Šakiai. Dviejuose stipriuose Šakių rajono ūkiuose - Griškabūdžio žemės ūkio bendrovėje ir bendrovėje „Noragra" - vyko didžioji BASF lauko diena, kurioje dalyvavo per 300 šalies žemdirbių. Pagrindiniai renginio akcentai - augimo reguliatorių ir fungicidų bei insekticidų naudojimo technologijos žieminiams kviečiams, rapsų ClearField švaraus lauko technologija, ankštinių augalų ir kukurūzų apsaugos sprendimai bei naujo azoto stabilizatoriaus srutoms pristatymas.
Lauko dienoje dalyvavo visa „BASF Crop protection" Lietuvos specialistų komanda ir BASF konsultantas iš Danijos Stefanas Elingeris (Stefan Ellinger).
Pradėdamas lauko dieną, „BASF Crop protection" pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys (dešinėje) pristatė visą specialistų komandą ir pasidžiaugė pagaliau prapliupusiu lietumi - pasėliai jau buvo pradėję jausti drėgmės stygių
Svarbu suskubti apsaugoti vėliavinius lapus
Apžiūrėjęs žieminių kviečių Skagen lauką, konsultantas S. Elingeris pagyrė, kad kviečiai atrodo puikiai: laiku atliktas pirmas purškimas, todėl viršutiniai lapai sveiki ir žali. „Šiandien prasidėjo lietus - tai tarsi tiksintis laikrodis, skaičiuojantis tirpstantį laiką, skirtą antrajam purškimui, kad būtų apsaugoti vėliaviniai lapai. Lietaus purslai perkelia ligų sukėlėjus nuo apatinių lapų ant viršutinių, todėl labai svarbu laiku juos apsaugoti. Svarbu rinktis fungicidą su stipriu gydomuoju veikimu, kuris išvalytų ligos sukėlėjus ant apatinių lapų, nes čia jau yra lapų septoriozės. Be to, svarbu, kad fungicidas saugotų kuo ilgiau", - paaiškino konsultantas iš Danijos. Jei nespėjama nupurkšti fungicidais po lietaus per 7 dienas, septoriozę suvaldyti jau būna sunku.
Daug vertingų patarimų žemdirbiams davė BASF konsultantas iš Danijos Stefanas Elingeris ir „BASF Crop protection" verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė
BASF antrajam purškimui siūlo rinktis Xemium šeimos (turinčius itin veiksmingą veikliąją medžiagą fluksapiroksadą) fungicidus Adexar, Ceriax ar Librax (ši fungicidų grupėišsiskiria stipriu gydomuoju veikimu nuo septoriozės ir ilgai išliekančiu poveikiu), taip pat galima naudoti Bell Super, Opera N ir Viverda (aukštaūgėse veislėse - mišinyje su augimo reguliatoriumi Terpal).
Žemdirbiai neretai abejoja, purkšti 2 ar 3 kartus. Rizikos faktorius varpų fuzariozei - drėgni orai javų žydėjimo metu. Trečiajam purškimui apsaugai nuo fuzariozės ir septoriozės galima naudoti Juventus. Trečiasis purškimas fungicidais pratęsia vėliavinių lapų apsaugą ir apsaugo varpą. S. Elingeris priminė, kad veiklioji medžiaga tebukonazolas neapsaugo nuo lapų septoriozės, todėl renkantis fungicidus trečiajam purškimui, būtinai reikia pridėti ir nuo lapų septoriozės saugančių produktų (minėtasis Juventus).
„Danijoje pastaraisiais metais auginama apie 650 tūkst. ha kviečių, iš jų 500 tūkst. ha purškiami fungicidu, kurio sudėtyje yra piraklostrobino veikliosios medžiagos (pavyzdžiui, fungicidas Viverdus)", - iškalbingus skaičius įvardijo S. Elingeris. Piraklostrobinas yra strobilurinų grupės veiklioji medžiaga, turinti ir fiziologinį veikimą - žalinimo efektą. Apdoroti augalai ilgiau išlieka žali, geriau pasisavina azotą, pagamina daugiau maisto medžiagų, padidėja atsparumas sausrai ir kaitrai, lėtėja senėjimo procesas. Didžiausi strobilurinų privalumai atsiskleidžia tada, kai jie naudojami ant vėliavinių lapų.
„Dirbame apie 1 700 ha žemės, iš kurių 1 000 ha skirta grūdiniams augalams, 260 ha kukurūzams, 500 ha užima žalienos", - sakė Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės pirmininkas Petras Puskunigis (centre)
Dabar jau yra fiksuotas žieminių kviečių varpų skaičius kvadratiniame metre ir grūdų skaičius varpoje, vienintelis dalykas, kuriam dar galima padaryti įtaką - 1 000 grūdų masė. Kuo ilgiau viršutiniai lapai bus išlaikomi žali, tuo gausesnio derliaus galima tikėtis.
Kad kviečiai neišgultų, būtina naudoti augimo reguliatorius. Pirmajam purškimui augimo reguliatoriais įprasta naudoti Cycocel, o vėlyvesniam purškimui - Medax Top arba Medax Max. „Augimo reguliatorių panaudojimas - tarsi pasėlių draudimas. Sutrumpinami trys apatiniai tarpubambliai, padidinama šaknų masė, todėl augalai būna stipriau įsikibę į dirvą, ir lietus bei vėjas jų neišguldo", - kalbėjo S. Elingeris.
Vasariniams miežiams šiemet buvo nepalankios sąlygos pradėti augti. Daug ūkininkų fungicidus miežiams naudoja du kartus, į dvi dalis skaido ir augimo reguliatorių naudojimą. Miežiai labai skiriasi nuo kviečių. Miežių apatiniai lapai didesni negu viršutiniai ir jie užaugina didžiausią derliaus dalį. Todėl fungicidai miežių pasėliuose naudojami anksčiau. Vasariniuose javuose tinka naudoti tie patys fungicidai kaip ir žieminiuose, bet galima naudoti mažesnes jų normas.
„Danijos ūkininkų sąjunga rekomenduoja geriau naudoti mažesnę normą kokybiško, brangaus fungicido, užuot naudojus pigaus produkto visą normą", - seną taisyklę priminė „BASF Crop protection" verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė.
Švaraus lauko technologija rapsuose
Bendrovė „Noragra" rapsus Veritas CL augina pagal švaraus lauko technologiją. Ši technologija susideda iš dviejų dalių - tam tikros rapsų veislės (jos atpažįstamos iš pavadinime esančių raidžių CL - Clearfield) ir tam tikro herbicido.
Palubiuose įsikūrusios, 1700 ha dirbančios bendrovės „Noragra" vadovė Dalia Litvinienė linkusi išbandyti naujausias technologijas - švaraus lauko rapsų technologija yra viena iš tokių
Tradiciniai rapsų herbicidai turi tris silpnybes: jų veikimas priklauso nuo dirvos drėgmės, nuo dirvos paviršiaus paruošimo (tarkime, kai yra daug grumstų ar šiaudų liekanų - veikimas suprastėja) ir jų išpurškimo laikas yra palyginti trumpas. Naujos kartos herbicidai šių minusų nebeturi.
„Planuojame, kad jau šį mėnesį sulauksime herbicido Cleravo registracijos. Taigi, jau kitų šalių patirtį galėsime pritaikyti ir Lietuvoje", - naujienomis pasidalijo R. Laurinkienė. Kad būtų ilgesnis išliekamasis veikimas, žieminiuose rapsuose Cleravo (1 l/ha) naudotas su Butisan Kombi (1 l/ha), vasariniuose rapsuose pakanka tik Cleravo. Šis herbicidas gerai naikina net ir tokias sunkiai išnaikinamas piktžoles kaip trikertes žvagines, garstukus, čiužutes, svėres, taip pat javų pabiras. Cleravo skirtas naudoti tik Clearfield rapsų ir rapsiukų hibridinėms veislėms, kurios yra visiškai atsparios veikliajai medžiagai imazamoksui (paprastus rapsus šis herbicidas gali visiškai sunaikinti).
Žemdirbiai susidomėję klausėsi specialistų rekomendacijų ir apžiūrėjo pagal švaraus lauko technologiją auginamus žieminius rapsus Veritas CL
Žieminių rapsų Visby lauke konsultantas iš Danijos atkreipė dėmesį į augimo reguliatoriaus Caryx (juo rapsai buvo purkšti rudenį ir pavasarį) panaudojimo efektą: pagerėjo augalų architektūra, skatinami augti šoniniai ūgliai, ant šoninių stiebų patenka daugiau saulės ir visas pasėlis būna vienodo aukščio. Be to, Danijoje darytasi tyrimais nustatyta, kad Caryx padidina sėklų ir ankštarų skaičių.
Konsultantas S. Elingeris sakė, kad Danijoje rapsai fungicidais purškiami du kartus: kai žydi 20-30 proc. žiedų ir paskui vėl po 2 savaičių. Su antruoju purškimu fungicidu reikėtų pridėti insekticido, kad rapsų pasėliai būtų apsaugoti nuo ankštarinių paslėptastraublių.
Vienas naujausių rapsų fungicidų - Cantus Gold, kurio veiklioji medžiaga boskalidas mažina streso hormono metileno gamybą, todėl augalai užmezga daugiau ankštarų, jos būna sveikesnės, sumažėja priešlaikinio rapsų atsidarinėjimo rizika. Antra minėto fungicido veiklioji medžiaga dimoksistrobinas turi apsauginį ir gydomąjį poveikį, taip pat pasižymi žalinimo efektu - žalios lapų ankštaros aktyviai vykdo fotosintezę. Šis fungicidas apsaugo ne tik nuo sklerotinio puvinio, juodosios dėmėtligės ir fomozės, bet iš dalies ir nuo verticiliozės - tai paaiškinama tuo, kad rapsų augalai pasidaro sveikesni, todėl atsparesni ir šiai ligai.
Kukurūzai ir pupos - dar tik pradeda augti
Bendrovėje „Noragra" šiemet išbandomos bet 28 kukurūzų veislės - pieno bendrovei labai svarbu atsirinkti produktyviausias veisles siloso gamybai. Kai kurie žemdirbiai, augindami kukurūzus silosui, net negalvoja naudoti fungicidų. Tačiau BASF konsultantai vis tik rekomenduotų išbandyti kukurūzų apsaugą su fungicidu Opera N.
Kukurūzai šiemet auga lėtai, nes dabar jiems šaltoka, o prieš tai trūko drėgmės. Ankstyvaisiais augimo tarpsniais kukurūzai labai sunkiai konkuruoja su piktžolėmis, todėl herbicidai paprastai naudojami 2 kartus
„Opera N apsaugos nuo ligų, padidins žalios masės kiekį, o tai reiškia, kad tą patį reikiamą siloso kiekį ūkiui prireiks mažiau hektarų, negu anksčiau. Be to, gaunamas labai kokybiškas pašaras", - patikino S. Elingeris. Kukurūzų pasėliai fungicidu purškiami vieną kartą pasirodžius pirmiesiems ligų požymiams arba profilaktiškai nuo antro bamblio tarpsnio iki žiedyno susidarymo pradžios, kai stiebo viršūnėje pasirodo šluotelė.
Svarbu užtikrinti, kad ankstyvaisiais augimo tarpsniais pupos, kaip ir žirniai, nekonkuruotų su piktžolėmis. Beje, pupos yra gerokai jautresnės herbicidams negu žirniai, todėl po sudygimo faktiškai nėra daug galimybių joms padėti - geriausia herbicidus naudoti iki pupų sudygimo
BASF konsultantai siūlo tiems žemdirbiams, kurie dar nebandė fungicido Signum pupoms arba žirniams ir Opera N kukurūzams - pabandyti pradžiai kad ir nedideliame plote ir savo akimis įsitikinti skirtumu tarp purkštų ir nepurkštų pasėlių.
BASF pristato dar vieną naują produktą, kuris turėtų itin sudominti gyvulininkystės ūkių šeimininkus - tai azoto stabilizatorius srutoms Vizura. „Patręšus srutomis, amoniakinis azotas greitai virsta nitratiniu, jis išplaunamas į gilesnius dirvos sluoksnius ir augalams tampa neprieinamas. Vizura garantuoja tolygesnį azoto atsipalaidavimą, amoniakinis azotas nitratiniu virsta po truputį", - veikimo principą paaiškino „BASF Crop protection" agronomas vadybininkas Aleksandr Voitkevič. Vizura sumaišoma su srutomis purškimo metu, šio produkto norma hektarui, priklausomai nuo įterpimo gylio, yra 3 arba 2 l/ha. Šis produktas ne tik garantuoja, kad augalai geriau pasisavins azotą, bet ir saugo nuo taršos gruntinius vandenis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kitoje barikadų pusėje: ministras jau gavo namų darbų
2024-12-17 -
Centro atidarymas Šiauliuose – realizuota galimybė augti
2024-12-12 -
Ieškojo atsakymų, kaip daugiau uždirbti iš pieno ūkio
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)