Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Ar verta vėlinti rapsų sėjos datą?
Manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Ilgėjant ir šiltėjant rudenims, rapsų augintojams kyla klausimų dėl sėjos datų. Ar vis dar laikytis klasikinių rekomendacijų, ar vertėtų sėjos laiką pakoreguoti? Atsakymai nevienareikšmiai.

Mokslininkų stebėjimų duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje klimato pokyčiai lemia šiltėjantį rudens-žiemos periodą, vidutiniškai 6–8 dienomis ilgesnį augalų vegetacijos laikotarpį, didesnį kritulių kiekį ir temperatūrų svyravimus.

Pagal klasikines rekomendacijas optimali žieminių rapsų sėjos data šiaurės rytiniam Lietuvos regionui (Biržų, Ignalinos, Kupiškio, Molėtų, Rokiškio, Širvintų, Švenčionių, Ukmergės, Utenos, Anykščių, Vilniaus, Zarasų r.) buvo laikoma rugpjūčio 9–20 d.

Bioversija 2024 08 19 m7

Šiauriniam ir šiaurės vakariniam regionams (Akmenės, Joniškio, Kretingos, Mažeikių, Pakruojo, Panevėžio, Pasvalio, Plungės, Radviliškio, Skuodo, Šiaulių, Telšių r.) – rugpjūčio 11–23 d.

Vidurio Lietuvos ir pietvakariam regionams (Jonavos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Raseinių, Šilalės, Šilutės, Tauragės r.) – rugpjūčio 12–24 d.

Pietų Lietuvos (Alytaus, Lazdijų, Marijampolės, Prienų, Šakių, Vilkaviškio, Varėnos r.) regionui – rugpjūčio 14–26 d.

Svarbus ne tik sėjos laikas

Tačiau pastaraisiais sezonais vis dažniau pasigirsta mokslininkų nuomonių, kad žieminių augalų, taip pat ir rapsų sėjos datas reikėtų pakoreguoti vėlinimo linkme.

Kalbama apie tai, kad anksti pasėti rapsai dėl šilto rudens dažnai perauga. Siekiant stabdyti stiebų tįsimą, jau neužtenka vienkartinio purškimo augimo reguliatoriais. Didėja pernelyg vešlių augalų peržiemojimo rizika.

Įvertinus tokią situaciją, kyla klausimas, kiek rapsų sėjos optimalią datą galima atidėti ir kokiais atvejais tai verta daryti?

VDU Žemės ūkio akademijos Bandymų stoties direktorius, ilgametis rapsų tyrėjas prof. Rimantas Velička patikina, kad diskusijos apie sėjos laiką tikrai aktualios.

„Mūsų tyrimų duomenys rodo, kad rapsų peržiemojimą, maisto medžiagų kaupimąsi atskirose jų morfologinėse dalyse bei organogenezę labiausiai lėmė sėjos laikas, sėklų norma, veislė ir, žinoma, meteorologinės sąlygos“, – sako R. Velička.

Reikia 75–100 dienų

Nustatyta, kad rapsai gerai žiemoja, kai rudenį vegetacijos pabaigoje užaugina 6–8 lapus, 8–10 mm storio šaknies kaklelį ir ne aukščiau kaip 3,5 cm iškilusį virš žemės paviršiaus viršūninį pumpurą.

Su storu šaknies kakleliu, o kartu su ilga, stora šaknimi augalai būna atsparesni nepalankiems veiksniams, ypač iškilnojimui per žiemojimą.

Tokiam augimo tarpsniui pasiekti reikia apie 75–100 dienų. Temperatūrai nukritus iki +2 °C, rapsai nustoja augti. Šie rodikliai ir lemia optimalų žieminių rapsų sėjos laiką.

„Remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, atliktais įvertinus dėl globalių klimato pokyčių šiltėjantį rudens-žiemos periodą Lietuvoje, galima teigti, kad žieminiai rapsai, ypač jų hibridai, gali būti sėjami ir vėliau negu iki šiol rekomenduojama, nes spėja sukaupti pakankamą maisto medžiagų kiekį ir tinkamai pasiruošti žiemojimui“, – sako R. Velička.

Vėlyvesnei sėjai geriau tinka hibridai

Mokslininkų tyrimai taip pat parodė, kad rapsų žiemojimą lėmė ne tik sėjos laikas, bet ir veislė. Rapsų linijinės veislės jautresnės sėjos laikui negu hibridai. Nepalankiomis žiemojimo sąlygomis hibridiniai augalai, ypač vėliau sėtieji, žiemojo geriau.

„Taigi, vertinant kintančio Lietuvos klimato tendencijas ir remiantis atliktais eksperimentais, galima teigti, kad Vidurio Lietuvos agroklimato sąlygomis žieminių rapsų optimalūs sėjos terminai yra rugpjūčio 20–30 dienomis“, – sako R. Velička.

Vėlinant sėją (rugpjūčio pabaigoje arba pačioje rugsėjo pradžioje), geriau sėti hibridinius rapsus.

Šiaurės Lietuvoje žieminius rapsus geriau pasėti iki rugpjūčio vidurio.

Pasitaiko, kad dėl organizacinių priežasčių dažnai nepavyksta rapsų sėją baigti optimaliu laiku. Tada, pasak R. Veličkos, verta prisiminti dar vieną mokslinę rekomendaciją – žieminių rapsų sėjos ankstinimas daro mažesnę žalą negu jos vėlinimas.

Daugiau apie rapsų sėją galima paskaityti čia.  

Autorius: Rasa Jagaitė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos