Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių

Tarptautinė kanapių verslo konferencija-paroda „Cannabis Hub.LT 2024“ subūrė pluoštinių kanapių augintojus, perdirbėjus, taip pat mokslininkus iš Lietuvos ir užsienio.

Renginį organizavo Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA) kartu su VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centru.

Per konferenciją dėmesys skirtas atkuriamosios žemdirbystės ir žiedinės ekonomikos plėtrai kaimo vietovėse, siekiant atskleisti pluoštinių kanapių verslo galimybes.

Pasak KAPVIA vadovo Rimanto Čiūto, ši tema ypač svarbi klimato kaitos akivaizdoje. Mat auginti pluoštines kanapes yra palanku aplinkai ir biologinei įvairovei.

Konferencija prasidėjo nuo ekspertų diskusijos apie gerąją atkuriamosios žemdirbystės praktiką.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro profesorė Žydrė Kadžiulienė pabrėžė, kadatkuriamoji žemdirbystė prisideda prie klimato kaitos švelninimo.

Diskusijos dalyviai (iš kairės): žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė, LAAMC prof. Žydrė Kadžiulienė, ūkininkas Valentinas Genys, Lietuvos jaunųjų ūkininkų sąjungos prezidentas Vytautas Buivydas, Ukrainos pluoštinių kultūrų instituto direktorius Viktorʼas Kabanetsʼas, Europos pramoninių kanapių asociacijos tarybos narė Hana Gabrielova

Diskusijos dalyviai sutiko, kad pluoštinių kanapių panaudojimas platus ir iš jų galima kurti aukštos pridėtinės vertės produktus.

„Kanapės ne tik didina pajamas, bet ir prisideda prie dirvožemio apsaugos, todėl tokie renginiai, kaip šis, yra puiki vieta dalytis žiniomis ir patirtimi“, – kalbėjo Lietuvos jaunųjų ūkininkų sąjungos prezidentas Vytautas Buivydas.

„Manau, kad visi kartu: verslo atstovai, ūkininkai, mokslininkai, valdžios institucijos galime padaryti taip, kad Lietuvoje būtų kuriami aukštos pridėtinės vertės produktai iš kanapių“, – bendradarbiauti kvietė VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė, profesorė Astrida Miceikienė.

Renginyje dalyvavo ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, kuris džiaugėsi, kad pluoštinės kanapės Lietuvoje, nors ir pavėluotai, žingsnis po žingsnio pelnytai atgimsta.

Be to, „Cannabis Hub.LT 2024“ lankytojai galėjo susipažinti su kanapių verslo ekspozicija, kurioje savo produktus iš kanapių pristatė ūkininkas Gintautas Žebelys, pirmasis Lietuvoje sertifikavęs biodinaminį kanapių ūkį, kanapių žiedų produktų rinką turintis Martynas Moška ir kiti.

Renginio lankytojai turėjo galimybę pasidairyti po kompaktišką parodą, kurioje savo stendus turėjo žinomi kanapių augintojai ir įmonės

Savo stendus taip pat turėjo žemės ūkio kooperatyvas „Panevėžio aruodas“, įvaldęs šiuolaikines ekstrahavimo technologijas, įmonė „Biosyyd“, gavusi pirmuosius leidimus perdirbti kanapių žiedus ir gaminti kosmetikos bei farmacijos produktus, kiti žinomi kanapų verslo atstovai Lietuvoje.

Konferencijos programa buvo išties plati. Pirmąją dieną dėmesys skirtas kanapių indėliui į tvarią ir pelningą ūkinę veiklą, kanabinoidų verslo plėtros aktualijoms, naujoms žemės ūkio plėtros įžvalgoms. Antrąją dieną aptarta žiedinės ekonomikos plėtra regionuose, taip pat Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimo galimybės. Pranešimus skaitė ne tik Lietuvos mokslininkai ir ūkininkai, bet ir svečiai iš Ukrainos, Čekijos.

Antroji „Cannabis Hub.LT 2024“ diena baigėsi išvyka į Kašelių kaime besikuriantį Kanapių maisto produktų ir statybos propagavimo centrą, kuriame numatyta organizuoti mokymus, kanapių produktų degustacijas, netgi apmokyti Ukrainos karo veteranus kanapių statybos klausimais.

Renginio dalyviai turėjo išskirtinę galimybę ne tik iš arti susipažinti su gerąja kanapių verslo patirtimi, bet ir padegustuoti iš jų gaminamų maisto produktų.

Gausi Ukrainos delegacija

Renginyje dalyvavo gausi mokslininkų ir verslininkų delegacija iš Ukrainos: Nacionalinės mokslų akademijos Pluoštinių kultūrų instituto direktorius, Nacionalinės mokslų akademijos narys, korespondentas V. Kabanetsʼas, Ukrainos linų ir kanapių augintojų asociacijos narys Andriiʼus Alechkoʼa, „Veles ARS“ bendrasavininkas Konstantinas Tymofenko ir ekonomikos vadovas Oleksandrʼas Lysijusʼas, Ukrainos karo medicinos akademijos atstovas Hilarionʼas Yaroshenkoʼa, bendrovės „UKRSmoly“ inžinierius Serhiyʼus Usachenkoʼa, kompanijos „UKRSmola“ atstovas Serhiyʼas Rubanʼas.

Konferencijoje aptartos Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimo galimybės pluoštinių kanapių verslo srityje. Ukrainos delegacija išreiškė norą bendradarbiauti vystant pramoninių kanapių veislių sėklininkystę, taip pat pramoninių kanapių sėklų ir stiebų perdirbimo srityje.

V. Kabanets teigimu, Ukrainoje yra geros sąlygos auginti kanapes. Jos dabar užima apie 3 000 ha plotą, tačiau per 5–6 metus, pasak jo, šį skaičių galima padidinti net iki 10-ies kartų.

Visi Ukrainos atstovai tikino, kad yra pasiruošę dalytis savo žiniomis ir bendradarbiauti su Lietuva. Jie taip pat pabrėžė asmeninių kontaktų svarbą.

Gimė tarptautinė iniciatyva

Per konferenciją gimė tarptautinė iniciatyva „Kanapės pergalei 2.0“ (angl. „Hemp for Victory 2.0“), skirta mažinti ES administracinius pluoštinių kanapių verslo suvaržymus ir teikti deramą paramą Ukrainos kanapių verslo plėtrai. Taip pat suvienodinti pluoštinių kanapių verslo sąlygas visoje Bendrijoje.

Šio tinklo formavimo iniciatyvą pristatė Europos pramoninių kanapių asociacijos (EIHA) tarybos narė Hana Gabrielova.

„Turi keistis reglamentai, nes jie vis dar apsunkina pluoštinių kanapių auginimą, o kanapės vis dar stigmatizuotos“, – teigė H. Gabrielova.

Europos pramoninių kanapių asociacijos tarybos narė Hana Gabrielova kvietė prisijungti prie iniciatyvos „Kanapės pergalei 2.0“ (angl. „Hemp for Victory 2.0“)

R. Čiūtas pridūrė, kad KVAPIA ketina kreiptis į Lietuvos žemės ūkio ministeriją, jog paremtų šias EIHA pastangas liberalizuoti pluoštines kanapes.

„Europoje vykstant karui, su minėta iniciatyva kuriame aliuziją į JAV per Antrąjį pasaulinį karą sėkmingai veikusį sąjūdį „Hemp for Victory“, kurio esmę geriausiai išreiškė H. Fordas: ūkininkai augina kanapes, sugeba atlikti jų pirminį perdirbimą, o verslininkai iš kanapių gamina viską, ko reikia šaliai, ypač karo metu“, – paaiškino R. Čiūtas.

Pasak jo, pluoštinių kanapių sektoriaus plėtra Ukrainoje naudinga atstatant šalį ir aprūpinant ES bioekonomiką žaliavomis. Mat, skirtingai nuo šios šalies maisto produktų eksporto į ES, kanapių produkcija nekelia grėsmės ES žemdirbiams. 

***

Taigi dvi dienas trukusi konferencija-paroda „Cannabis Hub.LT 2024“ tapo svarbia platforma tarptautiniam pluoštinių kanapių verslo bendradarbiavimui skatinti.

Konferenciją-parodą „Cannabis Hub.LT 2024“ finansavo Lietuvos kaimo tinklas.

Užsakymo Nr. 11727
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos