Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Siūloma rengti Nacionalinį susitarimą dėl žemės ūkio

Vilnius. Besikeičianti geopolitinė padėtis, karas Ukrainoje ir jo padariniai, maisto apsirūpinimo klausimą išryškina kaip prioritetinį. Politikai teigia, kad sprendimai turi būti priimami nedelsiant ir siūlo rengti Nacionalinį susitarimą dėl žemės ūkio.

Tokia idėja iškelta pirmadienį Seime vykusios konferencijos „Apsirūpinimas maistu – nacionalinio saugumo prioritetas“ metu. 

Diskusijos dalyviai svarstė žemės ūkio vietą nacionalinio saugumo kontekste, apsirūpinimui maistu kylančius iššūkius ir galimybes, ES iniciatyvas sprendžiant šį klausimą Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, žemės ūkis, jame vykstantys procesai ir susiję klausimai nebelieka nuošalyje, o atsiduria šalia kitų aktualijų. Siekis užtikrinti sklandų apsirūpinimą maistu paskatino ne tik žemės ūkio procesų suaktyvėjimą, bet ir politinėje dienotvarkėje atsirandančias diskusijas apie aktualiausias žemės ūkio ekonomikos problemas ir sprendimų būdus.

Pasak parlamentaro Vigilijaus Juknos, maisto šiandien nepritrūksime, tačiau be nuoseklių žingsnių situacija gali pasikeisti, o ekstremaliu metu – ypatingai išryškėti.

Kaip teigiama Darbo partijos pranešime, dabartinė situacija lėmė tai, jog ne viena šalis pranešė sustabdančios grūdų eksportą, Ukrainos eksporto apimtys taip pat sumažės, situacija pasaulinėje maisto sistemoje patiria krizę. Energijos išteklių ir trąšų kainos ženkliai padidėjusios ir pasekmes jau dabar pradeda jausti kiekvienas vartotojas. Visa tai turi tiesioginės įtakos ne žemės ūkiui, bet ir vartotojams.

Konferencijos dalyviai teigia pasigedę žemės ūkio viceministro Paulius Astrausko konkrečių planų ir veiksmų, kurie padėtų apsirūpinti trąšomis bei užtikrintų sklandžią maisto tiekimo grandinę. 

Konferencijoje dalyvavę asociacijų nariai tvirtino, kad šiuo laikotarpiu būtina sumažinti biurokratinius reikalavimus, peržiūrėti žaliojo kurso strategiją, aiškiai susidėlioti prioritetus. Pasak jų, Vyriausybės kalbos ir veiksmai apie kuriuos deklaruojama jokių realių rezultatų neatnešė. Taip pat pasigendama žinojimo, kad valstybė veikia kartu su žemdirbiais, o šiandienines problemas padės įveikti tik tuomet kai bus juntamas visų susitelkimas ir bendradarbiavimas.

Teigiama, kad Darbo partija inicijuos Nacionalinio susitarimo dėl žemės ūkio darbo grupę, kvietimą deleguoti atstovus ketinama išsiųsti visų parlamentinių partijų pirmininkams.

Antradienį susirūpinimą dėl padėties žemės ūkio ir maisto sektoriuje išreiškė ir socialdemokratų partijos frakcija. Pasak frakcijos seniūno Gintauto Palucko, šią savaitę ketinama aptarti padėtį su maisto pramonės atstovais.

Anot jo, kaip ūkininkai, taip ir maisto pramonės atstovai kelia augančių kainų klausimą ir įspėja dėl grėsmės, kad vietinę produkciją išstums įvežtinė, nes kitos šalys palaiko savo maisto gamintojus. „Nenormalu, kad toks gyvybiškai svarbus sektorius tokiu sunkiu metu neranda kalbos su atsakingomis institucijomis, – sako G. Paluckas.

Jam pritaria ir parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa, teigdamas, jog maistas ir apsirūpinimas juo privalo tapti nacionalinio saugumo strategijos įgyvendinimo dalimi. Socialdemokratai ragina ieškoti galimybių palengvinti naštą maisto augintojams ir gamintojams. 

Parengta: pagal LRS pranešimus
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos