Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Kraujo tyrimas mineralų kiekiui karvės organizme nustatyti - tik pagalbinis metodas

Radviliškis. Lietuvos galvijų veisėjų asociacija (LGVA) su partneriais pakvietė ūkininkus, veterinarijos gydytojus ir gyvulininkystės specialistus į aktualų seminarą apie veislininkystę ir svarbiausius produktyvių karvių šėrimo valdymo aspektus. Tarp lektorių buvo ir Vokietijos specialistas.

Robertas Caindas (Robert Zeindl), Vokietijos „Bergophor" tyrimų centro specialistas, kalbėjo apie patikimus mineralinių medžiagų trūkumo arba pertekliaus pieninėje galvijininkystėje įvertinimo metodus. Ar kraujo tyrimas visada yra patikimiausias būdams tam nustatyti? Vokietijos specialisto teigimu - ne. „Kraujo tyrimų rezultatuose gali būti įvairių niuansų, kuriuos turite žinote, interpretuodami gautus duomenis", - teigė R. Caindas. Kraujo tyrimas - tik vienas iš pagalbinių metodų, nustatant mineralų kiekį, bet ne pagrindinis.

Bioversija m7 2024 11 19

Vokietijos „Bergophor" tyrimų centro specialistas Robertas Caindas kalbėjo apie patikimus mineralinių medžiagų trūkumo arba pertekliaus pieninėje galvijininkystėje įvertinimo metodus

Mikro- ir makroelementai gyvuliui labai svarbūs, o natūralūs pašarai dėl padidėjusio karvių produktyvumo mineralais jų organizmo pakankamai neaprūpina. Atlikti tyrimai rodo, kad natūraliuose pašaruose mineralų kiekis būna per mažas. Todėl norint išvengti mineralų trūkumo, naudojame mineralinius priedus, jais papildydami pašarus. O mineralų poreikis karvės organizmui, pasak lektoriaus, atitinka rakto ir spynos principą - jų reikia nei daugiau, nei mažiau.

Mineralų kiekį kraujyje reguliuoja homeostazė, t. y. organizmas pats palaiko reikiamą jų kiekį kraujyje, esant trūkumui jo paima iš kitų organų. Kaip žinoti, kiek karvei ko reikia? „Apie tai prirašyta storos knygos, o visos rekomendacijos duodamos su atsarga", - aiškino R. Caindas.

Vokietijoje 2013 m. buvo atliktas tyrimas: buvo paruošta 430 pašarų mišinio su visais priedais mėginių, kuriuose tirtas vario, cinko, mangano ir seleno kiekis. Visuose mėginiuose rastas mineralų perteklius. Todėl specialistas mineralinius priedus ragina naudoti atsakingai, nes jų perteklius karvėms gali būti žalingas, pavyzdžiui, labai toksiško seleno, kurio rekomenduojama norma nuo maksimalios skiriasi labai nedaug. Ir seleno kiekis kraujyje yra nereguliuojamas, kiek jo įdėsi į pašarą, tiek organizmas įsisavins.

Seminare dalyvavo ūkininkai, veterinarijos gydytojai ir gyvulininkystės specialistai iš visos Lietuvos

Kitų mineralų kiekį kraujyje reguliuoja homeostazė, o perteklių pašalina kai kurios žarnų funkcijos, kurios taip pat gali ir papildyti jų kiekį, paimdami mineralų iš kitų organų atsargų. „Todėl paėmę kraujo tyrimą matysite tik momentinį vaizdą. Ir jeigu kurio nors mineralo ten rasite mažiau, tai nereiškia, kad jo iš tiesų trūksta. Tarkime, karvei paėdus bus vienas vaizdas, alkanos karvės mėginys rodys kitokį vaizdą", - aiškino lektorius.

Jis rodė bandymo su cinku rezultatus. Į pašarus buvo įdėta nuo 25 iki 150 mikrogramų cinko, tačiau visų karvių kraujas rodė panašius rezultatus - organizmas pats reguliavo cinko kiekį kraujyje, veikė homeostazė. Kalcio buvo dedama ir 30 proc. mažiau negu rekomenduojama norma, ir daugiau, tačiau kraujo serume homeostazė palaikė reikiamą jo kiekį. „Tai įrodymas, kad klaidinga tik iš kraujo spręsti, ar karvei netrūksta mineralų", - pabrėžė Vokietijos specialistas. Tai patvirtina ir fosforo kiekio kraujyje tyrimai - jeigu tyrimas bus atliekamas vakare, atrodys, kad  fosforo trūksta, o dieną paimtas mėginys rodys, kad jo vos ne per daug.

Lektorius akcentavo gyvulio stebėseną - jeigu atsiranda kažkokių išvaizdos, plaukų pokyčių, jeigu karvė neapsisėklina, krenta produkcijos kiekis, tuomet reikia analizuoti racioną, pašarų kokybę, aišku, atlikti kraujo tyrimus ir matyti bendrą vaizdą, visumą. „Nes jeigu gyvuliai atrodo gerai, o paėmęs kraujo tyrimą matai, kad tarsi kažko trūksta, tai yra būrimas iš kavos tirščių. Be to, įvairūs moksliniai šaltiniai nurodo labai skirtingą vieno ar kito mineralo poreikį", - pastebėjo jis. Pavyzdžiui, kalcio kiekio kraujyje rekomendacija pagal vieno universiteto mokslininkus yra nuo 2,1 iki 3, o kito - nuo 4 iki 6 mmol/l.

Jeigu yra kurio nors mineralo trūkumas, R. Caindas siūlo pagalvoti, kas tam gali turėti įtakos. Pavyzdžiui, jeigu trūksta vario, reikia žiūrėti, ar racione ne per daug geležies, kuri blokuoja varį, nes šiuo atveju vien tik vario kiekio padidinimas problemos neišspręstų. Pirminis pieninių karvių mineralų trūkumas pasitaiko labai retai, jeigu jos šeriamos subalansuotu racionu, papildytu mineralais. Dažniausiai būna antrinis mineralų trūkumas, kai vienas jų blokuoja kitą, arba dėl fiziologinių problemų, pavyzdžiui, acidozės.  

Beje, kalbama, kad už kelių mėnesių bus patvirtinti nauji ES teisės aktai, ribojantys pernelyg gausų cinko naudojimą, kuris išsiskyręs teršia aplinką.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos