Budapeštas/Vilnius. Berlyno sienos griūties 27-osioms metinėms paminėti skirtame renginyje trečią kartą iškepta duona iš 12-oje Europos šalių išaugintų rugių miltų. Lietuvoje dviejų veislių rugiai šiai duonai buvo išauginti Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje.
Vengrijos Sarvašo miestelyje vykusiame renginyje „Taikos duona" dalyvavo Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė ir skyriaus vedėjos pavaduotoja Rasa Zuikienė.
Kaip ir ankstesniais metais, Taikos duona buvo kepama iš rugių, išaugintų 12-oje Europos šalių. Lietuvoje rugiai šiai duonai buvo išauginti Augalininkystės tarnybos Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje. Tai dviejų veislių rugiai - lietuviška veislė Virgiai ir iš Vokietijos atkeliavę Borellus. Pastaruosius augina buvusios Berlyno sienos prieigose - vadinamojoje Mirties linijoje. Šiame lauke išaugintų rugių sėklos padauginamos ir sėjamos istoriškai svarbiose Rytų Europos šalyse, kurios po Sovietų Sąjungos griūties prisijungė prie Europos Sąjungos (ES) - Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Čekijoje, Vokietijoje. Šiose šalyse užauginti grūdai sumalami, o iš miltų kepama Europos Taikos duona.
„Taikos duoną" renginio dalyviams dalijo nacionaliniais kostiumais vilkinčios vengrės
„Abi rugių veislės 2015 m. rugsėjį buvo pasėtos Augalininkystės tarnybos Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje, nukultos šių metų rugpjūčio pradžioje, ir 10 kg grūdų, sumaišius abi veisles, išsiųsta į Sarvašo miestelį. Čia, vietiniame malūne, grūdai buvo sumalti ir sumaišyti su miltais iš kitose šalyse išaugintų grūdų, o miestelio žemės ūkio mokyklos mokiniai iš jų iškepė Taikos duoną", - pasakojo S. Juciuvienė.
Lietuvoje buvo išauginti dviejų veislių rugiai - lietuviška veislė Virgiai ir iš Vokietijos atkeliavę Borellus
Šventinė ceremonija vyko Sarvašo liuteronų bažnyčioje, kurioje ką tik iškepta duona buvo pašventinta, o po to kiekvienam ceremonijos dalyviui buvo įteikta po duonos kepaliuką. „Vienas šio projekto iniciatorių Gibfrydas Šenkas (Gibfried Schenk) (Vokietija) renginyje pabrėžė, kad visi mes galime didžiuotis tuo, jog dalyvaujame tokiame svarbiame projekte, skirtame taikai Žemėje išsaugoti. O šios duonos, iškeptos iš 12 šalių išaugintų grūdų, kepalą kiekvienas šventės dalyvis parvežė kaip suvenyrą į savo šalį", - sakė S. Juciuvienė.
„Taikos duonos" estafetę perima Bulgarija ir Baltijos šalys
Renginio dalyviai diskutavo apie modernaus žemės ūkio galimybes prisidėti palaikant taikaus pasaulio idėją, kad jaunoji karta galėtų gyventi taikiame pasaulyje, o skaudžios istorijos pamokos nepasikartotų, dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Taika ir žemės ūkis. Jaunimas vietovėse, kur vyrauja žemės ūkis - kokia perspektyva jauniems žmonėms likti jose?" Augalininkystės tarnybos darbuotojos taip pat lankėsi Vengrijos nacionalinio tyrimo ir inovacijų centro ryžių tyrimo stotyje ir apžiūrėjo šios šalies selekcininkų sukurtas ryžių veisles bei veisles, sukurtas auginti tropikų zonoje.
„Taikos duonos" estafetę iš Vengrijos perima Bulgarija
Pirmą kartą Europos Taikos duona iš 12 šalių išaugintų rugių buvo iškepta Berlyne minint sienos, skyrusios du skirtingus pasaulius, griūties 25-ąsias metines. Tuomet visų projekte dalyvaujančių šalių atstovai nusprendė jį tęsti bei taip dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį, kaip svarbu saugoti taiką Žemėje. Pernai visi projekto dalyviai buvo susirinkę Lenkijoje, o 2017 m. Taikos duona bus kepama Bulgarijoje. Šį renginį organizuos Bulgarijos grūdų augintojų organizacija ir Žemės ūkio ministerija. 2018 m. kepti Taikos duoną pakvies Estija ir Latvija.
VAT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)