Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
BŽŪP
Lietuva pateikė EK nacionalinį ekonomikos gaivinimo planą

Vilnius. Europos Komisija (EK) gavo oficialų 2,2 mlrd. eurų vertės Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą, pranešė EK atstovybė Lietuvoje. Plane išdėstytos reformos ir viešųjų investicijų projektai, planuojami įgyvendinti su Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) parama. 

Pastaraisiais mėnesiais dėl šio plano vyko intensyvus EK ir Lietuvos valdžios institucijų dialogas.

Lietuvos planą sudaro septyni komponentai: atsparus sveikatos sektorius, žalioji pertvarka, skaitmeninė pertvarka, kokybiškas švietimas, inovacijos ir aukštasis mokslas, veiksmingas viešasis sektorius ir socialinė įtrauktis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Finansų ministerija nurodo, kad Lietuvai skirti 2,225 mlrd. eurų dotacijų bus investuoti į žaliąją pertvarką, skaitmeninę transformaciją, sveikatą, socialinę apsaugą, mokslą ir inovacijas, švietimą, viešąjį valdymą. Žaliajai pertvarkai ir skaitmenizacijai skiriama atitinkamai 43 ir 33 proc. finansavimo.

Kaip jau buvo rašyta anksčiau, iš lauktų 124 mln. eurų RRF priemonės pinigų žemės ūkiui tiesiogiai numatyta skirti tik 16 mln. eurų pelkių atkūrimui. Ūkininkai prašė iš minėto plano žemės ūkiui skirti daugiau, deja, aukščiausioji šalies valdžia į tai neatsižvelgė.  

Kaip virtualiame susitikime, vykusiame gegužės 7 d., su Lietuvos ūkininkų sąjungos nariais aiškino žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, žemės ūkis šiems ir kitiems metams turi kitą savo programą EURI (ES Ekonomikos gaivinimo priemonė dėl COVID-19 sukeltos krizės - red. pastb.) su 139,9 mln. eurų. Be to, pasak K. Navicko, Vyriausybės požiūriu, nė vienas kitas sektorius neturi tokių privilegijų, kokių turi žemės ūkis...

EK per ateinančius du mėnesius įvertins planą pagal vienuolika reglamente nustatytų kriterijų ir pagal jį parengs teisiškai privalomus aktus.

„Visų pirma bus įvertinta, ar planas padeda veiksmingai spręsti visus ar daugumą uždavinių, nustatytų atitinkamose Lietuvai skirtose rekomendacijose, pateiktose pagal Europos semestrą“, – teigiama pranešime. 

Europos Komisija taip pat įvertins, ar plane numatyta bent 37 proc. lėšų skirti klimato politikos tikslus remiančioms investicijoms bei reformoms ir 20 proc. – skaitmeninei pertvarkai.

EK iš viso jau yra gavusi 17 ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planų iš Belgijos, Danijos, Vokietijos, Graikijos ir kitų šalių. 

Penktadienį Vyriausybė pritarė planui „Naujos kartos Lietuva“ ir jo teikimui Europos Komisijai. Finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, kad dar galimos plano korekcijos, bet jos jau būtų labiau techninės nei keičiančios turinį. 

Finansų ministerija yra skelbusi, kad EK turėtų per du mėnesius formaliai įvertinti planą ir, jeigu jam nebus pastabų, – perduos tvirtinti ES Tarybai, kuri šiai procedūrai turi vieną mėnesį. 

Pasak finansų ministrės, Taryba nacionalinius planus patvirtins, tikėtina, liepos mėnesį. 

BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos