Vilnius / Rokiškio r. „Žemės ūkio rizikos valdymo fondas – neveiksnus ir neįgalus darinys, neskirtas ir neparuoštas spręsti ūkininkų pajamų stabilizavimo problemų, teigia Rokiškio r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius.
O štai Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pieno gamintojus ragina steigti tokius fondus, esą jie ilguoju laikotarpiu padėtų spręsti pieno sektoriaus krizes. Tokių fondų kol kas dar nėra.
M. Petkevičius feisbuke rašo, kad fondas esamuoju laiku galėtų net pabloginti pieno sektoriaus situaciją, nes ūkininkui reikės įnešti įnašą į įstatinį kapitalą ir nuolat mokėti einamąsias įmokas.
Tačiau, anot ŽŪM kanclerio Valdo Aleknavičiaus, nors perdirbėjai ir siūlo, kad fondas būtų privalomas visiems, tačiau kol kas diskutuojama tik apie savanoriškus fondus.
„Čia ilgalaikė priemonė, šiandien sprendimo nebūtų, galbūt būtų po keleto metų, jeigu įsigyvuotų. Fonde gali dalyvauti ir perdirbėjai, tik jie negali gauti naudos. Jei būtų solidarūs ar kooperatyvai, jie galėtų savo dalį į fondą įnešti ir naudoti pieno kainai kompensuoti ar kitoms išmokoms“, – sakė ŽŪM kancleris.
Jo teigimu, tai tarsi savišalpos priemonė, o joje numatyta dalis, kuria galėtų prisidėti valstybė. Mat fonde kaupiami žemės ūkio sektoriaus, ūkininkų privatūs pinigai, o ištikus krizei, pagal nustatytas taisykles, kurias apsibrėžia fondas skiriant paramą, valstybė prisideda iki 70 proc. papildomai.
Anot M. Petkevičiaus, fondu pasinaudoti greitu metu ūkininkai negalės, nes yra prievolė paramą ūkininkui pirmiausia išmokėti iš savo fondo ir tik paskui teikti NMA paramos paraišką dėl 70 proc. paramos.
Kol ŽŪM kalba apie ilgalaikes priemones, ūkininkai vis primena, kad sprendimų reikia čia ir dabar, o tokie fondai nepritaikyti trumpalaikėms priemonėms užtikrinti.
„Fondo taisyklės nepritaikytos nei pienininkams, nei greitiems paramos sprendimas. Ūkininkas pagalbos iš jo galėtų sulaukti tik metams pasibaigus, pateikus buhalterinius ir kitus dokumentus, įrodančius apie prarastas (sumažėjusias) pajamas daugiau nei 20 proc., palyginti su praėjusiais metais. Jei kainos už parduodamą produkciją kyla (dėl infliacijos 20 proc.), prieš tai buvusiais metais visada bus mažiau pajamų nei einamaisiais ir tai neatitiks pagrindinio reikalavimo, norint gauti paramą“, – feisbuke pabrėžia Rokiškio r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius.
Jis įžvelgia ir daugiau problemų. Esą fondo taisyklės informuoja, kad ūkininko paramos paraiška, pritrūkus lėšų, galėtų būti nevertinama. „Tai visiškai neskatinanti priemonė, tarsi iš anksto pasakoma, kad tavo problemos ir yra tavo problemos...“ – teigia Rokiškio r. ūkininkų vadovas.
Taigi, M. Petkevičiaus manymu, pinigų šioje priemonėje faktiškai nėra, fondo pagalba ūkininkui būtų gerokai pavėluota, jis greitai nesukaups reikalingo kapitalo.
„Priemonė nepatikima, nes NMA dėl daugelio priežasčių gali nevertinti paraiškos. Jei fondą kurtų tik pienininkai, išaugtų rizika dėl greito fondo „suvalgymo“ (nepaskirstytos vienos srities rizikos). Yra ir daugiau perliukų, apie kuriuos būtų galima kalbėti dar ilgiai“, – reziumavo Mindaugas Petkevičius.
***
Antradienį, kovo 7 d., Žemės ūkio ministerija kvietėsi ūkininkų, perdirbėjų ir finansų institucijų atstovus aptarti rizikos fondų taisykles. ŽŪM kvietė diskutuoti dėl taisyklių kovo 7-ąją, nors jos įsigaliojo kovo 3-iąją.
Pasak ūkininko, derybinės grupės vadovo Audriaus Vanago, įsakymas jau buvo priimtas. „Nematėme poreikio diskutuoti dėl jo taisyklių. Jos jau turi būti pristatinėjamos žemdirbiams ir pradėti veikti“, – nedalyvavimą diskusijoje komentavo A. Vanagas.
Portalui manoūkis.lt atsiųstame atsakyme Žemės ūkio ministerija teigia, kad diskusijoje dėl rizikos fondų kovo 7-ąją ūkininkams atstovavo Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, kooperatyvų nariams – LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ valdybos pirmininkas Jonas Kuzminskas. ŽŪM teigimu, į posėdį buvo pakviesti Žemės ūkio tarybos, Lietuvos ūkininkų sąjungos, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos atstovai. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija savo pastabas pateikė raštu, Žemės ūkio taryba – žodžiu.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Martynas Puidokas: „Dabar už nugaros – dar didesnė minia“
2024-09-09 -
Kodėl svarbu jį suprasti, kas yra EURIBOR?
2024-09-05 -
Kodėl pasaulio milžinai atsisako grūdų verslo
2024-09-03
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)