, aš duodu dvi tonas ir man moka 28 centus. Tai kam man kooperuotis? Kokia nauda?..“ – esamą situaciją ministrui aiškino ūkininkė.
K. Navickas, paklaustas, kodėl su ūkininkais neišeina pasikalbėti premjerė, atsakė, kad už šią sritį atsakingas jis ir visus žemdirbių prašymus premjerei taip pat išsako jis.
Po pokalbio su ministru, O. Puronaitė teigė, kad tokio cinizmo nėra regėjusi. Mat susitikimuose kalbama viena, žiniasklaidai pametėjama dar kitokių užuominų, o galiausiai sprendimų vis tiek nėra. Ji taip pat pabrėžė, kad sprendimai jau būtų, jeigu ministras būtų garbingas.
Kadangi prie Vyriausybės, V. Kudirkos aikštėje, trečiadienį vyko ne tik ūkininkų piketas, iš pradžių jiems buvo nurodyta būti aikštės kampe. Vėliau kai kurie piketuotojai sakė buvę pastatyti taip, jog su plakatais teko stovėti atsisukus prieš V. Kudirką. „Stovėti prieš šito žmogaus, kuris kūrė Nepriklausomą Lietuvą, didybę, labai nepadoru ir keista. Jis buvo geresnės Lietuvos atstovas“, – sakė A. Vanagas, O. Puronaitė pridūrė, jog taip Vyriausybė tarsi slepiasi už garbingos Lietuvos, o pati tuo metu demonstruoja cinizmą ir aroganciją.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)