Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 11 01
Pasaulyje
Plinta nauja pavojinga augalų liga

Varšuva. Vakarų Europoje plintanti pavojinga bakterija Xylella fastidiosa pasiekė Vokietiją.

Lenkijos fitosanitarijos pareigūnai tai įvardija kaip naują grėsmę.

Pranešime apie naujas fitosanitarines grėsmes Lenkijos pareigūnai pirmiausia įvardija pavojingos bakterijos Xylella fastidiosa paplitimą. Naujų bakterijos Xylella fastidiosa atvejų aptikta Vokietijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje. Šia bakterine liga gali užsikrėsti daugiau kaip 350 augalų rūšių, iš kurių dalis auginama ir Lietuvoje.

Bioversija 22 08 31

Xylella fastidiosa bakterija pažeidžia medžius ir krūmus (dekoratyvinius augalus, vaismedžius ir miško medžius), rečiau – žolinius augalus. Ji aptinkama Azijoje (Irane, Taivane), Šiaurės Amerikoje (Kanadoje, Meksikoje, JAV), Centrinėje Amerikoje (Kosta Rikoje) ir Pietų Amerikoje (Argentinoje, Brazilijoje, Peru).

Europoje Xylella fastidiosa pirmą kartą aptikta Italijoje 2013 m., kur sukėlė ūkiams didelės ekonominės ir ekologinės žalos. Vėliau ligos židinių aptikta Prancūzijoje ir Šveicarijoje (2015 m.), Ispanijoje ir Vokietijoje (2016 m.). Italijoje bakterinė liga aptikta alyvmedžių plantacijose, Prancūzijoje ja užsikrėtė dekoratyviniai augalai Polygala myrtifolia, o vėliau ir Euryops bei liucernos.

Ispanijoje pirmas atvejis išaiškintas trešnių sode, Balearų salose, po to, 2017 m., žemyninėje šalies dalyje (apkrėsti migdolų krūmai), o vėliau vėl Balearuose (riešutmedžiai, alyvmedžiai, vynuogynai). Šveicarijoje, atogrąžų augalų centre, šia bakterija buvo užkrėstas kavamedis. Ligos paplitimo židinys 2017 m. buvo likviduotas.

Vokietijoje liga pirmą kartą aptikta 2016 m. – bakterijos paveikė šiltnamyje auginamus oleanderus. Tais pačiais metais ligos sukėlėjas aptiktas šiltnamyje Saksonijoje, kur buvo apkrėsti įvairūs augalai: oleandrai, rozmarinai, tvertikai (lot. Erysimum), streptokarpai.

Duomenys rodo, kad 2017 m. pabaigoje Xylella fastidiosa patogenas vėl aptiktas Ispanijoje (žemyninėje šalies dalyje ir Balearų salose) ir Prancūzijoje (žemyninėje Viduržemio jūros pakrantės dalyje ir Korsikoje).

Lenkijos valstybinė augalų apsaugos ir sėklininkystės tarnyba atkreipia dėmesį, kad Xylella fastidiosa plitimas Europoje, o ypač Vokietijoje, rodo, kad liga plinta ir Rytų kryptimi. Visų pirma ji kelia grėsmę šiltnamiuose auginamiems sumedėjusiems dekoratyviniams augalams. Kol kas nežinoma, kaip šios bakterijos žiemoja natūraliomis sąlygomis.

Viena iš prevencinių priemonių, siekiant išvengti kenksmingųjų organizmų paplitimo Europos Sąjungoje, yra importuojamų augalų ir augalinių produktų, su kuriais galėtų plisti Xylella fastidiosa, fitosanitarinis tikrinimas. Taip pat svarbu stebėti miškuose, medelynuose, parkuose, soduose augančių augalų sveikatingumą.

Lietuvos valstybinė augalininkystės tarnyba yra parengusi veiksmų planą Xylella fastidiosa plitimui užkirsti.

MŪ inf.

Nuotraukoje - Xylella fastidiosa bakterijos sunaikinta alyvmedžių plantacija Salente, Pietų Italijoje („Shutterstock“ nuotr.)

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija