BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Agropolitika
Atkurti pievų šiemet nereikės
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Žemės ūkio ministerija praneša, kad derybos su Europos Komisija buvo sėkmingos ir žemdirbiai neprivalės atkurti daugiamečių pievų pagal šių metų deklaravimo rezultatus. 

Derybose pasiekta, kad šiemet iš 2015 m. pievų referencinio dydžio būtų atimti pievų plotai, virtę miškais, pelkėmis, šlapynėmis, kurių nėra galimybės deklaruoti, bei ekologiniam ūkininkavimui skirtos naudmenos.

2015 metų referencinis daugiamečių pievų plotas sumažintas pasitelkus ortofoto žemėlapius ir statistinius duomenis. Ministerijos teigimu, pievų dydį pavyko sumažinti ir tais plotais, kurie 2015 m. buvo daugiametės, natūralios ir pusiau natūralios pievos, tačiau 2022 m. jau tapo ekologiniais.

Bioversija 2024 04 26 m7

Taip pat patikslinti šiemet deklaruotų daugiamečių pievų duomenys ir statistiškai pagrįsta, įtraukiant papildomus plotus pagal žemėnaudos sukirtimą,  kad 5 proc. riba nebuvo peržengta.

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko teigimu, per siauras daugiamečių pievų ir ganyklų interpretavimas lėmė, kad jau kurį laiką Lietuvoje ūkininkai turėjo deklaruoti nenaudojamus dirvonus daugiametėmis pievomis, o ne naudojamas gamtai ir ūkiui vertingas pievas.

Vis dėlto, nepaisant šiemet pasiektų susitarimų su EK, prievolė neperžengti 5 proc. sumažėjimo išlieka. Nuo kitų metų referencinis dydis fiksuojamas 2018 m. ir tai bus taikoma visą 2023-2027 m. laikotarpį. Jei 2023 m. deklaravus paaiškės, kad 5 proc. riba, palyginus su 2018 m., peržengta, ūkininkų gali būti prašoma atkurti suartas pievas arba jų dalį.

ŽŪM jau dabar ragina atidžiai deklaruoti ir atsižvelgti į naujus pievų kodus, saugoti jų plotus daugiamečių pievų statistikoje, kad vėliau nereiktų atstatyti.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos