Kaunas. Žemdirbiai pasėlių draudimą planuoja kaip standartines (o ne papildomas) išlaidas ir renkasi drausti daugiau augalų rūšių nuo įvairesnių rizikų – naujas tendencijas pastebi draudikai.
Šį rudenį apdraustų pasėlių plotas – 200 tūkst. ha (pernai – 150 tūkst. ha). Daugiau kaip 15 proc. pasėlius apdraudusių žemdirbių yra pasėlių draudimo naujokai, praneša pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ Lietuvos filialas („VH Lietuva“).
Dar vienas svarbus pokytis, į kurį atkreipia dėmesį „VH Lietuva“, – žemdirbiai nori apsaugoti visus auginamus augalus nuo visų rizikų bei apdrausti visus plotus.
„Anksčiau žemdirbiai dažnai draudė dalį savo augalų rūšių. Dabar jau žemdirbiai sako nebenorintys dalyvauti loterijoje, o vietoje to renkasi: „arba gausiu gerą derlių, arba draudimo išmoką, ir taip kovosiu su užklumpančiais gamtos iššūkiais“, – pastebi „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika.
Nušalę rapsų pasėliai. „VH Lietuva“ nuotr.
Dalis ūkių, kurie šiais derliaus metais nori apsisaugoti nuo vasaros rizikų, draudimo sutartis sudaro jau dabar, t. y. draudžia ne apsėtus laukus, o sėjos planą, saugodamiesi nuo ankstyvųjų rizikų, pavyzdžiui, jei laukus užplaktų ir pasėliai nesudygtų dėl liūties.
Šį sezoną žemdirbiai gali apdrausti daugiau kaip 70 augalų rūšių nuo 8 rizikų: krušos, audros, liūties, iššalimo, šalnos, stichinės sausros, ugnies ir ilgalaikio lietaus.
„VH Lietuva“ žalų reguliavimo vadovė Toma Rickevičienė primena daugiausiai nuostolių pasėlių laukuose šiemet sukėlusius draudiminius įvykius.
„Po žiemos žemdirbiai pranešė apie iššalimo žalas, ypač šiauriniai rajonai patyrė daug nuostolių. Žydėjimo metu buvo nušaldyti rapsai. Didžiausia rizika, su kuria susidūrėme šiais metais – krušos nuostoliai. Iki šiol krušą vadindavome lokalia rizika, bet šiemet pranešta apie daugiau kaip 55 tūkst. ha (Lietuvoje ir Latvijoje) pažeistų plotų, skirtinguose rajonuose nuostoliai sudarė nuo 15 iki 100 proc. Kruša prasidėjo Širvintų rajone, tęsėsi per Panevėžį, Pakruojį, Pasvalį, Radviliškį, Šiaulių rajoną, didžiausias epicentras buvo Joniškio rajone“, – situaciją apžvelgia žalų reguliavimo vadovė T. Rickevičienė.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)