Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
ES parama pieno gamintojams: ūkininkai abejoja siūlomu skirstymu Atnaujinta

Vilnius. Žemės ūkio ministerija pradėjo ES paramos pieno gamintojams paskirstymo taisyklių derinimą su visuomene ir socialiniais partneriais. Ūkininkų atstovai teigia, kad ministerijos siūloma paramos skirstymo tvarka jų netenkina.

Žemės ūkio ministerijos parengtų taisyklių projekte numatyta, kad parama bus skiriama pieno gamintojams, kurie Žemės ūkio ir kaimo verslo registre registruoti kaip valdos valdytojai arba partneriai ne vėliau kaip iki 2023 m. kovo 31 d. (imtinai).

Pieno gamintojai taip pat turės turėti savo vardu Ūkinių gyvūnų registre 2023 m. rugpjūčio 1 d. registruotų pieninių karvių.

Bioversija 2024 04 26 m7

Paramą turėtų gauti tie gamintojai, kurių 2023 m. balandžio, gegužės ir (ar) birželio vidutinė supirkimo kaina už natūralų žalią pieną buvo ne didesnė kaip 35 ct/kg.

Taisyklėse numatyta, kad išskirtinės finansinės paramos siekiantys pieno gamintojai ir jų sutuoktiniai negalės būti patvirtinti paramos gavėjais pagal Kaimo plėtros 2004–2006 m. plano priemonę „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“ ir Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“.

Paramą siūloma apskaičiuoti pagal 2023 m. balandžio 1 d.–birželio 30 d. pieno gamintojo supirkėjams faktiškai parduotą pieno (natūralaus riebumo) kiekį.

Numatoma, kad paramos dydis kiekvienam pieno gamintojui bus apskaičiuojamas individualiai kiekvienam mėnesiui (balandžio, gegužės, birželio), t. y. apskaičiuojamas skirtumas tarp 35 ct/kg ir vidutinės faktinės pieno gamintojo gautos kainos už natūralaus pieno kilogramą atitinkamą mėnesį.

Paramos suma pieno gamintojui bus apskaičiuojama konkretaus mėnesio apskaičiuotą paramos dydį padauginus iš pieno gamintojo atitinkamą mėnesį (2023 m. balandį, gegužę ir birželį) faktiškai parduoto natūralaus pieno kiekio (kg).

Paramą apskaičiuos VĮ Žemės ūkio duomenų centras, o išmokės Nacionalinė mokėjimo agentūra.

ES parama turės būti išmokėta ne vėliau kaip iki 2024 m. sausio 31 dienos.

Taisyklių projektą rasite čia

***
Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius teigia, kad ūkininkai su ŽŪM siūlomomis paramos skirstymo taisyklėmis nesutinka. Anot jo, paramą gautų tik mažieji pieno ūkiai, nors dėl kritusių pieno kainų ir sausrų kenčia visi. 

Žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas sako, kad pagal tokią tvarką paramą gaus dauguma Lietuvos pieno ūkių, be to, tvarka dar nepatvirtinta. Anot jo, parama bus skirstoma taip, kad ūkininkai nepatirtų nuostolių.

„Paramą už pieną gaus daugiau nei 90 proc. ūkininkų ir beveik 11 tūkst. ūkių. Ūkių, kurie pateks į tą paramos schemą, dydis yra labai įvairus. Kodėl pasirinkta 35 centai, tai kaip ir praeitoj paramos schemoj buvo, yra išskaičiuotas rodiklis, kuris rodo, kad tai yra savikaina pieno – jeigu mažiau nei 35 centai, tai jau nebedengia savikainos“, – BNS teigė viceministras. 

„Šita parama Europos reglamente ir nurodo, kad turi būti dengiama už negautas pajamas, tai ūkininkai, kurie gavo, tarkim, 20 centų, tai mes papildomai jiems sumokėsim tuos 15 centų skirtumą“, – pridūrė jis. 

Tuo metu M. Maciulevičiaus teigimu, nustačius 35 centų kainos ribą paramą gautų tik maži ūkiai. 

„Visa eilė tų vidutinių ūkių, kurie, pavyzdžiui, ekologiniai ūkiai gauna centą ar kitu daugiau, 36 ar 37 centus, jie negaus nieko. Arba tie brangūs ūkiai net ir vidutiniai, 40 karvių turintys, jie investuoja į pašarus, gerą racioną duoda ir jų riebalingumas pieno būna santykinai aukštas, jie gauna priedus už tą natūralų pieną ir irgi viršija tuos 35 centus“, – BNS aiškino M. Maciulevičius.

„Aš nesuprantu, ar mes į kokybiško natūralaus žaliavinio pieno rinką einam, ar mes tiesiog vėl segmentuosim savo ūkius“, – sakė jis. 

Anot Kauno r. ūkininkų sąjungos vadovo, pieno gamintojai nusivylę, nes skirstoma ne visa beveik 11 mln. eurų parama. 

„Šiuo metu yra be galo sudėtinga situacija išlikimo pieno ūkių ir mes tikėjomės, kad visa šita parama bus skirta pieno ūkiams, kaip ir buvo žadėta (...), bet tik 8,8 (mln. eurų – BNS) skiria pienininkams. Tai tie du milijonai kažkur kitiems sektoriams nuėjo, o nacionalinės (paramos iš Lietuvos biudžeto – BNS) net nesvarsto“, – BNS teigė M. Maciulevičius. 

Viceministras V. Abukauskas aiškino, kad visi EK paramos pinigai dabar nepaskirstomi, nes norima pagreitinti jos mokėjimo procesą, o likusius 2 mln. eurų ministerija paskirstys ateityje.

Šaltinis: ŽŪM, BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos