Vilnius. Visoje šalyje liepsnojant protesto laužams, Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovai susitiko su premjere Ingrida Šimonyte, ministru Kęstučiu Navicku ir aplinkos viceministre Raminta Radavičiene. Ūkininkų atstovai sako buvę išgirsti, vis dėlto labai svarbu, kas bus daroma toliau ir ar išdalyti pažadai virs konkrečiais veiksmais.
Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas žurnalistams susitikimą įvardijo kaip sėkmingą, anot jo, premjerė žada atsižvelgti į problemas.
„Buvo labai konstruktyvus darbinis pokalbis, dialogas įvyko, premjerė mus išgirdo ir į daugelį problemų bus atsižvelgta. (...) Suskystintų dujų akcizas, saugotinų teritorijų plėtra, daugiamečių pievų problemas spręsti įpareigojo Žemės ūkio ministeriją“, – po susitikimo kalbėjo I. Hofmanas. Kitą susitikimą premjerė siūlo kovą. Dėl tolesnių veiksmų bus tariamasi su žemdirbių bendruomene.
Kad susitikimas buvo sėkmingas, tikino ir ministras K. Navickas. Jo teigimu, premjerė turi daugiau galių ir mato situaciją geriau negu atskiri ministrai.
„Tos temos yra daugeliui bendros ir aš manau, kad natūralu, jog pažadai arba susitarimai yra tvirtesni, kai jie yra pas premjerę“, – teigė K. Navickas.
Pernai nepasitenkinimą ir protestus sukėlė pieno krizė, apie ją diskutuota ir šįkart, bet, anot I. Hofmano, susitarimų nebuvo. O į ūkininkų įtarimą, kad per Lietuvą iš Rusijos vežami grūdai patenka ir į mūsų rinką, anot jo, pažadėta pažvelgti atidžiau.
„Kad pasilieka (Rusijos grūdai Lietuvoje – red. past.), tokios statistikos nėra, yra tik spėjimų ir įtarimų. Gali būti ir sumaišomi, bet kad tranzitu keliauja apie 250 tūkst. t ir kad buvo perkrauta per mūsų uostą, tai faktas. Premjerė pasakė, kad jie pabandys su Baltijos šalimis susirinkti informaciją ir pažiūrėti, kokių galėtų imtis sprendimų“, – sakė I. Hofmanas.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė, kad susitikimas buvo sėkmingas
Žemdirbiai kaip vieną opiausių klausimų yra įvardiję daugiamečių pievų atkūrimą. Pasak žemės ūkio ministro, apie tai susitikime buvo kalbėta, bet konkrečių sprendimų nepriimta.
„Daugiamečių pievų atstatymas čia nebuvo nagrinėjamas labai detaliai, nes premjerė sako, kad tai techninis klausimas ir aš su tuo sutinku. Ūkininkai važiuoja pas žemės ūkio komisarą ketvirtadienį ir mes pasiderinome pozicijas. Yra naujas siūlymas, praeitą penktadienį buvo aptartas su ūkininkų atstovais ir mes tą siūlymą norime pateikti Europos Komisijai, tikiuosi ir ūkininkai aptars panašius dalykus, ir jeigu gaunam palaiminimą iš Komisijos, tai kai kuriais klausimais tikimės, kad problema spręsis“, – sakė K. Navickas.
Susitikime dalyvavęs Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas portalui manoūkis.lt priminė, kad nemaža dalis šiandien aptartų klausimai jau ne kartą buvo iškelti. „Ar tokius techninius klausimus reikia kelti premjerės lygmenyje? Man atrodo, ne. Kalbėjome apie daugiamečių žolių atstatymą, durpynų žemėlapius, kurie yra absoliučiai netikslūs, bet nieko nepadaryta juos tikslinant. Didelio optimizmo nėra, pakartojome tai, ką sakėme jau labai senai, bet reikėjo ateiti pas premjerę, kad kažkas kažkur pajudėtų iš mirties taško“, – komentavo E. Pranauskas.
Pasak jo, klausimai dėl daugiamečių pievų už žemės ūkį atsakingam EK komisarui jau išsiųsti, ten aprašytas ir jų atstatymo mechanizmas, visa tai buvo aptarta ir susitikime su EK Žemės ūkio generalinio direktorato (DG-Agri) vadovais, jie kontrargumentų neturėjo.
Vyriausybėje pirmadienį apsilankę (nuotr. iš kairės) Audrius Vanagas, Eimantas Pranauskas, Raimundas Juknevičius teigė, kad čia išgirsti pažadai dar turės pavirsti veiksmais
Žemdirbiai pas I. Šimonytę lankėsi ir per pieno krizės piketus, vėliau viešojoje erdvėje ne kartą skambėjo pasvarstymai dėl bendravimo tono. Šįkart, pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Raimundo Juknevičiaus ir Mažeikių r. ūkininko, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos valdybos nario Audriaus Vanago, premjerės tonas buvo nuosaikesnis.
Ar kas nors pasikeitė po ankstesnio susitikimo? Pasak A. Vanago, faktiškai nieko. „Apie visas problemas pasakyta – spręsim, darysim. Matome, kad sprendimai nejuda. Turime sutelkti jėgas ir perduoti visai žemdirbių bendruomenei, kad reikia už save kovoti. Kitaip problemos vėl nuguls stalčiuose. Žinoma, kai kuriais klausimais buvo teigiamų poslinkių. Bet jie galėjo būti išspręsti jau prieš metus ar dvejus. Turime eiti į priekį ir patys kovoti, nes kitaip nieko nebus, nepajudės iš mirties taško. Nes iki šiol nepajudėjo“, – portalui manoūkis.lt komentavo A. Vanagas.
Kad pažadų buvo, tvirtino ir R. Juknevičius, bet pabrėžė, kad jų jau būta ne kartą, tad tam, kad žemdirbiai patikėtų premjere, visa tai turės virsti konkrečiais darbais.
Pirmadienį visoje Lietuvoje liepsnoja ūkininkų, susivienijusių į taikią vilties ir solidarumo protesto akciją, laužai. Žemdirbių atstovai teigia, kad laužai – tik pradžia, toliau protestai gali būti tęsiami sostinėje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)