Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Mokslas
Mokslininkai: laikas ieškoti šilumai atsparių bulvių veislių
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vašingtonas. Bulvės sustoja augti, kai naktį temperatūra pakyla virš 25 °C, o ekspertai prognozuoja, kad per ateinančius 50 metų pasaulinė temperatūra pakils 1,1–6,4 °C. Tad vietovėse, kuriose plačiai išvystyta bulvių pramonė, suprastės derlius.

Mokslininkai svarsto, kad dėl klimato kaitos būtina kurti šilumos stresui atsparias veisles. Vis dėlto amerikiečių tyrėjai mano, kad kiti kintantys veiksniai leis nuostolius kompensuoti.

Vertinant klimato kaitos poveikį bulvių auginimui, reikia atsižvelgti į keturis veiksnius: aukštesnę oro temperatūrą, kenkėjų ir ligų gausą, kraštutinius kritulių pokyčius (sausros ir liūtys), padidėjusį anglies dioksido kiekį atmosferoje. Įvertinę šiuos veiksnius, kai kurie mokslininkai mano, kad klimato kaita gali gerokai paveikti bulvių auginimą. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Įrodyta, kad ankstyvą ir šiltą pavasarį sutrumpėja ramybės periodas ir bulvės sudygsta anksčiau, tačiau vasarą dėl karščio lėčiau formuojasi ir auga gumbai. Mokslininkai prognozuoja, kad dėl klimato kaitos pasikeis bulvių laukų geografijos žemėlapis. Pasėliai trauksis iš pietinių regionų link šiaurinių arba į kalnus. 

Dėl šiltesnių orų plis amarai, kolorado vabalai ir kiti kenkėjai, kuriems anksčiau buvo per šalta, derliaus kokybė suprastės dėl ligų. Nors bulvėms augti reikia mažiau vandens, palyginti su kitais augalais, augalus veiks sausros ir gausios liūtys, o toks klimatinių sąlygų derinys bulvėms labai nepalankus. 

Vis dėlto JAV Floridos universiteto mokslininkai mano, kad didesnis anglies dioksido kiekis atmosferoje galėtų kompensuoti derliaus nuostolius, susijusius su šilumos stresu, rašoma mokslo leidinyje „Environmental Research Letters“. Didesnis jo kiekis gali būti pražūtingas kitiems augalams, tačiau bulvėms paspartins fotosintezę, o tai lems mažesnį vandens poreikį, didesnį augimo tempą ir trumpesnį sezoną. 

Šiuo metu priskaičiuojama daugiau kaip 4,3 tūkst. valgomų bulvių veislių ir beveik 180 skirtingų laukinių atmainų. Tikimasi, kad didelė genetinė įvairovė padės išvesti bulves, atsparias šilumos stresui, ligoms ir kenkėjams. Kaip klimato kaita paveiks bulves ir kas keisis, mokslininkus domina jau kurį laiką.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos