Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Gyvenimas toks...
Dėl paramos skirstymo kreipiasi į teismą

Vilnius. Žemės ūkio ministerija praneša nuo pirmadienio, rugsėjo 18 d. pradedanti mokėti išimtinę paramą pieno gamintojams. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija sako, kad toks paramos skirstymas – diskriminuojantis ir dėl to tą pačią dieną žada kreiptis į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą.

Penktadienį vykusiame Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos nuotoliniame prezidiumo posėdyje Asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis priminė, kad dėl paramos skyrimo Lietuvos pieno gamintojams šalies žemdirbių delegacija pavasarį susitiko su žemės ūkio komisaru Janusz‘u Wojciechowski‘u (Janušu Voicekovskiu). J. Sviderskio teigimu, komisaras savo pažadą tesėjo – buvo skirta 10,66 mln. Eur

Vis dėlto vėliau įsisuko diskusijos, kaip ir kam ta parama turėtų būti skirta. Iš pradžių siūlyta paramą skirti už natūralų žalią pieną gavusiems ne daugiau kaip 35 ct/kg. Toks siūlymas sulaukė gausios kritikos, komisarui buvo išsiųstas paklausimas dėl paramos skirstymų sąlygų.

Bioversija 23 09 01 m7

Rugpjūčio viduryje Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pranešė keičianti paramos ribas, tačiau ir tai sulaukė kritikos tiek iš ūkininkų atstovų, tiek iš Seimo Kaimo reikalų komiteto.

Vis dėlto rugpjūčio pabaigoje žemės ūkio ministro įsakymu paramos skirstymo taisyklės patvirtintos, o nuo rugsėjo 18 d. numatyta paramą išmokėti.

Kaip praneša Žemės ūkio ministerija, parama bus išmokėta 11 145 pieno gamintojams. Parama apskaičiuota pagal 2023 m. balandžio 1 d. – birželio 30 d. kiekvieno pieno gamintojo supirkėjams faktiškai parduotą natūralaus riebumo pieno kiekį.

Paramos dydžiai diferencijuoti į keturias pakopas pagal liepą gamintojo Ūkinių gyvūnų registre įregistruotų pieninių veislių karvių skaičių.

Žemdirbiai teigia, kad jų siūlymų Ministerija neišgirdo, o nustatytas paramos skirstymas – diskriminuojantis ir neteisingas.

„Neįsiklausė, kaip ir į kitus žemdirbių prašymus, priėmė tą sprendimą ir bandys dalyti. Mes bandysime ieškoti tiesos teisme, kad ir kaip būtų nesmagu“, – LŽŪBA posėdyje kalbėjo J. Sviderskis.

Vėliau portalui manoūkis.lt jis komentavo, kad Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui bus teikiamas ieškinio pareiškimas dėl diskriminuojančios ir konkurenciją iškreipiančios žemės ūkio ministro pozicijos skirstant paramą pieno sektoriui ir paramos neskyrimo ūkiams, tiesiogiai perdirbantiems pieną vietoje.

Jo teigimu, nors deklaruojama, kad skatinamas perdirbimas ūkiuose, tačiau veiksmai rodo ką kita. „Tie, kurie agituojami trumposiomis grandinėms, nuo lauko iki stalo, tie, kur sumuša sviestelį, pagaminą rūgpienį – jie irgi nieko negauna. Jie kartu važiavo į Briuselį ir jie negauna“, – kalbėjo J. Sviderskis.

Tad tiek pieno gamintojų, tiek jį perdirbančių savo ūkiuose interesą bus bandoma ginti teisme.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14
Bayer 2023 08 21

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
Visos apklausos