Vilnius. Lietuvos žemdirbiams tęsiant sausio pradžioje pradėtą protesto akciją ir antradienį į Vilniaus centrą suvažiavus gerokai daugiau nei 1 000 traktorių bei miškavežių, dabar ūkininkai ir jų rėmėjai renkasi prie Vyriausybės rūmų.
Tikėtasi, kad proteste dalyvaus apie 2 000 žmonių, tačiau, kaip portalui manoūkis.lt per pietus sakė policija, susirinkusiųjų yra apie 3 000. Tiesa, vėliau mitingo organizatoriai teigė, kad dalyvių skaičius priartėjo prie 4 000.
Akciją ketinama tęsti ir ketvirtadienį. Protesto organizatoriai su savivaldybe suderino 3 500 žmonių mitingą. Su valdžia ūkininkai suderino ir traktorių pastatymą centrinėse miesto gatvėse.
Ant scenos, kuri yra prieš Vyriausybę, kabo plakatas su užrašu „Žemės ūkio rūmai nėra šios akcijos organizatorius“. Taip norima pabrėžti, kad akciją rengia Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT), kuriai Žemės ūkio rūmai nepriklauso.
Renginį veda Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas, Prienų r. ūkininkė Rasa Rasimaitė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Pakruojo skyriaus pirmininkas Albinas Navickas.
Kaip portalui manoūkis.lt sakė LŽŪT pirmininkas Ignas Hofmanas, šiandien tikimasi sulaukti aplinkos ministro Simono Gentvilo, pasirodyti žadėjo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, antradienį Briuselyje susitikęs su Europos Sąjungos žemės ūkio komisaru Januszʼu Wojciechowskiʼu (Janušu Voicekovskiu), su kuriuo aptarė daugiamečių pievų ir ganyklų problemos sprendimo būdus.
„Nuotaikos ryžtingos, susirinkusiųjų skaičius rodo, kad tikrai žemdirbiams skauda ir žemės ūkyje yra problemų. Nes paprastai išjudinti žemdirbius labai sunku – pats tokios patirties turiu“, – kalbėjo I. Hofmanas ir džiaugėsi, kad vakar žemdirbių su technika sulaukta tikrai daugiau, nei tikėjosi.
Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas džiaugėsi, kad ūkininkai aktyvūs
Paklaustas, kas ūkininkus dėl prastai vykdomos žemės ūkio politikos paskatino imtis veiksmų, LŽŪT pirmininkas atsakė, kad jie patys.
„Patys pakilo ir ant tos bangos išstūmė savo organizacijas – ką nors darykite, atstovaukite“, – tikino jis.
Anot I. Hofmano, iš valdžios sulaukti konkretūs sprendimai bent kiek apramintų ūkininkus.
Proteste dalyvaujantis Kauno r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius portalui manoūkis.lt sakė, kad žmonių prie Vyriausybės vis daugėja, jų netrūksta ir Gedimino pr. prie traktorių.
Jo teigimu, yra ne tik 6 viešai paskelbtos problemos – skauda dėl daugelio dalykų. Tad tikisi, kad protesto pabaigoje pavyks paruošti visas problemas apimantį sąrašą.
Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius pabrėžė, kad problemų žemės ūkyje yra gerokai daugiau nei tik daugiametės pievos
M. Maciulevičius pabrėžė, kad ir valdantiesiems, ir Vyriausybei, ir Prezidentūrai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad yra daug tarpinstitucinio nesusikalbėjimo, trūksta koordinacijos, dėl ko dažnai nukenčia ūkininkai.
Panašu, kad žemdirbiai nusiteikę gerai – planuoja apie 18 val. visuose traktoriuose įjungti švyturėlius.
„Bus diskoteka miestiečiams“, – šmaikštavo LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas.
Be to, kalbantieji ant scenos parodė vaizdo įrašą iš ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų tarybos susitikimo, kuriame K. Navickas atrodė gana vangus ir apsnūdęs, ir klausė susirinkusios minios, ar taip žemdirbiams turi atstovauti ministras. Minia staugimu ir šūksniais išreiškė aiškų atsakymą – tikrai ne.
„Aš čia ir dėl to, kad apginčiau Navicko pavardę tarp žemdirbių“, – juokavo LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas A. Navickas ir dėkojo policijos pareigūnams už sklandų ir gerą darbą.
Pakruojo r. ūkininkas Gedas Špakauskas sakė nesuprantantis, kaip lygioje vietoje Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija prisidarė tiek problemų su žymėtu dyzelinu – juk žinojo, kad ūkininkai bus nepatenkinti.
Anot jo, girdima, kad premjerė žada kažkokius pokyčius, bet jie dar tik rengiami. Tad klausimas, kokie galiausiai bus.
G. Špakauskas taip pat pasidžiaugė susirinkusia minia ir teigė, kad net stovėdamas ant scenos nemato jos pabaigos
O štai LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius ant scenos kalbėjo, kad šis protestas jau dabar duoda vaisių.
„Mes, lyderiai, jūsų atstovai, kalbėjomės ir derėjomės su valdžia, bet mūsų, deja, neišgirdo. Bet jūsų atvažiavimas čia labai keičia valdžios kalbėjimą“, – pabrėžė R. Juknevičius.
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teiravosi susirinkusiųjų, kiek iš jų atvyko iš Suvalkijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Aukštaitijos
Jis ragino susirinkusius žemdirbius lipti ant scenos ir paliesti visas problemas, ne tik tas 6, kurios skelbiamos viešai.
„Kitą kartą, jeigu reikės, atvažiuosime mėnesiui – tada tikrai turės laiko išsisakyti kiekvienas“, – pridūrė LŪS pirmininkas.
LŽŪT darbo grupės narys Dainius Arlauskas teigė asmeniškai bendravęs su Vilniaus policijos pareigūnais, kurie didžiuojasi kiekvienu, kuris vakar į Vilnų atvažiavo su žemės ūkio technika.
„Padarėme tai labai puikiai, civilizuotai ir koordinuotai. Išlikime ir toliau tokie“, – ragino D. Arlauskas.
Anot LŽŪT atstovo Audriaus Vanago, tai, kad į protestą su traktoriais atvyko žemdirbių net iš Skuodo, kuris nuo sostinės nutolęs apie 400 km, rodo, jog Lietuvos žemės ūkio situacija nėra gera.
„Matyti, kad problemų šią dieną prisikaupė daug, bet jos nesprendžiamos. Jeigu šios problemos pakėlė visą Žemaitiją ir ji atvažiavo traktoriais į Vilnių, tai žinokite – padėtis tikrai bloga“, – pridūrė A. Vanagas.
Daugumą kalbų apie ministrus S. Gentvilą ir K. Navicką minia lydi šūksniais: „Gana!“, „Gėda!“, „Lauk!“
„Už mūsų nugaros stovi Vincas Kudirka – tautiškos giesmės autorius. Bet jis tikriausiai net neįsivaizdavo, kaip mes šiandien nusigiedosime“, – omenyje turėdamas valstybę ir jos valdymą, sakė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis.
Ant scenos pasirodė ir aplinkos ministras S. Gentvilas. „Mes girdime, kalbamės, ne visada sutariame, daug ginčijamės, ieškome sprendimų. Jūs dirbate, ir mes dirbame su gamta. Man atrodo, sprendimai gimsta. (...) Jūsų neatsitiktinai čia atvažiuota tūkstančiai, sprendimus reikia rasti“, – žemdirbiams nuo scenos kalbėjo jis.
M. Puidokas teiravosi aplinkos ministro, kaip mano, ar gerai dirba, kaip vertina savo darbo rezultatus, tačiau, jam nė nespėjus atsakyti, pasigirdo minios riksmas ir švilpimas, kas leido suprasti ūkininkų nuomonę šiuo klausimu.
Anot S. Gentvilo, jis siekia užtikrinti pakankamą paukščių populiaciją, taip pat kad Vidurio Lietuvos, kur žemės derlingiausios, upės būtų švaresnės, o Baltijos jūros vanduo – skaidresnis.
„Noriu paprašyti, kad sprendimus ir siūlytumėte, o ne tik sakyti, kad nedarysite. Jūs esate arčiau gamtos. Kaip įmanoma dirbti, kad Lietuvos upės būtų švaresnės, kad būtų daugiau įvairovės gamtoje. Turime padaryti situaciją tokią, kad paskui sprendimus, naudingus gamtai, eitų ir pinigai“, – kalbėjo S. Gentvilas.
Jis teigė, kad žemės ūkis turi keistis, ir pripažino, jog aplinkosauga susijusi su ribojimais. Tačiau nesutiko su tuo, kad Vyriausybė padarė klaidų didindama taršaus kuro akcizus ir griežtindama aplinkosaugos reikalavimus.
Aplinkos ministrui Simonui Gentvilui bebaigiant kalbėti, jam įteiktos dvi dovanos – šieno ryšulėlis ir kardanas. „Laikykite kardaną“, – įteikdama jį ministrui sakė Prienų rajono ūkininkė Rasa Rasimaitė
Susitikti su prie Vyriausybės rūmų protestuojančiais ūkininkais atėjo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, kuris žadėjo, kad sprendimas dėl daugiamečių pievų atkūrimo ir lankstesnių sąlygų bus rastas. Mat, pasak jo, Europos Komisija pažadėjo padėti spręsti daugiamečių pievų problemą.
„Vakar buvau susitikęs su eurokomisaru, kitą savaitę gausime įvertinimus, manau, sprendimas bus.
Puikiai suprantu ir nenoriu niekam nieko įteigti, kad kažkieno sprendimas, ūkininkai ar biurokratai padarė klaidų. Man atrodo, svarbu rasti sprendimus, tai nėra vienasmenis sprendimas, būtų paprasčiau, jei galėčiau tą padaryti, bet dėl jūsų palaikymo, kuris yra ir šiandien, dėl teisės akto keitimo, manau, sprendimas bus“, – nuo scenos ūkininkams sakė ministras.
Jis aiškino, kad daugelį dalykų ir problemų paveldėjo iš ankstesnių laikotarpių arba jos atėjo su ES politikos pokyčiu.
Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko tikinimu, Europos Komisija pažadėjo padėti spręsti daugiamečių pievų problemą
K. Navickas priminė, kad problema dėl pievų susidarė 2014 m. ES vykdant bendrosios žemės ūkio politikos reformą – tuomet įtvirtintas reikalavimas išlaikyti daugiamečių pievų santykį, kad jų plotas nemažėtų daugiau kaip 5 proc., palyginti su referenciniu plotu.
„Tai, kad kai kurias situacijas paveldėjome ir turime, didžiausias jūsų ir mano skausmas – kalbant apie daugiametes pievas ir gamyklas. Tai procesas nuo 2014 m., pasikeitė eilė ministrų, klausimas, kodėl šios dienos gelbėtojai, pavardes jūs žinote, 2017–2018 m. nepamatė, kad ši bėda bus“, – mitinge kalbėjo K. Navickas.
Ministras kartojo, kad savavališkai negali pakeisti reikalavimų dėl pievų atkūrimo, nes tuomet būtų pažeista europinė teisė.
„Sprendimai nepriimami šiomis formomis. Nei ministras, nei Žemės ūkio ministerija daugiamečių pievų ir ganyklų nedeklaravo – tai yra faktas.
Ministras, stovintis prieš jus, sprendžia bendrą problemą, ne asmeninę, tad sakyti, kad man dabar pažeisti europinę teisę, tai nėra sąžininga taip pat“, – teigė jis.
Po ministro pasisakymo žemdirbiai ėmė skanduoti „Gėda! Gėda“.
Dar prieš susitikdamas su žemdirbiais K. Navickas žurnalistams sakė teigiamai vertinantis tai, kas vyksta. „Procesas yra geras. Sutelkta tiek dėmesio, visas visuomenės dėmesys dabar yra ūkininkų problemoms ir tą reikia tinkamai išnaudoti“, – prieš lipdamas ant piketo scenos sakė žemės ūkio ministras.
Premjerė pranešė, kad nepasirodys
Šio tęstinio protesto organizatorė LŽŪT pakvietė premjerę Ingridą Šimonytę dalyvauti šiandienos mitinge, tačiau iš jos sulauktas atsakymas, kuriame teigiama, kad turės dalyvauti Vyriausybės posėdyje ir pirmenybę teikia kontruktyviam dialogui, o ne protestams.
„Atkreipiu dėmesį, kad trečiadieniais nuo 13 val. kiekvieną savaitę vyksta Vyriausybės pasitarimas ir posėdis, jis vyks ir šiandien.
Kartu dar kartą noriu atkreipti Jūsų dėmesį į tai, ką minėjau susitikime su Jumis sausio 8 d. ir savo atsakyme į Jūsų reikalavimus sausio 19 d. – Vyriausybė imsis iniciatyvos spręsti nurodytas problemas ten, kur sprendimo keliai, mano supratimu, yra aiškūs, taip pat kartu ieškos sprendimų ten, kur jie nėra tokie akivaizdūs, kaip teigiate.
Per tą laiką galėjote matyti ne tik teiginius, bet ir praktinius veiksmus. Tad, nors galiausiai nutarėte savo akciją rengti, o dėl to, kaip demokratiškos valstybės pareigūnė, negaliu turėti ir neturiu jokių priekaištų, prioritetą ir toliau teiksiu konstruktyviam dialogui, praktiniam klausimų sprendimui, o ne kalbėjimui protesto akcijose", – rašoma premjerės atsakyme.
Aplinkosaugininkai surengė kontroprotestą
Į aukščiausius šalies politikus su prašymu nepersistengti su nuolaidomis ūkininkams kreipėsi 20 nevyriausybinių aplinkosaugos organizacijų:
- Aplinkosaugos koalicija.
- VŠĮ Baltijos aplinkos forumas.
- Lietuvos ornitologų draugija.
- Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“.
- VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas.
- VšĮ Darnaus vystymosi centras.
- VšĮ „Žiedinė ekonomika“.
- VšĮ „Sengirės fondas“.
- Lietuvos geografų draugija.
- Lietuvos entomologų draugija.
- Studentų gamtininkų mokslinė draugija.
- VšĮ Lietuvos arboristikos centras.
- VšĮ Žaliosios politikos institutas.
- Miško terapijos ir edukacijos centras.
- Asociacija „Lietuvos tamsioji bitė“.
- VšĮ Girių inspekcija.
- Vartotojų aljansas.
- VšĮ „Menų vektoriai“.
- Asociacija „Anties sodo bendruomenė“.
- Lietuvos fitoterapijos sąjunga.
Aplinkosaugininkai taip pat per pietus surengė kontrprotestą prieš vykstantį žemdirbių mitingą, kuriame susirinko 20–30 žmonių.
Tiesa, ūkininkai juokavo, kad šiandien vykstantis aplinkosaugininkų protestas galbūt reiškia, jog šie juos palaiko.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Parodoje „Agromek 2024“ – dėmesys susitarimui dėl žaliojo kurso
2024-11-27 -
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)