Kėdainiai. Praėjusį savaitgalį Kėdainių krašto žemdirbiai juokavo, kad pagaliau suskaičiuos šiųmečius viščiukus - susirinkę į kultūros centrą įvardys tradicinio konkurso „Metų ūkis 2013" nugalėtojus.
Tradiciniame konkurse pirmoji vieta šįkart teko Surviliškio seniūnijos ūkininkui Dainiui Venskui, antroji - Vilainių seniūnijos ūkininkui Žymantui Čižauskui, o trečioji - Krakių atstovui Nerijui Sadauskui.
Išrinkti geriausius nėra lengva
Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas pripažino, kad išrinkti geriausius kasmet darosi vis sunkiau. „Mūsų organizacija vienija apie pusantro šimto ūkių. Džiugina tai, kad tėvų patirtį vis dažniau perima jaunimas, tad pasipildome jaunaisiais ūkininkais. Į kaimą ateina išsilavinę, energingi, idėjų ir sumanymų nestokojantys jauni žmonės. Išrinkti geriausius ūkius kaskart vis sunkiau, nes patys pažangiausi per ilgus metus jau pagerbti, o antrąsyk tų pačių skelbti geriausiais nesinori. Tenka gerokai paplušėti, kol su kolegomis atrandame kas dar neapdovanotas", - sakė V. Ivanauskas.
Jo teigimu, ūkininkai Kėdainių krašte yra mylimi ir gerbiami žmonės. Pasigirti turintys kuo. Oficiali statistika byloja, kad Kėdainių rajone šiais metais buvo auginama per 22 tūkstančius kiaulių, apie pusantro tūkstančio mėsinių galvijų, beveik 1200 avių, 4400 bičių šeimų.
Konkurso „Metų ūkis 2013" nugalėtojai (iš kairės) - Sadauskai, Čižauskai ir Venskai sulaukė dovanų iš Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko V. Ivanausko ir jo padėjėjos Jūratės Jodeikienės
Rapsų laukai užėmė beveik 20 tūkstančių hektarų, o cukriniai runkeliai - per 5000 ha, svogūnų laukai siekė 64 ha, burokėlių - 53, o morkų - 221 ha.
„Nors gamta mūsų ir nelepino, metai buvo gana sudėtingi ir derlių užauginome mažesnį negu pernai, tikrai nesiguodžiame. Kiek turime, tiek gana. Liūdina, kad kaime, kaip ir mieste, akivaizdus tuštėjimo metas, tačiau kaime lieka atkakliausi ir darbščiausi. Jau kuris laikas mūsų žemdirbiai orientuojasi ne tik į pelno didinimą, bet ir siekia kuo aukštesnės kokybės. Galime didžiuoti, kad net valdžiai kaišiojant pagalius į žemdirbių verslą, mums pavyksta išlaikyti tai, ką sukūrėme. Apmaudu, kad susilpnėjo ryšys tarp Ūkininkų sąjungos ir Žemės ūkio rūmų, kurie valdžiai turi perduoti ūkininkų nuomones. Tačiau mes rankų nenuleidžiame ir kovojame už savo teises atsakingai dirbti", - sakė V. Ivanauskas.
Ūkiams negaili investicijų
Geriausio šiųmečio ūkio šeimininkas Dainius Venskus ūkininkauja maždaug 1200 hektarų augalininkystės ūkyje. Jis prisipažįsta, kad prieš septynerius metus buvo tapęs konkurso trečiosios vietos laimėtoju.
Kėdainių kultūros centro salė vos talpino gausų rajono žemdirbių būrį
„Per tuos metus mūsų ūkis gerokai pasikeitė: ir išsiplėtėme, ir atsinaujinome. Pasistatėme sandėlius, džiovyklas, įsigijome daug naujos technikos", - sakė D. Venskus. Nugalėtojas kukliai nutylėjo, kad vienas pirmųjų rajone turi įsigijęs specialią techniką melioracijos grioviams tvarkyti. Nors tokiems darbams galima gauti Europos Sąjungos paramą, ūkininkas sakė ja nesinaudojęs, o sutvarkęs savo žemėse esančius griovius ir nerašydamas daugybės popierių.
Antrąja vieta įvertintas vilainiečio Ž. Čižausko ūkis valdo apie 600 ha žemės, kurioje auginamos grūdinės kultūros. „Ūkininkauju apie dešimt metų. Patirtį perėmiau iš mamos. Toks darbas reikalauja daug nervų ir sveikatos, tačiau nesiskundžiu. Niekada negali žinoti, kokie bus metai, nes esi priklausomas nuo daugybės faktorių. Šįmet gamta nelepino, tad nugyvenome vidutinius metus", - sakė mažakalbis ūkininkas.
Už bendradarbiavimą su mokslininkais ūkininkei Erlendai Turskienei padėką įteikė LAMMC Žemdirbystės instituto direktorius Vytautas Ruzgas
Krakių seniūnijos ūkininkas N. Sadauskas dar tik kuriasi. Jis pradėjo ne nuo gyvenamojo namo, kurio statyba dar tik planuojama, o nuo sandėlių. Šeimininkas jį aplankiusiems komisijos nariams prisipažino sandėlius statęs be Europos Sąjungos paramos, todėl statybos jam kainavusios gerokai pigiau.
Dėmesys žmogui
Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos vadovas V. Ivanauskas patvirtino, kad ūkis gali sėkmingai ir perspektyviai dirbti, jei jo šeimininkai vertina kiekvieną dirbantį žmogų: „Vertinu tai, kad ūkiuose skiriamas didelis dėmesys dirbančiam žmogui, jo aplinkos kokybei, darbo sąlygoms. Visuose ūkiuose po kelis šimtus hektarų apdirba vos keli darbuotojai, o tai įmanoma tik sukūrus jiems geras sąlygas."
Gražiu žemdirbių šventės akcentu tapo ūkininkų vaikų muzikiniai sveikinimai bei geriausios duonos kepėjos rinkimai. Jos titulas šįkart skirtas Gudžiūnų seniūnijos atstovei Vilei Gaučienei.
Geriausia duonos kepėja pripažinta Gudžiūnų seniūnijos atstovė Vilė Gaučienė
Pagerbti tvarkingiausi
Per žemdirbių šventę pagerbti ne tik konkurso „Metų ūkis 2013" nugalėtojai, bet ir rudeninio arimo laureatai bei konkurso „Gražiausiai tvarkoma aplinka" prizininkai.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis pagyrė gražėjančius laukus ir apdovanojo rudeninio arimo konkurso nugalėtojus: pirmąją vietą iškovojusį Stasį Muzniką, antros vietos laimėtoją Algį Savicką ir trečią vietą pelniusį Aivarą Kirsį.
Gražiausia šiais metais individualaus gyvenamojo namo aplinka Kėdainių rajone išrinka josvainietės Vaidos Šopienės sodyba. Gražiausia ūkininko sodyba - Pelėdnagių seniūnijoje Slikių kaime esantis Virgilijaus ir Ilonos Kuprevičių ūkis.
Audringų plojimų sulaukė tiskūnietės ūkininkaitės sesės Bugaitės
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)