Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
BŽŪP
Euractiv.com: EK raginama atlikti naują poveikio vertinimą dėl pesticidų mažinimo
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Briuselis. ES valstybės narės ragina atlikti naują poveikio vertinimą dėl Europos Komisijos (EK) pasiūlymo sumažinti naudojamų pesticidų kiekį, nurodydamos susirūpinimą dėl maisto saugumo, tačiau ES vykdomoji valdžia to daryti iš pirmo žvilgsnio neketina, rašo euractiv.com.

Nors poveikio vertinimas atliktas jau prieš karą, Bendrijos šalių atstovai tvirtina, kad jis drastiškai paveikė pasaulinę maisto grandinę, tad vertinimas paseno ir neatitinka realybės.

Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerijos sekretorius Ryszardʼas Bartosikʼas (Ričardas Bartosikas) per Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų tarybos susitikimą pabrėžė, kad svarbiausiu tikslu turėtų tapti ES piliečiams užtikrintas aprūpinimo maistu saugumas.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Siekdamas teisės aktų kokybės prašau EK atlikti naują patikimą poveikio vertinimą, atsižvelgiant į karo Ukrainoje padarinius, ir iš naujo išnagrinėti siūlomus teisinius sprendimus“, – sakė Lenkijos valstybės sekretorius.

Keletas kitų valstybių narių (Vengrija, Austrija, Ispanija, Rumunija) pritarė Lenkijos raginimui. Be to, Rumunijos žemės ūkio ministras Petreʼas Daeaʼas (Petras Daja) pabrėžė, kad dabartinėmis aplinkybėmis ES negali sau leisti mažinti produktyvumo.

„Matematinis skaičiavimas negali išspręsti visų problemų, su kuriomis dabar susiduriama ūkininkaujant“, – formulę, pagal kurią apskaičiuojami pesticidų mažinimo tikslai, kritikavo jis.

Be to, neseniai Europos Parlamento Žemės ūkio komitete (AGRI) europarlamentarai irgi kritikavo tai, kad EK pateiktame pasiūlyme dėl poveikio vertinimo nepaminėtas apsirūpinimas maistu.

Vienintelis Vokietijos žemės ūkio ministras Cemʼas Özdemirʼas (Čemas Ozdemiras) išreiškė paramą EK planams.

„Pastangos suderinti teisinę augalų apsaugos produktų naudojimo sistemą yra svarbios. Štai kodėl pritariame privalomiems mažinimo tikslams“, – sakė jis.

Dabartinį poveikio vertinimą pavadinęs pakankamu, C. Özdemirʼas griežtai pasisakė prieš tolesnio poveikio vertinimo idėją.

Atsižvelgdama į priešingą reakciją, už maisto saugą atsakinga Komisijos narė Stella Kyriakides atsisakė nusileisti nacionaliniams pesticidų mažinimo tikslams, pateisindama tai išreikšta žmonių valia.

„Nepamirškime – mūsų piliečiai nori sumažinti cheminių medžiagų kiekį maiste. To ir siekiame savo pasiūlymu“, – sakė ji pridurdama, kad EK pasiūlymas yra lankstus, pagrįstas istorine pažanga ir žemės ūkio naudojimo intensyvumu.

Vis dėlto ji dar kartą pabrėžė tai, ką sakė ir Lietuvoje susitikusi su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku: „Tai dar ne galutinis siūlymas.“

Originalią publikacija rasite čia.

Parengta: pagal euractiv.com inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos