Berlynas. Rinkoje stebina keisti dalykai: balandžio mėnesį dvi ukrainietiškų rapsų siuntos buvo parduotos Kanados prekiautojams. Tai itin retas ir neįprastas sandoris, kuris aiškiai parodo rapsų stygių didžiausioje pasaulyje šių augalų eksportuotojoje Kanadoje.
„Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje rapsai yra brangesni nei bet kada anksčiau. Dabar auga ir naujo derliaus kainos“, – apie tai, kas vyksta pasaulinėje rapsų rinkoje, pasakoja agroanalitikas dr. Olaf`as Zinke (Olafas Zinkė) portale „Agrarheute“.
Vis spartesnį kainų kilimą lemia kompleksas viena kitą stiprinančių priežasčių, o galiausiai viskas baigiasi rapsų trūkumu. Europoje ir Kanadoje, kaip ir kitose svarbiose eksportuojančiose šalyse, beveik nebėra ko nusipirkti iki naujo derliaus.
Po sąlyginai prasto pernykščio rapsų derliaus ir eksporto bumo pirmoje sezono pusėje pasaulinė rapsų rinka ir sandėliai ištuštėjo. Remiantis JAV Žemės ūkio departamento (USDA) skaičiavimais, pasaulinės rapsų atsargos vos per dvejus metus sumažėjo beveik perpus. O dabar atsirado ženklų, kad Europoje, o galbūt ir Kanadoje, būsimas rapsų derlius irgi gali būti prastas.
Kai kuriuose Europos regionuose šalnos pastaruoju metu rimtai paveikė rapsus, todėl Europos pasėlių stebėjimo agentūra (MARS) sumažino laukiamo derliaus prognozes. Balandžio pabaigoje Europos Komisija taip pat sumažino ES 2021 m. prognozę maždaug 300 tūkst. t iki vos 16,46 mln. tonų.
Tai reiškia, kad Europos ūkininkai rapsų, tikėtina, užaugins tiek pat mažai, kiek pernai – 16,3 mln. tonų. Tuo tarpu 2014–2018 metais jų derlius būdavo nuo 18 iki 22 mln. tonų.
Bet kokiu atveju nedidelio tiek Prancūzijos (didžiausios rapsų augintojos ES), tiek ir visos Bendrijos rapsų derliaus padariniai gali būti tokie: ES importo paklausa išliks didžiulė, ir tai būtų rinkoje, kurioje kiti stambūs importuotojai, tokie kaip Kinija ir Japonija, nori pirkti didelius rapsų kiekius. Rezultatas akivaizdus – kylančios kainos.
Vokietijos Hamburgo eksporto uoste ir didmeninėje rinkoje rapsai praėjusį penktadienį buvo kotiruojami po 560 eurų už toną.
Rapsai Kanadoje taip pat sparčiai brangsta ir gegužės sandoriai pasiekė visų laikų aukščiausią kainą – 909 kanadietiški doleriai už toną (maždaug 619 Eur/t). Naujasis kanadietiškų rapsų derlius taip pat parduodamas už solidžią kainą – 718 Kanados dolerių (489 Eur).
Didžiausios pasaulyje rapsų eksportuotojos Kanados paskutinis derlius buvo palyginti nedidelis, o didžioji dalis kiekių jau seniai parduota, daugiausia Kinijai.
Analitikai pranešė, kad balandį dvi ukrainietiškų rapsų siuntos buvo parduotos Kanados prekiautojams, o tai yra neįprasta ir įrodo, kad šioje šalyje taip pat jau trūksta rapsų.
USDA vertinimai rodo, kad Kanados ūkininkai dėl labai aukštų kainų daugiau rapsų nei ankstesniais metais eksportuotojams pardavė per pirmuosius keletą šių prekybos metų mėnesių, t. y. beveik 11 mln. tonų. Prekybininkai sako, kad šiuo metu Kanados uostų sandėliai praktiškai tušti, o iki kito derliaus lieka dar ne vienas mėnuo.
Kanados žemės ūkio ministerija tikisi, kad rapsų plotai naujam derliui padidės 300 tūkst. ha, iki maždaug 8,7 mln. ha.
Tačiau šalies ūkininkai vasarinių rapsų negali sėti, nes šiuo metu labai šalta ir sausa. Tai reiškia, kad jau pasėtos sėklos nedygsta arba jauni daigai gali žūti dėl šalnų ir sausros.
Rapsų eksporto kainos Ukrainoje – pagrindinėje jų tiekėjoje Europos rinkai per dvi savaites šoktelėjo 100-u eurų. Juodosios jūros eksporto uostuose rapsai parduodami taip pat už rekordinę kainą – 632 JAV doleriai arba apie 524 eurai už toną.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kodėl pabrango rapsai?
2024-11-04 -
Moliūgai: vieni dėl išmokų, kiti – pardavimui
2024-10-30 -
Šviežių bulvių vartojama mažiau
2024-10-29
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
(0)