Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Vėlyva sėja – būsimas derlius iš hektaro bus mažesnis tona ar net daugiau

Kaunas. Įpusėjus spaliui, kai kur laukuose matosi traktoriai su sėjamosiomis – ūkininkai vis dar sėja žieminius javus. Ar ne per vėlai?

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) tarybos pirmininkas, Kėdainių r. ūkininkas Aušrys Macijauskas portalui manoūkis.lt sakė, kad iš tiesų žiemkenčių sėja šį rudenį vėluoja.

Pasak jo, tą lėmė keli dalykai. Buvo vėlyvas ir šaltas pavasaris, lietinga vasaros pirmoji pusė, užsitęsė augalų vegetacija, tad vėlavo ir ilgiau truko javapjūtė, o kartu ir laukų ruošimas rudeninei sėjai. Be to, kai kur dirvožemiai buvo labai sausi.

Bioversija m7 2024 03 12

„Vegetacija nusitęsė maždaug 2 savaites, priklausomai nuo regiono. Pasėti rapsus laiku buvo problemiška. Ypač tas vėlavimas turėjo įtakos rapsų sėjai. Galima teigti, kad pasėta mažiau ir ne palankiausiais terminais. Sėją taip pat apsunkino labai didelė drėgmė, ypač kai kuriuose regionuose. Sąlygos labai skirtingos“, – sakė A. Macijauskas.

Sėjos laikas turi didelės įtakos žieminių rapsų išsivystymui rudenį

Rapsams – per šlapia, kviečiams – per sausa

Kiek rapsų gali būti pasėta mažiau arba jau vėlesniu laikotarpiu? Pasak pašnekovo, kol kas tokios statistikos nėra. LGAA rengiasi atlikti narių apklausą sėjos klausimais. Preliminariu A. Macijausko vertinimu, iki trečdalio rapsų gali būti pasėta vėliau negu įprastai.

Situacija su žieminiais javais šiek tiek geresnė. „Jų sėjos terminų laikotarpis ilgesnis. Prognozuoju, kad javų gali būti pasėta panašiai kaip įprastai. Javų sėjos terminai nėra tokie griežti kaip rapsų“, – pastebi A. Macijauskas.

Be to, keičiantis klimatui mokslininkai augintojams kai kuriais atvejais rekomenduoja vėlinti žieminių kviečių sėją, nes atsiranda naujų virusinių ligų, kurių anksčiau nebuvo. Virusus platina amarai, kurie išplinta šiltą rudenį. Pasak A. Macijausko, pastaraisiais sezonais labiausiai plito geltonoji miežių žemaūgė, kuri pažeidžia ir kviečius. Šios ligos padariniai – prieš derliaus nuėmimą laukuose staiga pajuoduoja dalis varpų.

„Viena iš prevencinių priemonių nuo virusinių ligų yra vėlinti sėją. Jeigu seniau sakydavo, kad optimalus kviečių sėjos terminas yra nuo rugsėjo 10 iki 20 d., tai dabar galima sakyti, jog nuo rugsėjo 20 iki spalio 1 d.“, – sako pašnekovas.

Kitas dalykas, anot jo, kad ūkininkai specialiai delsė sėti kviečius, nes kai kuriuose regionuose buvo itin sausa, daugiau kaip mėnesį nelijo. Tad susiklostė rapsų sėjai priešinga situacija, kai daug kur buvo per šlapia. „Kai kurie ūkininkai specialiai nesėjo, nes laukė lietaus. Greičiausiai darė teisingai“, – mano A. Macijauskas.

Silpni augalai prasčiau pasiruoš žiemoti

VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto doc. dr. Vytautas Liakas portalui manoūkis.lt sakė, jog iš tiesų, kai kurie ūkininkai, matydami, kad labai sausa, net neruošė dirvų rapsų sėjai. Jie  suprato, kad to tinkamai padaryti nepavyks. Todėl nutarė nerizikuoti, nes išlaidos rapsams auginti yra didelės.

„Ir dabar, stebint rapsų pasėlius, matosi, kad ne visi vystosi gerai. Pastebimas netolygus sudygimas. Kai kur yra laukų, kur daug tuščių vietų arba nevienodu metu išdygę augalai: vieni jau turi  9 lapus ir gali drąsiai žiemoti, kiti turi 5 lapus, o treti yra tik su 3 lapeliais arba dygsta. Yra rizikos, kad žiemai tokie nespės pasiruošti“, – sako V. Liakas.

Mokslininko duomenimis, dėl pernelyg vėlyvos sėjos žieminių augalų derlingumas gali sumažėti nuo 1-2 iki kelių tonų iš hektaro, nelygu augalų rūšis: „Sėjos laikas ypač svarbus rapsams. Pasėjus per vėlai galima prarasti toną ir daugiau derliaus iš hektaro.“

Kaip vertinti kviečių sėją spalio viduryje? „Toks terminas jau yra už bet kokių ribų, čia jau kiekvienas pats atsako už rezultatus. Iš tiesų, teko matyti, kad kai kas kviečius dar sėja po cukrinių runkelių ar kukurūzų, nes jų derlius vėlai nuimamas. Kai kurie augintojai teigia, kad sėjo vėlai ir jiems buvo gerai. Tačiau tokius atvejus galima palyginti su raudonu šviesoforu: vieną kartą gal ir pasiseks sėkmingai pravažiuoti sankryžą, bet jeigu tai taps nuolatine praktika, rizika bus didžiulė“, – lygina V. Liakas.

Iki žiemojimo pradžios kviečiai turėtų išsikrūmyti

VDU Žemės ūkio akademijos Bandymų stotyje mokslininkai atlieka sėjos terminų tyrimus. Kaip sako V. Liakas, tuose tyrimuose paskutinė kviečių sėjos data yra spalio 1 d. Vėliau jau nesėjama.

„Iš 8 metų bandymų tik vienus metus tokiu laiku pasėjus gautas didžiausias kviečių derlingumas, palyginti su sėtaisiais anksčiau, kadangi tais metais labai išplito pelėsis, nuo kurio labiausiai nukentėjo vešliausi ankstyvos sėjos augalai. Taigi, geri vėlyvos sėjos rezultatai pasitaiko tik išimtinais atvejais“, – apibendrina mokslininkas.

Pasak jo, Lietuva nėra pietų šalis, kuriose šiuo metu sėjama. Mūsų šalyje tokiu laiku dienos jau trumpos, tad augalams ima trūkti šviesos. Grūdams sudygti reikia 7 dienų, kiekvienam javų lapeliui suformuoti irgi reikia savaitės. Tad norint, kad užaugtų 3 lapelių javai, reikia daugiau kaip 3 savaičių. O tuomet jau bus ir lapkričio vidurys, kai vegetacija baigiasi. Norint gero derliaus, pagrindinis javų krūmijimasis turi būti rudenį. Pavasarį kviečiai dar tęsia šį vystymosi tarpsnį, bet jo pagrindas turi būti rudeninis.

V. Liako teigimu, negerai, jeigu žiemą kviečiai pasitiks turėdami tik 3 lapelius. Tokiu atveju teks viltis, kad žiema bus švelni ir augalai nenukentės. Vis dėlto tokį auginimą galima vadinti ekstensyviu, kai didelio derliaus nelaukiama.  

Autorius: Rasa Jagaitė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos