Vilnius. Patvirtinti visiems žemdirbiams privalomi, daug aštrių diskusijų sukėlę geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai. Jų nesilaikant bus mažinamos tiesioginės išmokos.
Žemės ūkio ministro patvirtintas Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB) aprašas bus taikomas pareiškėjams, teikiantiems paramos paraiškas 2023 m. ir vėlesniais metais.
GAAB standartai nustato minimalius reikalavimus, užtikrinančius, kad būtų išlaikoma visos žemės ūkio paskirties žemės gera agrarinė ir aplinkos būklė, įskaitant žemę, kuri nebenaudojama gamybos tikslais,.
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad, nors reikalavimai privalomi visiems, kiekvienas ūkis individualus, tad kiekvienam jų taikomi skirtingi GAAB reikalavimai. Šiemet dar bus galima nesilaikyti 7 GAAB ir 8 GAAB reikalavimų.
Kaip anksčiau pristatyta, patvirtinti devyni GAAB reikalavimai:
- 1 GAAB „Daugiamečių ganyklų arba pievų išlaikymas“.
- 2 GAAB „Šlapynių ir durpynų apsauga“.
- 3 GAAB „Draudimas deginti ariamąsias ražienas, išskyrus tuos atvejus, kai tai būtina dėl augalų sveikatos priežasčių.
- 4 GAAB „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“.
- 5 GAAB „Žemės dirbimo valdymas siekiant sumažinti dirvožemio degradacijos riziką ir eroziją, be kita ko, atsižvelgiant į šlaito nuolydį“.
- 6 GAAB „Minimali dirvožemio danga siekiant išvengti, kad dirvožemis bus tuščias pažeidžiamiausiais laikotarpiais“.
- 7 GAAB „Sėjomaina ariamojoje žemėje, išskyrus vandenyje auginamus pasėlius".
- 8 GAAB „Mažiausia ariamos žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalis, o visame žemės ūkio paskirties žemės plote – kraštovaizdžio elementų išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores ir medžius paukščių veisimosi ir jauniklių auginimo sezonu“.
- 9 GAAB standartas „Draudimas keisti „Natura 2000“ teritorijose esančių daugiamečių žolynų, kurie nustatyti kaip aplinkos požiūriu pažeidžiami daugiamečiai žolynai, paskirtį arba juos arti“.
Dėl GAAB reikalavimų ŽŪM ir žemdirbiai ne kartą diskutavo įvairiais formatais, dėl kai kurių punktų susitarta, o kai kurie GAAB, anot žemdirbių, tikėtina, bus vieni griežčiausių ES.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Spręs, ar plėsti prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašą
2025-01-14 -
Leido daugiau lėšų skirti rajonų keliams
2025-01-14 -
Kiek mažės ES parama nesilaikant socialinės paramos sąlygų?
2025-01-09
Skaitomiausios naujienos
-
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16 -
Registrų centras skelbia didžiausius žemės valdytojus
2025-01-08
(0)