Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Agropolitika
V. Pranckietis: pievų atkūrimo reikalavimą komisaras siūlo atidėti metams Papildyta

Briuselis. Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaras Janusz’as Wojciechowsk’is (Janušas Voicechovskis) siūlo metams atidėti reikalavimą atkurti daugiametes pievas, per spaudos konferenciją po susitikimo su komisaru teigė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis. 

Pasak pirmininko, buvo gana pozityviai pažiūrėta į pievų klausimą jau iš anksto.

„Dabar mums pasakyta aiški nuomonė, kurią galime sakyti ir viešai – vieniems metams šis klausimas suspenduotas, jokios sankcijos taikomos nebus, atsižvelgiant į karą ir kitus dalykus“, – tikino V. Pranckietis.

Bioversija m7 2024 11 19

Komiteto narys Jonas Gudauskas per konferenciją teigė, kad su komisaru aptarta galimybė dėl pievų rasti techninius sprendimus dar šiais metais iki deklaravimo, tačiau komisaras čia pažadų nedalijo.

„Komisaro atsakymas – artėja Europos Parlamento rinkimai ir jo vadovaujamai komisijai to padaryti galbūt ir nepavyks, bet šią problemą nukelti metams, kad ir Ministerijos atstovai galėtų pasiruošti statistiškai, o ūkininkai negautų sankcijų, tai toks sprendimas, matyt, greičiausiu metu ir bus priimtas“, – pridūrė J, Gudauskas.

V. Pranckietis patikino, kad siūlymas metams nukelti pievų atkūrimo reikalavimą – politinė iniciatyva. Mat Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen kabinetas dabar nagrinėja tokį pasiūlymą.

Komiteto narys Juozas Baublys akcentavo, kad sprendimas metams įšaldyti ši reikalavimą pačios problemos nesprendžia – tik ją atitolina, tad ragino neatsipalaiduoti ir taisyti klaidas.

„Šis sprendimas neišsprendžia problemos, tik atideda. Mums visiems reikės susitelkti – tiek Ministerijai, tiek Komitetui ieškant sprendimo būdų, todėl reikia neatsipalaiduoti“, – pridūrė jis. 

O štai kitas Komiteto narys Kęstutis Mažeika pabrėžė, kad galutinį sprendimą dėl pievų priims naujos sudėties Komisija.  

„Dabar kalbama apie techninę galimybę nukelti politinį sprendimą kitai EK, kuri bus po Europos Parlamento rinkimų“, – teigė K. Mažeika. 

Kiti klausimai

Per susitikimą su komisaru taip pat aptartas rusiškų žemės ūkio ir maisto produktų tranzito per Lietuvą klausimas.

J. Gudausko teigimu, komisaras patikino, kad problema žinoma, ir pažadėjo, jog dėl šio klausimo bus vykdoma kontrolė.

Aptarta ir pieno kainų reguliavimo tema. „Komisarui kėlėme klausimą dėl pieno kainų reguliavimo, teisingo kainos paskirstymo tarp rinkos dalyvių. (...) Tą informaciją pateikėme, kad iš tiesų Lietuvoje pieno sektorius iš krizės niekaip neišeina ir mažėjimas tiek ūkių, tiek gyvulių yra ženklus“, – kalbėjo Komiteto narys Vigilijus Jukna.

Anot jo, taip pat komisarui pabrėžta, kad pieno rinką stabilizuoti reikia ne tik nacionaliniu, bet ir visos Europos Sąjungos (ES) mastu.

„Vis tik komisaras aiškaus atsakymo apie kainų reguliavimo grandinę kol kas nepateikė. Šis variantas kol kas nėra svarstomas. Daugiausia akcentuota tai, kad galbūt reikėtų turėti trečiąjį voką, kuris veiktų kaip pokrizinis fondas sektoriuje, (...) kad būtų galima padengti dalį išlaidų ūkininkams“, – kalbėjo V. Jukna.

Anot jo, Komisija kol kas nesvarsto ir apie kompensacijų skyrimą ūkininkams, norintiems įsigyti veislinių gyvulių ar seksuotos spermos. „Per strateginius planus siūlo tokią galimybę numatyti“, – pridūrė jis.

J. Baublys teigė atkreipęs komisaro dėmesį į tai, kad ekologiniai ūkiai prašo didinti paramą. „Nors šiuo metu paskelbta, kad Lietuva didina 15 proc. išmokas, tačiau, norint pasiekti proveržį, to nepakanka“, – teigė jis.

Komiteto narys su komisaru taip pat aptarė galimybę taikyti trumpesnį įsipareigojimų laikotarpį nei 5 metus tiems, kurie ekologiškai ūkininkauja 5 metus ir ilgiau.

„Jei ekologiškai ūkininkaujama 5 ar 10 metų, ta žemė jau yra pritaikyta ekologiškų produktų gamybai. Tad kam tie privalomi 5 metų įsipareigojimai? Ypač vyresni ūkininkai to nenori daryti. Komisaras pažadėjo įsigilinti į problemą ir ją aptarti su mūsų žemės ūkio ministru“, – tikino J. Baublys.

Per susitikimą su komisaru daug laiko skirta ir tiesioginių išmokų klausimui. Anot K. Mažeikos, komisaras išreiškė viltį, kad ateityje turėtų būti rasti sprendimai išorinei konvergencijai užbaigti jau su kitu programiniu laikotarpiu.

Komitetas siūlė Lietuvos ūkininkams atitinkamai sumažinti įsipareigojimus, jei vis tik konvergencija neįvyktų.

„Jeigu 15 proc. mažesnės išmokos, kad 15 proc. būtų mažesni ir įsipareigojimai“, – pabrėžė Komiteto pirmininkas.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos