Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Dvidešimtąjį kartą sveikinami konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai

Kaunas. „Girstučio" kultūros centre šiandien šurmuliuoja šauniausi šalies ūkininkai ir juos pagerbti bei pasveikinti atvykę svečiai. Konkursą „Metų ūkis" Lietuvos ūkininkų sąjunga šiemet organizavo jau 20-ąjį kartą, šiemet jame dalyvavo 463 ūkiai, išrinkta 120 laimėtojų.

Pirmasis konkursas įvyko 1994 m. pagal tų pačių metų birželio 1 d. LŪS tarybos posėdyje patvirtintus nuostatus ir nuo tų metų jis buvo rengiamas kasmet. Sveikindamas susirinkusius žemdirbius, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas dėkojo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai ir jos direktoriui Edvardui Makeliui, daug prisidėjusiam prie pirmojo konkurso organizavimo. Pirmajame konkurse dalyvavo 39 ūkininkai.

Bioversija m7 2024 11 19

LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis (kairėje) įteikė LŪS pirmininkui Jonui Talmantui pirmojo konkurso „Metų ūkis“ dokumentinius liudijimus

Per du dešimtmečius konkursas šiek tiek kito savo forma, tačiau esminiai dalykai išliko tie patys. Pirmajame konkurse galėjo dalyvauti LŪS nariai, turintys ne mažiau kaip 10 ha žemės.

Šio reikalavimo jau senai nebelikę ir šiandien svarbiausia, kad ūkis per pastaruosius metus būtų padaręs realią pažangą ir įvertintas pagal konkurso nuostatus. Nuo pirmųjų konkurso organizavimo metų ūkiai Lietuvoje gerokai pastambėjo, bet tarp laimėtojų yra įvairaus dydžio puikiai besitvarkančių ūkių.

Pasak J. Talmanto, šiemet pirmą kartą konkurse vyrauja mišrios specializacijos ūkiai, tarp laimėtojų yra 8 ekologiniai ūkiai. Vyriausias amžiumi pirmos vietos laimėtojas - 72 metų Rietavo ūkininkas Stanislovas Antanas Jurkus, dirbantis 160 ha ir auginantis 130 juodmargių. Jauniausias - 22 metų Remidas Jungevičius iš Veisiejų.

Šventės dalyviams koncertavo Kauno technologijos universiteto tautinio meno ansamblis „Nemunas“

LŪS pirmininkas savo kalboje nevengė ir aštrių temų, kaip antai paramos skyrimą naujuoju finansiniu laikotarpiu, valdžios „dovanėlę" ūkininkams - kelių mokestį ir kt.

Šiais metais konkurso laimėtojams įteikti stilizuoti vėjo malūnai. „Ūkininkams dažnai tenka kovoti su gamtos ir valdžios vėjais, todėl apdovanojimams pasirinkome vėjo malūną. Linkiu, kad jie maltų tik geras naujienas. Tegul jūsų šeimų malūnuose niekada nestinga kokybiškų miltų", - sakė J. Talmantas.

Pažangiausius metų ūkininkus pasveikino žemės ūkio ministras Vigiljus Jukna, linkėdamas žemdirbiams didžiulės ištvermės, sveikatos, gero derliaus.

Ministras Vigilijus Jukna įteikė LŪS pirmininkui Jonui Talmantui simbolinį stiklo medelį

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius dėkojo ūkininkams visų politikų vardu. „Mes visi suprantame, iš ko duoną valgome, tik kartais pamirštame pasakyti ačiū", - sakė parlamentaras.

Šventės dalyvius pasveikino Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas , rėmėjų atstovai - DNB banko Kauno verslo regiono vadovas Algimantas Stasys Anužis ir bendrovės „Biržų žemtiekimas" tarptautinių projektų direktorius Saulius Silickas.

Mažiausias - 30 ha, didžiausias - beveik pusantro tūkstančio

Šiais metais gauti rezultatai iš 40 savivaldybių. Konkurse iš viso dalyvavo 463 ūkiai, iš jų buvo išrinkti 120 laimėtojų: 40 pirmosios, 41 antrosios (Kelmės r. antrąją vietą dalinasi brolių Arūno ir Vytauto Maziliauskų ūkiai) ir 39 trečiosios vietų (trečiosios vietos nėra Birštono sav.).

Vidutinis ūkio dydis 2013 m. tarp visų laimėtojų nustatytas 218 ha, o pirmosios vietos laimėtojų ūkis vidutiniškai dirba 270 ha. Tiesa, tarp šiemetinių pirmos vietos laimėtojų yra du itin stambūs augalininkystės krypties ūkiai - tai Kretingos r. Valėnų kaimo ūkininkai Jolanta ir Virgilijus Čėsnai, dirbantys 1 344 ha žemės, bei Pakruojo r. Meldinių kaimo ūkininkai Vida ir Jonas Jurgeliūnai, dirbantys 1 400 ha (skaičiuojant vidutinį visų šių metų laimėtojų ūkio dydį šie ūkiai neįtraukti, kad neiškreiptų statistikos).

Šiemet konkurse dalyvavo 463 ūkiai, išrinkta 120 laimėtojų

Mažiausias pirmosios vietos laimėtojų ūkis yra Druskininkų sav. Didžiasalyje ūkininkaujančių Gražinos ir Arvydo Augų 30 ha mišrios specializacijos ūkis. Tarp pirmosios vietos laimėtojų yra stambių gyvulininkystės ūkių. Štai pirmosios vietos laimėtojai iš Tauragės r. Žygaičių kaimo ūkininkai Regina ir Alvydas Merkeliai anketoje nurodė, kad savo ūkyje laiko 218 melžiamų karvių ir 206 galvų prieauglio, dirba 316 ha žemės.

Tarp laimėtojų - daržininkai ir bitininkai

Antrosios vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis 219 ha. Iš jų didžiausi Pakruojo r. Norkūniškio viensėdyje ūkininkaujančių Algirdo Laurikiečo 950 ha augalininkystės ūkis bei Šiaulių r. Poviliškių kaime ūkininkaujančių Dalios ir Edo Sasnauskų augalininkystės ir daržininkystės krypties 800 ha ūkis.

Hektarų skaičiumi mažiausias - Druskininkų sav. Stračiūnų kaime ūkininkaujančių Jolantos ir Algio Milių 19 ha ūkis, kuriama užsiimama augalininkyste ir laikomos 45 bičių šeimos. Tarp antros vietos laimėtojų didžiausias gyvulininkystės ūkis yra irgi Tauragės r. sav. ūkininkaujančių Mėtos ir Vytauto Rudminų. Jie anketoje nurodė, kad savo ūkyje laiko 125 melžiamas karves ir 131 galvų prieauglio, dirba 286 ha žemės.

Šventėje dalyvavo ir žemdirbių partneriai

Trečios vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis 168 ha, o didžiausi iš jų yra Šiaulių r. Aukštelkės kaime ūkininkaujančių Zitos ir Virginijaus Ivoškevičių 750 ha augalininkystės ūkis bei Šilutės r. Šyšgirių kaime ūkininkaujnčių Virginijos ir Jono Macijauskų 430 ha mišrios specializacijos ūkis, laikantis 107 melžiamas karves, 6 mėsinius ir 153 prieauglio.

Mažiausias - Elektrėnų sav. Pūstakiemio kaime ūkininkaujančių Jūratės ir Raimundo Stirnų 33 ha augalininkystės ūkis. Tarp trečios vietos laimėtojų didžiausias gyvulininkystės ūkis yra Kelmės r. ūkininkaujančių Eglės ir Liudviko Janušauskų gyvulininkystės ūkis, laikantis 270 melžiamų karvių, 150 bulių ir 230 telyčių bei dirbantis 310 ha žemės.

500 ha nuosavos žemės - užtenka

Pastaruoju laiku itin daug diskutuojama dėl žemės nuosavybės 500 ha - užtenka ar ne. LŪS yra išreiškusi nuomonę, kad mūsų narius tenkina maksimalus 500 ha nuosavybės teise turimos žemės dydis. Tarp visų laimėtojų yra tik vienas ūkininkas, turintis maksimalų nuosavos žemės kiekį. Bendrai tarp pirmosios vietos laimėtojų vidutiniškai ūkininkai dirba 126 ha, antrosios - 104 ha, trečiosios - 67 ha nuosavybės teise turimos žemės.

Per pastarąjį dešimtmetį šiemet pirmą kartą tarp laimėtojų vyrauja gyvulininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai. Pagal 120 laimėtojų anketose nurodytus duomenis yra 61 gyvulininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai (tarp jų 2 ekologiniai), 56 augalininkystės (tarp jų 2 daržininkystės, 6 ekologiniai), bei po vieną paukštininkystės, kiaulininkystės ir uogininkystės krypties ūkius.

Ūkininkaujančių laimėtojų vidutinis amžius 45 metai (pirmosios  vietos - 46 m., antrosios - 45 m., trečiosios - 44 m.), ūkininkauti pradėję vidutiniškai 1999-2000 m.

Pagal išsilavinimą savo anketose laimėtojai nurodė, kad didžioji dauguma turi aukštąjį (28 proc.) ir aukštesnįjį išsilavinimą (28 proc.), spec. vidurinį turi 36 proc., o 8 proc. nurodė turintys kitą išsilavinimą.

Šventinės renginio dalies generalinis rėmėjas - DNB bankas, pagrindinis rėmėjas -bendrovė „Biržų žemtiekimas".

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos