Londonas. Genetikai išsiaiškino, kaip augalai sintetina junginius limonoidus, kurie naudojami insekticidų gamybai. Tikimasi, kad naujas atradimas leis išgauti iš augalų daugiau veikliosios medžiagos.
Tarptautinė mokslininkų komanda panaudojo novatoriškus genetinius metodus, kad atskleistų naudingų limonoidų molekulių, kurias gamina tam tikros augalų rūšys, įskaitant raudonmedžiua ir citrusinius, biosintezės kelią. Džono Ineso centro (Jungtinė Karalystė) komanda nustatė kininės melijos (Melia azedarach) genus, koduojančius fermentus, kurie reikalingi azadirachtino pirmtako azadirono sintezei. Lygiagrečiai Stanfordo universitete (JAV) dirbantys mokslininkai rado citrusų fermentus, susijusius su kihadalaktono A gamyba.
Išsiaiškinus biosintezės procesą, atsirado alternatyva ir naujas bitėms nekenksmingų insekticidų gavybos šaltinis. Mokslininkai tikisi įterpti genus į dažniausiai laboratorijose naudojamų augalų, pavyzdžiui, bento (Nicotiana benthamiana), genomą, skelbiama mokslo žurnale „Science“.
Iki šiol limonoidai – tam tikra triterpenų rūšis – buvo išgaunami tik ekstrahuojant augalinę žaliavą. Dėl sudėtingos struktūros junginių neįmanoma sintetinti dirbtiniu būdu. Taigi, mokslininkai rado būdą, kaip paskatinti augalus gaminti limonoidus efektyviau, o vėliau išgauti daugiau vertingos medžiagos.
Limonoidų pagrindu gaminamas insekticidas azadirachtinas apsaugo pasėlius nuo kenkėjų, tačiau greitai suyra aplinkoje ir nekenkia bitėms. Iki šiol preparato naudojimą ribojo veikliosios medžiagos trūkumas ir sudėtingas gavybos iš augalų būdas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ateities augalams nebereikės fotosintezės?
2024-11-20 -
Derlių rinks į rožės žiedą panašus robotas
2024-11-08 -
Šilto rudens išbandymas ūkininkams – padidėjusi kenkėjų ir ligų rizika žiemkenčiuose
2024-10-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)