Elektrėnai. Susitikime su Elektrėnų savivaldybės ūkininkais aptardamas Strateginį planą žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis ne kartą sakė, kad įsipareigojimai reikalingi ne Ministerijai, o Briuseliui.
Per susitikimą nemažai diskusijų kilo aptarinėjant aktyvaus ūkininko apibrėžimą. Viceministras pripažįsta, kad reikia ieškoti būdų, kaip pakeisti dabartinį reikalavimą, pagal kurį bent vieną iš aktyvaus ūkininko kriterijų turi atitikti tik tas, kuris gauna daugiau nei 5 000 Eur tiesioginių išmokų. Mat visi, kurių išmokos šios sumos neviršija, savaime tampa aktyviais ūkininkais.
„Vis dažniau atsitinka taip, kad žemės savininkas kitam leidžia ūkininkauti ir dirbti žemę, bet ją deklaruoti nori pats“, – teigė viceministras.
Ūkininkai piktinosi ir klausė, kodėl, pavyzdžiui, ūkį turintis, bet jame nedirbantis asmuo, kuris gauna mažiau nei 5 000 Eur išmokų, laikomas aktyviu ūkininku, nors pats realiai žemės ūkio veikla neužsiima.
E. Giedraitis sutiko, kad dabartinė tvarka ydinga, ir teigė, jog Ministerija svarsto ribinę sumą sumažinti iki 1 000 eurų.
Ministrui pievų nereikia
Nors daugiamečių pievų klausimas aptartas ne kartą, tačiau ūkininkams jis vis dar kelia galvos skausmą.
Viceministro teigimu, itin aktualus pievų atkūrimo klausimas tapo pernai, nes 2021 m. jų gerokai sumažėjo, ko pagal įsipareigojimus ES būti negali. Reglamento laikytis privalu, tad pievas reikia atkurti.
Reaguodamas į tai Elektrėnų savivaldybės ūkininkų sąjungos pirmininkas Algirdas Grotuzas klausė, ką daryti su pievomis ir kur dėti žolę, jeigu niekam nereikia: „Gal reikėtų ministrui į namus nuvežti?“
Viceministras sutiko, kad problema yra. „Net didesni gyvulininkystės ūkiai negano gyvulių, žemėse augina kukurūzus, kitus pašarinius augalus. Ir jiems tos pievos nereikalingos. Bet jų taip pat nereikia nei ministrui, nei Ministerijai. Tiesiog privalome laikytis reikalavimų“, – teigė E. Giedraitis.
Į susitikimą su viceministru atvyko ir nemažai Elektrėnų savivaldybės ūkininkių
Portalo manoūkis.lt kalbintas jaunasis ūkininkas Jaunius Keršys, turintis ekologinį augalininkystės ūkį, sakė, kad pievos – neišsemiama tema.
„Pavyzdžiui, nusiperku žemės sklypą, kuris prieš tai buvo pieva. Kodėl tapęs nauju žemės savininku turiu laikytis nuostatos dėl pievų, kurių laikėsi buvęs jos savininkas?“ – svarstė ūkininkas.
Pasak jo, vieną kartą valdžia sako, kad atkurti pievų ekologiškai ūkininkaujantiems nereikės, paskui teigia priešingai – reikės. Vis dėlto per susitikimą su viceministru atsakymas į šį klausimą gautas – ūkininkaujantiems ekologiškai pievų atkurti neteks, tačiau tai jaunojo ūkininko neįtikino.
„Manau, tai dar ne galutinis sprendimas, viskas gali keistis. Puikus pavyzdys – Ekologinio žemės ūkio taisyklės. Praėjusiais metais prisiėmėme įsipareigojimų dviem metams, bet po pirmųjų (vidury įsipareigojimų laikotarpio – red. past.) jas pakeitė. Atsidūrėme aklavietėje. Be to, girdėjau, kad vėl ketina keisti“, – nusivylimo neslėpė J. Keršys.
Vertinti anksti
„Čia susirinko tik saujelė ūkininkų, o deklaruoti eis būriais. Tada ir prasidės sunkus darbas. Dėl savęs nesijaudinu – susitvarkysiu, bet kitiems gali kilti daug klausimų“, – portalui manoūkis.lt sakė Elektrėnų savivaldybės ūkininkų sąjungos pirmininkas.
Anot A. Grotuzo, pavasarį ir paaiškės, kas kelia daugiausia išbandymų. „Labiausiai ūkininkus neramina neapibrėžtumas. Valdžia sako – šiemet bus taip, kitąmet – kitaip“, – pridūrė jis.
Ūkininkė Jolita Štrimaitė-Gumbienė vis dar susilaiko nuo Strateginio plano vertinimo, mat, jos teigimu, apie tai reikėtų kalbėti bent po metų.
„Iš nuogirdų susiformavo nuomonė, kad planas nekoks, bet gal viskas bus gerai“, – optimizmo nestokojo ūkininkė.
Sau, bet ne ūkininkams
Kalbant apie ekoschemas užsiminta apie reikalavimą tarpinius pasėlius pasėti iki rugsėjo 1 dienos. Jaunasis ūkininkas Jaunius Keršys iš karto sureagavo: „Kodėl iki rugsėjo 1 dienos? Ne visi iki šios datos spėja nukulti.“
Anot viceministro E. Giedraičio, toks terminas, vertinant iš agronomijos pusės, yra palankiausias.
Vis dėlto jis ne kartą ūkininkus, kuriems šis reikalavimas kelia dvejonių, ragino diskutuoti dėl termino pratęsimo iki rugsėjo 15 dienos.
„NMA nori kuo ankstesnių terminų, nes turi atlikti patikras. Be to, kaip man aiškino, toks terminas numatytas, siekiant visur suvienodinti datas, kad būtų 1 diena“, – sakė E. Giedraitis.
Salėje pasigirdo nepasitenkinimo replikų: „Nori palengvinti gyvenimą sau, o ne ūkininkams.“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Žemdirbiai: ar argumentus vėl reikės atvežti su traktoriais?
2024-11-06 -
Ūkių plėtrai paramos pakaks kas antram
2024-11-05 -
Dalį pelkėms numatytų lėšų siūloma skirti pieniniams buliams
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)