Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Baltasis molis naudingas karvių virškinimui

Vašingtonas. Pieno ūkiuose priedai, kurių sudėtyje yra baltojo molio, naudojami kaip kukurūzų siloso konservantai, surišantys aflatoksiną, arba priemonės nuo didžiojo prieskrandžio acidozės. Nauji tyrimai atskleidžia kur kas didesnę baltojo molio naudą.

„Ūkininkai, naudojantys baltojo molio pašarų priedus siloso konservavimui, norėjo žinoti, ar jie nekeičia pašarų savybių. Mes nustatėme, kad tokios gamtinės kilmės medžiagos ne tik padidina raciono saugumą, bet ir pagerina pašarų virškinamumą“, – teigė dr. Filas Kardoso (Phil Cardoso) iš JAV Ilinojaus universiteto gyvūnų mokslų katedros.

Mokslininkai ištyrė šešių pašarų (liucernos šieno, pievų žolės šieno, alaus žlaugtų, maltų kukurūzų, kukurūzų siloso ir sojos rupinių) virškinamumą be priedų ir su baltojo molio priedu 1 proc. bei 2 proc. sausosios medžiagos. Šie ingredientai buvo įvesti gyvuliams tiesiai į tinklainį pro suformuotą fistulę, mėginiai imti ir analizuoti tam tikrais laiko tarpais (nuo 2 val. iki 4 dienų). Tyrimas ir jo rezultatai pristatyti mokslo leidinyje „Animal Feed Science and Technology“.

Bioversija m7 2024 11 19

„Pridėjus baltojo molio į žolės šieną iki 2 proc. sausosios medžiagos, riebalų skaidymas ir įsisavinimas buvo maksimalus. Ir mes nepastebėjome, kad nuo priedo pablogėtų pašarų virškinamumas. Apskritai, norint pajusti baltojo molio naudą, rekomenduojama pridėti jo į racioną nuo 1 iki 2 proc. sausosios medžiagos“, – sakė F. Kardoso.

Ankstesni šio mokslininko tyrimai patvirtino, kad kelių rūšių molis veiksmingas aflatoksino kontrolei. Toksinas, surištas su moliu, pasišalina iš karvės organizmo ir neabsorbuojamas į kraują. Taip pat pastebėta, jog aliumosilikatinis molis pagerino gyvulių imuniteto funkcijas ir sumažino kepenų uždegimą dėl aflatoksino poveikio.

„Melžiamų karvių augintojai, kurie susiduria su padidinta aflatoksino pašaruose rizika, gali naudoti baltojo molio priedus be baimės, kad jie absorbuos reikalingas mineralines medžiagas ar sutrikdys virškinimo procesus. Greičiau, kad nauda bus didesnė nei tikėtasi“, – patarimus dalino tyrimo autorius.

Baltojo molio pranašumai nesibaigia. Jis mažina didžiojo prieskrandžio rūgštingumą, o tai svarbu atsižvelgiant į tendenciją viso raciono pašarų mišinių sudėtyje didinti grūdų kiekį. Kitas F. Kardoso tyrimas atskleidė, jog karvės, kurių racione buvo didelės kviečių porcijos, davė daugiau geresnės kokybės pieno, jei su pašarais gavo bentonito molio 2 proc. sausosios medžiagos.

„Molis pasižymi visomis šiomis savybėmis: sumažina aflatoksinų toksiškumą, veikia kaip pH buferis, pagerina kai kurių medžiagų virškinamumą“, – dr. F Kardoso įsitikinęs, jog pieno ūkių savininkai neturėtų ignoruoti gamtinės kilmės pašarų priedų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos