Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Kito kelio nėra – lėšų pieno ūkiams privalo atsirasti biudžete

Šilutė. „Jeigu liksime neišgirsti, turėsime išvažiuoti su traktoriais“, – Šilutės krašto pienininkai nusiteikę ryžtingai. Tačiau dalis jų jau kelia rankas į viršų – atsisako pieno ūkių.

Per metus šiame pienininkyste garsiame pamario krašte neliko 59 ūkių ir beveik 600 karvių. Dalis jų – vidutiniai šeimos ūkiai, o šiemet apie nutraukiamą veiklą paskelbė ir stambus ūkininkas pačiame jėgų žydėjime, daug investavęs į ūkį. Sako, kad 200 jo karvių jau nupirko lenkai.

Atsakymų, ką daryti, Šilutės krašto ūkininkų sąjungos vadovas Kęstutis Andrijauskas bandė ieškoti išplėstiniame posėdyje su Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA). Į renginį atvyko kelios dešimtys aktyvių ūkininkų.

Bioversija m7 2024 11 19

Susitikime su ūkininkais dalyvavo Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius, LPGA prezidentas Jonas Vilionis, Seimo nariai Vigilijus Jukna, Valius Ąžuolas, Zigmas Balčytis.

Pieno gamintojai dalyvavo išplėstiniame Šilutės krašto ūkininkų sąjungos ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos posėdyje, kad ne tik pasidalytų rūpesčiais, bet ir išgirstų atsakymą į klausimą, ką jiems daryti toliau

Pagrindinė susitikime ištransliuota žinutė ūkininkams – Vyriausybė gali ir turi rasti 30–40 mln. Eur iš rezervo krizės padariniams sušvelninti.

Pasak Seimo kaimo reikalų komiteto nario V. Juknos, išsaugoti pieno ūkius – nacionalinis interesas, nes tai reiškia aprūpinimą maistu ir regionų gyvybingumą, todėl Vyriausybė privalo padėti pieno sektoriui.

„Uždarome modernizuotas, gražias fermas – tai nusikaltimas“, – teigė LPGA prezidentas Jonas Vilionis

Susitikime ūkininkai liejo nuoskaudas. Ferma modernizuota, karves melžia robotai, paimta paskola, iš ko mokėti paskolas ir palūkanas? Ir dėl įsipareigojimų negali nieko keisti. Žlugo viltis dirbti kitaip. Ko verti raginimai modernizuoti ūkius, kai investicijos milžiniškos, o pieno kaina ne tik nekyla, kaip žadama įkalbinėjant rašyti projektus, bet tik krinta? Kaip kooperuotis, jeigu kooperuotiems ūkininkams mokama dar mažiau?

Išsakyta daug pretenzijų ir dėl nepagrįstų reikalavimų, naujos pasėlių deklaravimo sistemos, kuri gali dar labiau pabloginti ūkių finansinę padėtį. Kritikuotos kooperacijos taisyklės, artėjantys nauji reikalavimai dėl kvapų. Ūkininkai norėtų žinoti, kiek uždirbs bent vienus metus, kad galėtų planuoti ūkio biudžetą.

Savo istoriją pasakojo viena aktyviausių krašto ūkininkių Virginija Macijauskienė, atsitiesusi po skaudžių 2020-ųjų įvykių, kai sugriuvo jos ferma

J. Vilionis šią pieno sektoriaus situaciją, kai dar smaugia infliacija, energijos išteklių ir trąšų kainos, įvardijo kaip blogesnę už krizę.

„Reikia gauti kainą, kuri bent gamybos kaštus padengtų. Turime reikalauti, kad Vyriausybė pridėtų po 10 centų už litrą maždaug 4 mėnesius, kol rinka susitvarkys, su sąlyga, kad perdirbėjai nesumažins kainos“, – kalbėjo LPGA prezidentas, pridūręs, jog ūkininkai sumoka daug mokesčių valstybei, tad ištikus tokiai situacijai ir ji turi padėti.

Premjerė Ingrida Šimonytė, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ūkininkų gelbėjimosi ratu įvardija kooperaciją, bet tai gali būti sprendimas tik ilguoju laikotarpiu. „Nerealu visus stebuklingai padaryti kooperuotus, tai nepasikeis per savaitę. Tam reikia ir pinigų, o jų nėra“, – kalbėjo R. Juknevičius.

Ūkininkai netiki ir rizikos fondais, kurie, jų teigimu, reiškia tą patį, kaip skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas.

„Vyriausybė turės rasti pinigų, kad padėtų ūkiams išgyventi. Kito kelio nėra. Pirmosios derybos nepavyko, bet jos turi tęstis ir jose turi dalyvauti premjerė. Tikimės prezidentūros ir opozicinių partijų palaikymo“, – ūkininkams apie kovos planus pasakojo LŪS pirmininkas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius žada nenuleisti rankų, kovojant už pieno ūkių išlikimą

J. Vilionis ragino pieno gamintojus vieningai kovoti už savo ūkių likimą. „Niekas už mus nepakovos, tik mes. Ir jūs turite būti aktyvūs, važiuoti į Vilnių, kai kviečiame, o ne atsikalbinėti, kad neturite laiko“, – ragino J. Vilionis.

Šiuo metu numatoma važiuoti į Vilnių kovo 23 d. ir kviesti iš kiekvieno rajono prisijungti 50–60 ūkininkų, kurie palaikytų pas aukščiausiąją šalies valdžią einančią derybininkų delegaciją.  

„Tik būdami kaip vienas kumštis galėsime išgyventi. Tik tuomet su mumis skaitysis ir valdžia. Kitu atveju nieko nebus, patikėkite“, – kalbėjo J. Vilionis.

Aktyvi ūkininkė Milda Norvilienė, organizuojanti Šilutės krašto ūkininkų išvykas į protesto ir kitas akcijas, taip pat kvietė ūkininkus būti aktyviais ir visada deleguoti bent vieną šeimos narį į renginius dėl visų bendro tikslo

Šilutės krašto ūkininkai buvo nusiteikę ryžtingai – žadėjo gulėti prie ministerijos, kaip jau yra darę per ankstesnę krizę, važiuoti su traktoriais į kelius ir imtis kitų protesto akcijų, kad jų reikalavimai būtų išgirsti.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos