Basf m1 2024 06 14
Ūkis
Ūkininkai tapo apdairesni – rodo būsimo derliaus draudimo rezultatai
Krušos pažeistos pupos. „VH Lietuva“ nuotr.

Kaunas. Žemdirbiai pasėlių draudimą planuoja kaip standartines (o ne papildomas) išlaidas ir renkasi drausti daugiau augalų rūšių nuo įvairesnių rizikų – naujas tendencijas pastebi draudikai.

Šį rudenį apdraustų pasėlių plotas – 200 tūkst. ha (pernai – 150 tūkst. ha). Daugiau kaip 15 proc. pasėlius apdraudusių žemdirbių yra pasėlių draudimo naujokai, praneša pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ Lietuvos filialas („VH Lietuva“).

Dar vienas svarbus pokytis, į kurį atkreipia dėmesį „VH Lietuva“, – žemdirbiai nori apsaugoti visus auginamus augalus nuo visų rizikų bei apdrausti visus plotus.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Anksčiau žemdirbiai dažnai draudė dalį savo augalų rūšių. Dabar jau žemdirbiai sako nebenorintys dalyvauti loterijoje, o vietoje to renkasi: „arba gausiu gerą derlių, arba draudimo išmoką, ir taip kovosiu su užklumpančiais gamtos iššūkiais“, – pastebi „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika.

Nušalę rapsų pasėliai. „VH Lietuva“ nuotr.

Dalis ūkių, kurie šiais derliaus metais nori apsisaugoti nuo vasaros rizikų, draudimo sutartis sudaro jau dabar, t. y. draudžia ne apsėtus laukus, o sėjos planą, saugodamiesi nuo ankstyvųjų rizikų, pavyzdžiui, jei laukus užplaktų ir pasėliai nesudygtų dėl liūties.

Šį sezoną žemdirbiai gali apdrausti daugiau kaip 70 augalų rūšių nuo 8 rizikų: krušos, audros, liūties, iššalimo, šalnos, stichinės sausros, ugnies ir ilgalaikio lietaus.

„VH Lietuva“ žalų reguliavimo vadovė Toma Rickevičienė primena daugiausiai nuostolių pasėlių laukuose šiemet sukėlusius draudiminius įvykius.

„Po žiemos žemdirbiai pranešė apie iššalimo žalas, ypač šiauriniai rajonai patyrė daug nuostolių. Žydėjimo metu buvo nušaldyti rapsai. Didžiausia rizika, su kuria susidūrėme šiais metais – krušos nuostoliai. Iki šiol krušą vadindavome lokalia rizika, bet šiemet pranešta apie daugiau kaip 55 tūkst. ha (Lietuvoje ir Latvijoje) pažeistų plotų, skirtinguose rajonuose nuostoliai sudarė nuo 15 iki 100 proc. Kruša prasidėjo Širvintų rajone, tęsėsi per Panevėžį, Pakruojį, Pasvalį, Radviliškį, Šiaulių rajoną, didžiausias epicentras buvo Joniškio rajone“, – situaciją apžvelgia žalų reguliavimo vadovė T. Rickevičienė.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Parengta: pagal „VH Lietuva“ pranešimą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos