Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Ministras K. Navickas: metai ūkininkams bus sunkūs

Kauno r. Išplėstiniame Kauno rajono ūkininkų sąjungos susirinkime dalyvavęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė, kad šiemet žemdirbiams iššūkių nestinga, o metai jau yra ir toliau bus sunkūs.

Į susirinkimą buvo pakviesti ne tik Kauno rajono ūkininkų sąjungos nariai, bet visi rajono žemdirbiai – aktualių klausimų nestinga, juos aptarti atvyko ir žemės ūkio ministras.

K. Navickas, aptardamas bendrą žemės ūkio situaciją, netryško optimizmu ir akcentavo, kad šie metai yra ir bus sunkūs, iššūkių nestinga: ištiko pieno krizė, sausra nieko gero nežada būsimam grūdų sektoriui, o šalnos sunaikino iki 80 proc. būsimo sodų ir uogynų derliaus.

Bioversija m7 2024 11 19

Tai, kad šalnos pridarė daug nuostolių, patvirtino ir Kauno r. ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius. Anot jo, Ežerelyje nušalo visos šilauogės, tad žvelgiant į situaciją, akivaizdu, kad reikės pagalbos.

Ministro teigimu, šalnos paveikė ne tik Lietuvą, bet ir Lenkiją, kai kurias kitas Europos šalis, tad pagalbos tikrai reikės ir ne mums vieniems.

Kalbėdamas apie pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimą, K. Navickas teigė, kad daugiausia pastabų sulaukiama dėl kraštovaizdžio elementų, paukščiams svarbių teritorijų. Taip pat jis atkriepė dėmesį, kad deklaruojama daug neariminės žemdirbystės plotų, panašu, kad tai bus populiariausia priemonė.

Jis priminė, kad šio segmento patikros gali atnešti problemų. Taip pat, jo teigimu, jei šiai priemonei numatyto finansavimo neužteks, lėšos bus perskirstytos ir kitur. Vis dėlto plačiau ministras deklaravimo temos neplėtojo, teigdamas, kad apie tai kalbėta nemažai įvairiais formatais.

Susitikime paliesta ir pieno krizės tema. Nors dar iki šiol neturima žinių iš Europos Komisijos, K. Navickas teigė ir toliau besitikintis, kad parama pieno gamintojus pasieks. Anot jo, antradienį numatytas dar vienas pokalbis su Europos Komisijos nariu Janusz'u Wojciechowski'u (Janušu Voičekovskiu).

Diskutuota apie laukus siaubiančius kenkėjus. Ūkininkai teigė, kad jų daug, itin sunku kovoti su spragšiais, šliužais, trūksta alternatyvų cheminiams preparatams.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) ekspertė Zofija Cironkienė teigė, kad kovoti su spragšiais neturime jokių registruotų priemonių, esame per maža rinka. „Tuoj nebeturėsime šakninių daržovių, nes jos neatitiks standartų, bus sugraužtos spragšių“, – teigė Z. Cironkienė. Ji pabrėžė, kad būtina valstybės pagalba ieškant apsaugos nuo šių kenkėjų.

Tai, kad ateina naujos ligos ir nauji kenkėjai, o kovos priemonių nėra, pritarė ir medelynų atstovai.

K. Navickas žadėjo ieškoti sprendimų. „Gilinsiuosi į reglamentus, kur galėtume įlįsti pro adatos skylutę, nes šioje vietoje stipriai pralošiame“, – teigė ministras.

Kalbėdamas apie ES žemės ūkį, K. Navickas teigė, kad Europos Komisija skuba įgyvendinti Tvaraus pesticidų naudojimo ir Gamtos atkūrimo reglamentus, tačiau kol kas jiems sunkiai sekasi sulaukti pritarimo Europos Parlamente. Taip yra visų pirma dėl artėjančių rinkimų, o antra – imama suprasti, kad būtina apsirūpinti maistu. „Tai susiję ir su atsitokėjimu dėl vykstančio karo Ukrainoje, nes žmones reikia aprūpinti maistu“, – kalbėjo K. Navickas.

Jis paragino žemdirbių asociacijas atidžiai stebėti ir ES mastu vykstančius procesus, o prireikus – reaguoti.

Išplėstiniame Kauno rajono ūkininkų sąjungos susirinkime aptartos ir melioracijos fondo, komercinių medžioklės plotų problemos bei kitos aktualijos.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos