Jurbarkas. Karvių produktyvumu ir pieno ūkio pelningumu besirūpinantys ūkininkai kasdien įsitikina naujų technologijų nauda. Antrus metus Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistų vykdomais ultragarso tyrimais veršingumui ir reprodukcinėms ligoms nustatyti pasinaudoja vis daugiau augintojų. Nors ši paslauga tebėra naujovė, ja pasinaudoję ūkininkai sako įsitikinę, kad tai padeda ne tik išvengti nuostolių dėl sutrikusios karvių reprodukcijos, bet ir sumažina bandoje brokuotinų karvių.
Pasak gyvulininkystės specialisto Vyto Gudaičio, ultragarso tyrimais susidomi vis daugiau pieno ūkius turinčių ūkininkų. Pas kai kuriuose jam teko lankytis jau ne kartą. „Gana nemažai esu ištyręs karvių Plungės, Marijampolės, Lazdijų, Raseinių, Kaišiadorių ir kituose rajonuose. Yra ir tokių ūkininkų, pas kuriuos teko apsilankyti ne vieną kartą. Po keletą kartų paslauga naudojosi ūkininkas M. Grikštas iš Plungės, S. Stanynienė ir R. Šalaševičius iš Marijampolės, V. Ramonas iš Jurbarko, Šedys iš Rokiškio ir kiti", - sako Vytas Gudaitis.
Paslaugas ultragarso aparatais šiuo metu teikia dar trys LŽŪKT konsultantai - L. Andriuškevičiūtė (Jurbarkas), J. Steponavičius (Kaišiadorys) bei P. Mickus (Skuodas).
Pasak Laimos Andriuškevičiūtės, nors šiuo metu tai vienas efektyviausių būdų nustatyti reprodukcinių organų ligas ir ankstyvąjį veršingumą, ultragarso tyrimas daliai pieno ūkių vis dar tebėra naujovė, apie kurios privalumus tenka aiškinti ir pasakoti
Organizuoja išvykas į ūkius
LŽŪKT Jurbarko rajono biuro konsultantė Laima Andriuškevičiūtė karves ultragarsu tiria nuo šių metų pradžios. Ūkininkams dažniausiai ji pati papasakoja apie naują paslaugą, o susidomėjusiems demonstruoja tyrimo privalumus ūkiuose.
„Skenuojant ultragarsu, veršingumą galima nustatyti nuo apsėklinimo praėjus 28 dienoms, o ranka apčiuopiant tik po dviejų ar daugiau mėnesių, - pasakoja specialistė. - Ūkininkas nežino, ar karvė bergždžia, ar jau veršinga, o aparatu tai galime nustatyti anksti. Aišku, yra ir toks dalykas kaip slaptas išsimetimas, ištinkantis 5-60 dienų veršingumo karves. Didelei daliai produktyvių karvių tai nutinka dėl nekokybiško pašaro, antibiotikų, streso ir kitų priežasčių. Embrioną sunaikina pats karvės organizmas, tad ūkininkui daugiau informacijos duoda ne veršelio suradimas, bet jo neradimas. Ultragarso aparatas tikrai parodo, jeigu karvė yra neveršinga. Tada iš karto galima skatinti kitą rują ir staigiai sėklinti, o nelaukti dar mėnesį, nes kiekviena uždelsta diena mažina primilžį ir gaunamą pelną."
Aparatas padeda nustatyti patologijas
Prieš keletą savaičių Laima Andriuškevičiūtė sukvietė Jurbarko rajono gyvulių augintojus į seminarą Vyganto Baršausko pieno ūkyje, kuriame demonstravo, kaip vyksta ultragarso tyrimas ir kokius duomenis jis fiksuoja. Ūkininkai ypač domėjosi karves ištinkančiomis reprodukcinėmis ligomis, dėl kurių jų nepavyksta apsėklinti po keletą mėnesių, o kartais tenka tiesiog išbrokuoti.
Pieno ūkio šeimininkui Vygantui Baršauskui dėl ultragarso tyrimo naudos abejonių jau nekyla. „Jei karvių dėl veršingumo ateityje ir netirsime, bet nustatyti, kodėl nepasisėklina, būtinai reikės. Viskas paprasta: pasirenki kelias karves, kurios serga, ir, ištyręs aparatu, jau gali spręsti problemą. Seminaro metu tikrinome tik tas karves, kurios buvo nedidelio veršingumo, turėjo šiokių tokių problemų. Kitaip sakant, tiko kaip „vaizdinė medžiaga". Viena bandos karvė kaip tik rujojo antrą kartą, tad išsiaiškinome ne tik priežastis, bet ir gydymo būdus," - seminaro rezultatais dalijosi daugiau negu 60 karvių laikantis ūkininkas.
„Prieš mėnesį konsultantai svečiavosi ir mūsų ūkyje. Apžiūrėti prašėme neveršingas karves. Norėjome išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių jos neruroja arba rujoja jau trečią, ketvirtą, penktą kartą. Klausdavome veterinarijos gydytojų, bet tikslių priežasčių jie neįvardydavo. Tiriant ultragarsu vienai karvei buvo nustatytas kiaušidžių sutrikimas. Gavome nurodymų, kaip gydyti. Įvertinę visus veiksnius, specialistai nustatė, kad mūsų bandos karvės yra per riebios, o pašarai nesubalansuoti, racionas netaisyklingas. Gavome naudingų patarimų," - pasakoja ūkininkė Laima Liorincienė, apgailestaudama, kad dėl sumažėjusio produktyvumo ir ligų kasmet tenka išbrokuoti nemažai karvių.
Ūkininkė Laima Liorincienė jau įsitikino ultragarso tyrimų efektyvumu
Išgydyti paprasčiau negu nupirkti
Į Veliuonos seniūnijoje ūkininkaujančio Vido Ramono ūkį ultragarsu ištirti karves specialistai kviečiami jau ne pirmą kartą. Išgydžius ir sėkmingai apsėklinus problemines karves, šeimininkams sumažėjo rūpesčių dėl bandos didinimo, nes brokuotas karves pakeisti sveikomis ne tik brangu, bet sudėtinga.
„Gerą karvę nupirkti šiais laikais labai sudėtinga. Tenka po visą Lietuvą ieškoti, kol randi, kas parduoda. O ir kainuoja 3000-4000 litų. Tad ieškojome išeities, kaip tas neapsisėklinančias karves išgydyti. Internete radom informacijos apie ultragarso tyrimus ir paskambinome. Viena mūsų karvutė pernai apsiveršiavo balandžio mėnesį, o tik lapkritį susėklinom. Ir tai tik šiuo prietaisu nustatė ligą ir pagydėme, nereikėjo išbrokuoti. O prieš tai visą vasarą rujojo, sėklinome be rezultatų. Paskui dar kvietėme, kad kuo anksčiau nustatytų veršingumą ir neprarastume dalies produkcijos. Pernai karves tyrėme kartą, šiemet jau du ar tris. Gydėme rekomenduotais vaistais ir yra rezultatas. Yra ir daugiau karvučių, kurios po gydymo apsisėklino. Tikrai pigiau ir paprasčiau, nei kitą karvę nupirkti", - pasakoja ūkio šeimininkai.
Aptikę reprodukcinių susirgimų, ultragarso tyrimą atliekantys specialistai ūkininkams pateikia rekomendacijas, aptaria gydymo būdus. „Vienoms karvėms prireikia medikamentinio gydymo, kitoms pakanka pašarų subalansavimo, mineralinių medžiagų. Dažniausia liga, dėl kurios karvės neapsiveršiuoja - cistos. Jos aiškiai matomos ultragarso aparatu ir yra gydytinos. Cistų turinti karvė arba visai nerujoja arba labai dažnai rujoja, tad neretai ūkininkai jas tiesiog išbrokuoja, nes neatlikus tyrimo šios ligos nepavyksta tiksliai diagnozuoti ir pagydyti. Pamatyti ir nustatyti galima ir slaptą endometritą, kurį išgydžius galima gauti gerą rezultatą," - sako veterinarijos gydytojo išsilavinimą turinti konsultantė Laima Andriuškevičiūtė, tikindama ūkininkus neskubėti atsisakyti sunkiau apvaisinamų karvių ir išnaudoti visas galimybes jas išgydant.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)