Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Ketozės profilaktikai – eteriniai aliejai

Kauno r. Pasaulyje aštrėjant mikrobų atsparumo antibiotikams problemai, vis dažniau raginama atsigręžti į gamtą, kuri turi, ką pasiūlyti ir gyvulininkystei.

Vokietijos „Bergophor“ tyrimų centro specialistas Robertas Caindas  (Robert Zeindl) šįkart į Lietuvą bendrovės „Farmo“ kvietimu atvyko pakalbėti būtent apie gamtos jėgą – apie eterinių aliejų poveikį, kuris gali prilygti antibiotikams.   

„Kai kurios žolės, pavyzdžiui, čiobreliai, turi eterinių aliejų, kurie teigiamai veikia organizmą ir turi stiprų antibakterinį poveikį. Ir šį efektą galima išnaudoti gyvulininkystėje, kovojant su bakterijomis“, - susitikime su Lietuvos ūkininkais teigė R. Caindas.   

Bioversija m7 2024 11 19

Pasak jo, ketozės problema buvo, yra ir išliks aktuali pieno ūkių problema. Įvairių Europos šalių tyrimas rodo, kad ketozė vargina 20-25 proc. bandų, o Italijoje ir Ispanijoje – iki 40 procentų. Viena pavojingiausių medžiagų apykaitos ligų pasireiškia, kai, karvės organizmui neįsisavinant pakankamai pašarų, jam pritrūksta energijos ir daugėja ketoninių medžiagų. Ir tai labai brangiai ūkiui kainuojantis susirgimas.

Todėl daug labiau apsimoka investuoti į ketozės profilaktiką ir būtent eteriniai aliejai šiuo atveju gali būti labai naudingi. Jau sukurta speciali eterinių aliejų ir augalų ekstraktų kombinacija, kuri teigiamai veikia virškinimą prieskrandyje bei turi įtakos mikroflorai. „Teigiama, kad eterinių aliejų poveikis yra panašus į monenzino ir ketozės atvejų galima sumažinti dvigubai“, - sakė Vokietijos specialistas.

Kaip tai veikia? Karvei, kuri pagamina iki 50 l pieno per dieną, reikia iki 3,4 kg gliukozės per dieną, apie 80 proc. jos turi būti pagaminama kepenyse. Pirmas 60 dienų po apsiveršiavimo karvės organizme visada būna neigiamas energijos balansas, nes šviežiapienės nesuėda pakankamai pašarų. Tuomet bakterijos nepagamina pakankamai propiono rūgšties, kuris yra gliukozės prekursorius, t. y., kepenyse gliukoze virsta propiono rūgštis. Propionatas yra vadinamas alternatyviu karvių kuru – kuo daugiau jo pagaminama, tuo geriau patenkinamas energijos poreikis.

Gamta taip sutvarkius, kad eteriniai aliejai slopina blogąsias bakterijas, o naudingos gamina propionatą, šis – gliukozę. Monenzinas daro beveik tą patį, jo poveikis patikimas, bet jis vertinamas kaip antibiotikas. „Tad eteriniai aliejai yra alternatyvus būdas, veikiantis panašiai. Juos papildžius apsaugotos formos vitaminu B12 ir biotinu, gyvomis mielėmis, kurios palaiko gerąsias bakterijas prieskrandyje, o kepenų apsaugai naudojant antioksidantų kompleksą, augalinius polifenolius, galima apsaugoti karvę nuo energijos trūkumo“, - teigė R. Caindas, pridūręs, kad speciali eterinių aliejų kombinacija su minėtais priedais gali padidinti propionato kiekį 10 proc. Visa tai patvirtinta tyrimais. Beje, 2015 m. italų mokslininkų atliktas tyrimas įrodė, kad gyvos mielės, karvių šėrime naudojamos nuo seno, be kitų teigiamų poveikių, taip pat didina gliukozės kiekį kraujyje.

Jau sukurtas papildas, turintis 10 proc. čiobrelių ekstrakto ir 6 kitus komponentus (muskato, baziliko ir kt.), kurių eteriniai aliejai veikia prieš bakterijas. „Tai labai svarbu, siekiant sumažinti antibiotikų naudojimą gyvulininkystėje ir kovojant su bakterijų atsparumu antimikrobinėms medžiagoms“, - pabrėžė lektorius.  

O karvėms eterinių aliejų skonis ir malonus kvapas patinka. Taigi, su jais taip pat pagerėja ir pašarų ėdamumas, tuo pačiu – ir primilžis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos