Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Laikinas valstybinės žemės naudojimas galios nebeilgai
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Artėjant pasėlių deklaravimui, kai kuriems žemdirbiams nerimą kelia netikrumas dėl laikino valstybinės žemės naudojimo. Pernai kai kurie ūkininkai dėl to nukentėjo. Šiemet istorija kartojasi.

Ko žemdirbiams tikėtis dėl laikino valstybinės žemės naudojimo, aplinkos viceministrės Monikos Juodvalkės šią savaitę vykusiame Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) nuotoliniame prezidiumo posėdyje teiravosi Tauragės krašto ūkininkas Petras Kulikauskas.

Tai, kad problema aštri, tvirtino ir LŪS Akmenės skyriaus vadovė Gražina Gauronskienė. „Pernai daug ūkininkų nukentėjo, nes laikinos nuomos niekas neišdavinėjo. Šiemet irgi matome tendencijas, kad laikinos nuomos niekas neišdavinės, o projektavimo darbai užsitęsia ilgiau kaip metai laiko. Ūkininkai ir aš pati esame susidūrę – tai labai ilgas procesas“, – kalbėjo ūkininkė, pabrėždama, kad pereiti prie nuomos ūkininkai sutinka, tačiau patys procesai užtrunka labai ilgai.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Ar ūkininkas turi nukentėti, jei valstybė per tiek laiko nesugebėjo suorganizuoti savo sklypų įsiteisinimo, o tik vėliau – nuomos?..“ – klausė LŪS vadovas Raimundas Juknevičius.

Aplinkos viceministrė suskubo raminti, kad numatytas pereinamasis laikotarpis. Ji priminė, kad laikinas valstybinės žemės naudojimas nebegali būti tęsiamas, nes Žemės įstatymas to nenumato (laikinas naudojimas buvo nustatytas Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovo įsakymu). Anot jos, NŽT kontrolę perėmusi Aplinkos ministerija remiasi auditų duomenimis, Specialiųjų tyrimų tarnybos ataskaita, kur teigiama, kad tokia tvarka iš esmės yra neteisėta.

Kadangi laikinam naudojimui buvo perduodami nesuformuoti sklypai, teisiškai nėra objekto, dėl kurio naudojimo galima būtų tartis. Pasak M. Juodvalkės, kol sklypo nėra, jokie sandoriai negalimi. „Tai – valstybės turtas, mes turime jį naudoti pagal teisės aktus“, – LŪS posėdyje teigė M. Juodvalkė.

Aplinkos ministerijos duomenimis, 2022 m. taip naudojamos žemės buvo apie 35 000 ha.

„Šiems ūkininkams buvo sukelti teisėti lūkesčiai, kad jie gavo žemę ir ją naudos. Pagal dabar galiojantį reguliavimą, kaip naudotojai, jie turi teisę inicijuoti žemės reformos projektų rengimą, suformuoti sklypus, kadastrinius matavimus, registruoti registre ir atitinkamai sudaryti nuomos sutartis. (...) Naujo laikino naudojimo būti negali, tačiau asmenys, kuriems buvo tokia teisė suteikta, kviečiami pereiti į normalią nuomą“, – kalbėjo M. Juodvalkė.

Trečiadienį Žemės ūkio ministerija išplatino pranešimą, jog ją neramina sustabdytas leidimų laikinai naudotis valstybine žeme išdavimas ir ragino Aplinkos ministeriją atšaukti tokį pastarosios pavedimą Nacionalinei žemės tarnybai.

Aplinkos ministerija trečiadienio vakare taip pat išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad nuo kovo 9 d. tokie leidimai neišduodami „siekiant  sustabdyti neskaidrų ir neteisėtą žemės ūkio paskirties žemės suteikimo laikinai naudotis procesą“.

Pranešama, kad asmenys, kuriems iki kovo 9 d. buvo suteikta teisė laikinai naudotis valstybine žemės ūkio paskirties žeme, ir toliau galės šia žeme naudotis.

„Minėtiems žemės naudotojams nustatytas pereinamasis laikotarpis iki 2024 metų gruodžio 31 d., per kurį naudojama žemė turės būti suprojektuota, suformuoti sklypai ir atitinkamai sudarytos žemės sklypų nuomos sutartys“, – teigia aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos