Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Aplinka, miškai
Prasideda inkilų kėlimo metas

Vilnius. Kovas Lietuvoje – inkilų kėlimo laikas, o kovo 10-oji – 40 paukščių diena, simbolizuojanti jų sugrįžimą. Šiemet miškininkai žada įkelti beveik 9 tūkst. inkilų.

Inkilus kels visų 26 Valstybinių miškų urėdijos padalinių darbuotojai. Pasak Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio gamtotvarkos specialistės Editos Lydienės, jų regione Inkilų diena minima kovo 9-ąją Ubiškės girininkijoje „Žvėrinčius“ kartu su Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos jaunųjų miškininkų būrelio „Lazdynukai“ nariais.

Kovo 17-ąją vyks Paukščių sutiktuvės Jomantų take. Su Telšių miesto ir rajono moksleiviais inkilus kels Varnių regioninio parko direkcijos darbuotojai ir Telšių regioninio padalinio miškininkai.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Kiek miškininkai atsimena, visais laikais pavasarį keliami inkilai. Prie šios veiklos jungiasi moksleiviai, jaunųjų miškininkų būreliai, kiti entuziastai.

Inkilus kelia ne tik miškininkai, bet ir profesionalūs ornitologai, mėgėjai ar tiesiog sodybų šeimininkai. Inkilų kėlimas – visuotinė pavasario šventė“, – pasakoja specialistė.

Telšių regioninio padalinio miškininkai planuoja įkelti per 400 naujų inkilų, taip pat išvalyti jau anksčiau pritvirtintus.

Kiek rūšių paukščių jau parskrido?

Kovo 10-oji Lietuvoje – 40 paukščių diena. Ji simbolizuoja mūsų krašto paukščių sugrįžimą. Manoma, kad diena taip pavadinta, nes apytikriai tiek paprastam žmogui pažįstamų paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį grįžta į gimtinę.

Knygos „Lietuvos paukščių pažinimo vadovas“ vienas iš autorių, Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo ir jūrų gamtos skyriaus vedėjas, Lietuvos ornitofaunistinės komisijos pirmininkas Saulius Karalius teigia, kad toks pavadinimas ne visai tikslus.

S. Karalius suskaičiavo, kad šiuo metu Lietuvoje galima aptikti daugiausia 30 jų rūšių, įskaitant ir tas, kurių Lietuvoje pastebėta po 1 ar 2 egzempliorius.

„Buvo metų, kai ši diena pateisino savo vardą. Šiemet ne – pristabdė atšalimas. Strazdai, kikiliai laukia šilumos. Pavyzdžiui, teigiamos nakties temperatūros ir 7–9 °C dieną, kad galėtų traukti link šiaurės“, – sako ornitologas.

Anot jo, šiltėjantis klimatas pakeitė paukščių įpročius – pastarąjį dešimtmetį jie parskrisdavo gerokai anksčiau. Paprastai dėl to, kad vasaris būdavo šiltas. Šiemet – ne išimtis, ypač pajūryje.

Žąsų būriai kai kur neįprastai anksti pastebėti vasario pradžioje–sausio pabaigoje. Tai lėmė teigiama temperatūra, polaidžio vanduo ir neužšalusios vietos, kurios joms tapo geromis vietomis apsistoti.

Paskui jas atskrido gulbės giesmininkės, o gervės – pačioje vasario pradžioje. „Tai stipresni paukščiai, kurie ištveria atšalimą, randa lesalo, pavyzdžiui, javų želmenų.

Jei būtų stiprus ilgalaikis atšalimas, šie paukščiai galbūt skristų piečiau“, – teigia vienas žymiausių paukščių stebėtojų Saulius Karalius.

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos