Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Šalnos nusiaubė Vokietiją ir pietinę Europą: pakenkė ne tik cukriniams runkeliams

Berlynas / Roma / Atėnai. Vokietijos ūkininkai, kurie pasėjo dalį arba jau visus cukrinius runkelius, yra susirūpinę dėl pasikartojančių naktinių šalnų. Atsėti žuvusius pasėlius gali papildomai kainuoti iki 300 eurų hektarui.

Pavyzdžiui, Heseno-Pfalco regione mažiausiai dešimt procentų cukrinių runkelių jau visiškai nušalo. Dar 20–30 proc. plotų patirta dalinių nuostolių. Šaltos naktys daugiausiai žalos padarė Vonegau (Wonnegau), Zelertalo (Zellerthal), Pietų Reino Heseno ir Pietų Heseno regionuose, praneša portalas agrarheute.com.

Cukriniai runkeliai gali pakęsti lengvą šalną, tačiau jauniems daigams kritiškiausias laikas būna prieš pat saulėtekį, kai temperatūra krinta labiausiai.

Bioversija m7 2024 11 19

Kaip teigė Heseno-Pfalco cukrinių runkelių asociacijos vadovas Christian`as Lang`as (Christian Lang), didžiausia rizika kyla cukriniams runkeliams, kurie pasėti stambios struktūros dirvožemyje arba giliai. Mat iš giliau dygdami augalai jau spėjo išnaudoti didelę dalį sėkloje sukauptos energijos ir yra silpni, mažiau atsparūs stresui. Todėl ką tik žemės paviršių pasiekusiems daigams pakenkti dažnai pakanka vos  –2–3 °C naktinio šalčio.

Jis pridūrė, kad pakartotinės sėjos atveju ūkininkai turės papildomai išleisti 300 eurų/ha. Be to, sėjant pakartotinai, nebebus galima naudoti neonikotinoidų sėklų apsaugai, kadangi laikinas leidimas juos naudoti jau nebegalioja. Vadinasi, naujai pasėti runkeliai bus neapsaugoti nuo amarų.

Heseno-Pfalco cukrinių runkelių asociacijos vadovas dėl šalnų patirtus augintojų nuostolius jau dabar vertina mažiausiai 2 milijonais eurų.

Nukentėjo ne tik prancūzai, bet ir italai, graikai

Prieš kelias dienas šalnos padarė didelių nuostolių ir Prancūzijos sodininkams, vyndariams, taip pat rapsų augintojams.

O praėjusios savaitės pabaigoje Italijos žiniasklaida pranešė apie šalnų padarytą žalą šalies vynmedžių, alyvmedžių bei kai kurių kitų vaismedžių plantacijoms, ypač auginamiems upės Po šiauriniame slėnyje, taip pat Apulijos pietuose. Nukentėjo ir centriniai bei pietiniai Toskanos, Veneto bei kiti regionai.

Kaip praneša Italijos ūkininkų konfederacija, kai kur dėl šalnų galimai bus prarasta iki 75 proc. būsimo derliaus. Pavyzdžiui, Umbrijos regione alyvmedžių augintojai vis dar vertina galimą žalą, nes temperatūra nuo buvusio +27 °C karščio dieną staiga naktį nukrito iki -8 °C šalčio ir sukėlė šoką augalams. Apverktina tiek sodų būklė, tiek ūkininkų nuotaika, rašo portalas oliveoiltimes.com.

Prognozuojama, kad balandžio šalnos italams žemdirbiams per visą šalį jau sumažino būsimą derlių apie 60 proc.

Graikijoje irgi neišvengta žemų temperatūrų poveikio vaismedžių plantacijoms. Nukentėjo ir vynmedžiai, ir alyvmedžiai, tik ne tiek stipriai, kaip Italijoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.