Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Italija skirs milijonus eurų alyvmedžių augintojams

Roma. Italijos vyriausybė žada 120 mln. eurų pagalbą ūkiams, prieš kelerius metus nukentėjusiems nuo patogeno Xylella fastidiosa. Dėl šių bakterijų ėmė nykti alyvmedžiai, o jų augintojai prarado pragyvenimo šaltinį.

Europoje patogenas Xylella fastidiosa pirmą kartą aptiktas Italijoje 2013 m., kur sukėlė ūkiams didelės ekonominės ir ekologinės žalos. Vėliau šių bakterijų sukeliamos ligos židinių aptikta Prancūzijoje ir Šveicarijoje (2015 m.), Ispanijoje ir Vokietijoje (2016 m.). Italijoje bakterinė liga pirmiausiai aptikta alyvmedžių plantacijose, Prancūzijoje ja užsikrėtė dekoratyviniai augalai Polygala myrtifolia, o vėliau ir Euryops bei liucernos.

Neseniai Italijos žemės, maisto ir miškų ūkio ministrė Teresa Belanova (Teresa Bellanova) pasirašė dekretą skirti 120 milijonų eurų Apulijos regiono žemės ūkio įmonėms, labiausiai nukentėjusioms nuo Xylella fastidiosa, praneša leidinys „Olive Oil Times“.

Bioversija m7 2024 11 19

Pietinės Italijos regioną Apuliją, kuriame yra didžiausios alyvmedžių plantacijos ir pagaminama daugiausiai alyvuogių aliejaus šalyje, nuo 2013 m. nusiaubė mirtinas augalų patogenas Xylella fastidiosa.

„Šiuo dekretu suteikiame žalią šviesą pagrindiniam Apulijos alyvuogių aliejaus regeneravimo plano elementui, palaikydami visus augintojus ir įmones, kurios patyrė didelę žalą dėl bakterijų plitimo“, - sakė Teresa Belanova per spaudos konferenciją.

Dabar Apulijos regiono vyriausybė turi nuspręsti, kaip paskirstyti pagalbos pinigus, kurių dauguma bus skirti nukentėjusiam pietiniam Salento administraciniam rajonui.

Apie 85 mln. eurų gamintojams bus skirti iki 2020 m. pabaigos, likusieji 35 mln. eurų juos pasieks 2021 m.

Teisę gauti paramos turi tie ūkiai, kurie dėl Xylella fastidiosa pažeidimų per vienerius derliaus metus prarado mažiausiai 30 procentų savo bendrosios produkcijos.

„Tikiuosi, kad nutarimas bus pradėtas kuo greičiau įgyvendinti, o Apulijos regiono ūkininkai po daugelio metų sunkumų galės gauti išmokas ir planuoti investicijas, atkuriančias alyvuogių auginimą“, - sakė Italijos žemės, maisto ir miškų ūkio ministrė.

Bakterine liga, kurią sukelia Xylella fastidiosa, gali užsikrėsti daugiau kaip 350 augalų rūšių, iš kurių dalis auginama ir Lietuvoje. Minėtos bakterijos pažeidžia medžius ir krūmus (dekoratyvinius augalus, vaismedžius ir miško medžius), rečiau – žolinius augalus. Ji aptinkama Azijoje (Irane, Taivane), Šiaurės Amerikoje (Kanadoje, Meksikoje, JAV), Centrinėje Amerikoje (Kosta Rikoje) ir Pietų Amerikoje (Argentinoje, Brazilijoje, Peru).

Kaip informuojama Valstybinės augalininkystės tarnybos portale,Xylella fastidiosa – tai patogeninės bakterijos, blokuojančios augalo apytakinius audinius. Bakterijai dauginantis, užkemšami apytakiniai audiniai, tokiu būdu sutrikdomas vandens ir jame ištirpusių medžiagų judėjimas. Bakterijų pažeisti augalai džiūsta ir gali visiškai sunykti.

Natūraliai gamtoje Xylella fastidiosa platina siurbiantieji vabzdžiai, kurie pasimaitinę užkrėsto augalo sultimis gali užkrėsti naujus sveikus augalus. Bakterija plinta ir su užkrėsta augalų sodinamąja medžiaga bei užkrėstų augalų dalimis (šaknimis, stiebais ir lapais, išskyrus sėklas).

Kol kas nėra priemonių, padedančių išgydyti užsikrėtusius augalus, siekiant, kad liga neplistų toliau, juos tenka sunaikinti. Todėl italams prieš kelerius metus teko iškirsti daug užsikrėtusių ir ėmusių nykti alyvmedžių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos