


Šveicarija, gegužės 12 d. Tarptautinė mokslininkų komanda iššifravo karvės genomą, skelbia portalas „EurekAlert!”. Pasiekimas leis pradėti genetinius tyrimus, skirtus pagerinti mėsos, pieno kokybei ir sumažinti galvijų keliamą taršą aplinkai.
„Galvijo genomas yra panašesnis į žmogaus nei pelių ar žiurkių“, – sako Ženevos universiteto Šveicarijos Bioinformatikos instituto mokslininkas Jevgenijus Zdobnovas, vienas pagrindinių projekto analitikų.
Specialistas teigia buvęs nustebintas fakto, kad 75 proc. žmogaus genų yra gerai išsilaikę žinduolių genomuose. Be to, galvijo genomas leidžia giliau pažvelgti į žmogaus biologiją ir pamatyti, kuriuos genus evoliucija atėmė arba pridėjo žmogui.
Karvės genomą sudaro mažiausiai 22 tūkstančiai genų, kurie valdo baltymus, atliekančius visas galvijo gyvybei palaikyti reikalingas funkcijas. Genetinė informacija yra talpinama DNR grandinėje, kuri sujungta iš chromosomų – atskirų „pakuočių“ su genais. Būtent chromosomų eiliškumo tvarka, kaip mano mokslininkai, ir lemia žinduolių rūšių skirtumus. Galbūt ji gali paaiškinti ir nuostabų galvijų gebėjimą mažai energijos turintį pašarą paversti labai maistinga mėsa ir pienu.
Prie projekto šešerius metus dirbo daugiau nei 300 mokslininkų iš 25 šalių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18 -
Ar purkšti herbicidus ir augimo reguliatorius prieš šalnas?
2025-04-04 -
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)