Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Ūkis
Česnakų ligos ir kaip nuo jų apsisaugoti
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Ligos gali labai sumažinti česnakų derlių ir sugadinti jo kokybę. Šiame straipsnyje – apie pagrindines šių daržovių ligas ir apsaugos priemones.

Česnakai – vieni jautriausių klimato sąlygoms daržovių. Auginant žieminius česnakus, gana dažna problema – dauginamosios medžiagos iššalimas žiemą dėl ekstremalių meteorologinių Lietuvos sąlygų.

Periodiškai pasitaikantis didesnis nei -25 °C šaltis, kai nėra sniego ar kitos dangos, gali būti pražūtingas net vietinių veislių česnakams.

Bioversija 2024 04 26 m7

Dažniausios česnakų ligos

Kekerinis puvinys. Liga pažeidžia ropinius svogūnus, česnakus, porus ir kt., taip pat ir česnakinių genties piktžoles. Per vegetaciją ant laiškų ligos požymių matyti mažai, tačiau esant palankioms sąlygoms česnakai užsikrečia dar lauke per laiškus, iš kurių grybiena patenka į ropeles.

Kaklelio puvinys dažniausiai pasireiškia nuėmus derlių, česnakus laikant. Sandėliuose pirmiausia pažeidžiami viršutiniai ropelės audiniai – jie suminkštėja, skleidžia nemalonų kvapą. Vėliau visa roputė apsitraukia pilku puriu apnašu, tarp lukštų susidaro juodi netaisyklingos formos skleročiai. Česnakai džiūva, traukiasi, lieka tik mumijos.

Apsauga. būtina taikyti prevencines priemones, t. y. rinktis geros kokybės sodinamąją medžiagą, laikytis tinkamos agrotechnikos ir sėjomainos, nepertręšti azoto trąšomis.

Jeigu būtina, rekomenduojama pasėlius purkšti fungicidais. Profesionaliems naudotojams profilaktiškai galima purkšti kas 3–7 dienas.

Česnakų fuzarinis puvinys. Juo serga svogūnai, česnakai ir porai. Fuzariozė pažeidžia visas augalų dalis lauke ir česnakus saugyklose. Augalų šaknys suplonėja, supūva, todėl česnakai lengvai išraunami.

Ropelės suminkštėja, tampa vandeningos, audiniai iš vidaus būna rausvai arba pilkšvai rudi, apsitraukia vešliomis rausvai baltomis apnašomis. Pūti pradeda nuo dugnelio ir išorinių lukštų. Vėliau česnakai sukietėja ir virsta mumijomis arba suskyla. Sudygę augalai būna silpni.

Apsauga. Svarbu laikytis tinkamos sėjomainos, sodinti tik sveikas, beicuotas ropeles, česnakus nuimti tik sausu oru. Sandėliuojant reikia palaikyti tinkamą temperatūrą ir reikiamą drėgmę.

Apie kitas dažniausias česnakų ligas (pelėjūninį ir sklerotinį puvinius, alternariozę, rūdis), profilaktines priemones ir cheminę kontrolę skaitykite dr. Neringos Rasiukevičiūtės straipsnyje „Česnakų apsauga nuo ligų“, kurį rasite 2024 m. balandžio mėnesio žurnale „Mano ūkis“

Šaltinis: žurnalas „Mano ūkis“
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos