


Vašingtonas. Bulvės sustoja augti, kai naktį temperatūra pakyla virš 25 °C, o ekspertai prognozuoja, kad per ateinančius 50 metų pasaulinė temperatūra pakils 1,1–6,4 °C. Tad vietovėse, kuriose plačiai išvystyta bulvių pramonė, suprastės derlius.
Mokslininkai svarsto, kad dėl klimato kaitos būtina kurti šilumos stresui atsparias veisles. Vis dėlto amerikiečių tyrėjai mano, kad kiti kintantys veiksniai leis nuostolius kompensuoti.
Vertinant klimato kaitos poveikį bulvių auginimui, reikia atsižvelgti į keturis veiksnius: aukštesnę oro temperatūrą, kenkėjų ir ligų gausą, kraštutinius kritulių pokyčius (sausros ir liūtys), padidėjusį anglies dioksido kiekį atmosferoje. Įvertinę šiuos veiksnius, kai kurie mokslininkai mano, kad klimato kaita gali gerokai paveikti bulvių auginimą.
Įrodyta, kad ankstyvą ir šiltą pavasarį sutrumpėja ramybės periodas ir bulvės sudygsta anksčiau, tačiau vasarą dėl karščio lėčiau formuojasi ir auga gumbai. Mokslininkai prognozuoja, kad dėl klimato kaitos pasikeis bulvių laukų geografijos žemėlapis. Pasėliai trauksis iš pietinių regionų link šiaurinių arba į kalnus.
Dėl šiltesnių orų plis amarai, kolorado vabalai ir kiti kenkėjai, kuriems anksčiau buvo per šalta, derliaus kokybė suprastės dėl ligų. Nors bulvėms augti reikia mažiau vandens, palyginti su kitais augalais, augalus veiks sausros ir gausios liūtys, o toks klimatinių sąlygų derinys bulvėms labai nepalankus.
Vis dėlto JAV Floridos universiteto mokslininkai mano, kad didesnis anglies dioksido kiekis atmosferoje galėtų kompensuoti derliaus nuostolius, susijusius su šilumos stresu, rašoma mokslo leidinyje „Environmental Research Letters“. Didesnis jo kiekis gali būti pražūtingas kitiems augalams, tačiau bulvėms paspartins fotosintezę, o tai lems mažesnį vandens poreikį, didesnį augimo tempą ir trumpesnį sezoną.
Šiuo metu priskaičiuojama daugiau kaip 4,3 tūkst. valgomų bulvių veislių ir beveik 180 skirtingų laukinių atmainų. Tikimasi, kad didelė genetinė įvairovė padės išvesti bulves, atsparias šilumos stresui, ligoms ir kenkėjams. Kaip klimato kaita paveiks bulves ir kas keisis, mokslininkus domina jau kurį laiką.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nepaisant sausros vasarą, bulves labai puola puviniai
2023-10-12 -
Ne laikas šerti, kai reikia melžti
2023-10-09 -
Ūkininkavimo ateitis pro akinius
2023-09-28
Skaitomiausios naujienos
-
Išmokų avansai: sąskaitos pildosi, tačiau ne tiek, kiek tikėtasi?
2023-11-08 -
Nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos glumina savininkus
2023-11-22 -
Vienų reikalaujama pievas atstatyti, kiti negali jų deklaruoti
2023-11-28
(0)