Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Treti metai iš eilės – padidintas dėmesys grikiams

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) pradeda intensyvius tikslinius grikių pasėlių stebėjimus prieš derliaus nuėmimą.

Visoje Europos Sąjungoje grikių pasėliuose draudžiama naudoti glifosato veikliosios medžiagos turinčius augalų apsaugos produktus (AAP), todėl VAT atidžiai stebi grikių laukus ir, kilus įtarimams dėl neleistino AAP panaudojimo, vykdo detalius ūkių patikrinimus.

Stebėjimai bus vykdomi tiek darbo, tiek poilsio dienomis, inspektoriai regionuose dirbs ilgiau negu įprasta, kad užtikrintų stebėjimą po darbo valandų.

Bioversija m7 2024 11 19

Stebėjimo metu augintojai bus konsultuojami, o esant skundams ir įtarimams dėl AAP, sudėtyje turinčių glifosato, panaudojimo, bus atliekami patikrinimai. Jeigu ūkininkas nepripažįsta įtariamo pažeidimo, gali būti imami ėminiai tyrimams, siekiant įsitikinti, ar grikiai buvo apdoroti AAP.

Tokiu atveju, jeigu nustatomas neleistinų AAP panaudojimo faktas, grikių augintojui skiriama ne tik bauda, jam taip pat tenka sumokėti laboratorinių tyrimų išlaidas. Be to, informacija apie nustatytus pažeidėjus pagal kompetenciją teikiama Nacionalinei mokėjimo agentūrai, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ir, jei ūkis ekologinis, – sertifikavimo įstaigai „Ekoagros“.

Tikslinį grikių pasėlių stebėjimą VAT vykdo jau trečius metus iš eilės. Nepaisant griežto draudimo grikių pasėlius apdoroti AAP, vis dar atsiranda ūkininkų, kurie, norėdami palengvinti šių augalų derliaus dorojimą, nupurškia grikius glifosato veikliosios medžiagos turinčiais herbicidais.

Užpernai, 2017-aisiais, buvo nustatyti 9 atvejai, pernai – 4 atvejai, kai grikių laukai prieš derliaus nuėmimą buvo apdoroti tokiais herbicidais. Visiems pažeidėjams pritaikytos administracinės nuobaudos.

VAT primena, kad neatsakingas AAP naudojimas gali pakenkti žmonių sveikatai ar gyvūnams, užteršti augalinę produkciją bei aplinką. Todėl kviečia visus ūkininkus AAP naudoti atsakingai, o visuomenę nebūti abejinga bei pranešti apie pastebėtus galimus pažeidimus tarnybos regioniniams skyriams.

Ką rodo mokslininkų tyrimai

Ne paslaptis, kad kartais žemdirbiai linkę nupurkšti pasėlius glifosatais prieš derliaus nuėmimą – taip ne tik sunaikinamos piktžolės, bet ir esą paspartinama ir suvienodinama kultūrinių augalų branda (nors tokia paskirtis herbicido etiketėje iš viso nenurodoma). Kadangi grikių branda labai užsitęsia, gali būti, kad nekantriausi augintojai bando ją paspartinti purkšdami glifosatais, kas yra visiškai neleistina.

Mokslininkų tyrimai atskleidžia, kad toks purškimas greičiausiai yra ne tik nelegalus, bet ir betikslis – glifosato panaudojimas prieš derliaus nuėmimą nemažina sėklų drėgmės!

„Glifosatą visi žinome kaip labai efektyvų plataus spektro herbicidą, kontroliuojantį daugumą piktžolių. Juo greitai ir nebrangiai galime išnaikinti nepageidaujamus augalus įvairios paskirties plotuose. O purškimas, siekiant suvienodinti augalų brandą prieš derliaus kūlimą – tai herbicido naudojimas ne pagal paskirtį: neleistinas ir nuostolingas“, – teigia LAMMC Žemdirbystės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Gražina Kadžienė.

Vienas iš galimų glifosato panaudojimo būdų – piktžolių naikinimas likus 10-14 dienų iki derliaus nuėmimo, kai grūdų ar sėklų drėgnumas yra mažesnis negu 30 procentų ar kai paruduoja daugiau negu 75 procentai pupinių augalų ankščių.

Šiuo metu Lietuvoje registruoti 23 glifosato produktai, leistini naudoti įvairių augalų pasėliuose prieš derliaus nuėmimą. Beveik visi jie registruoti naudojimui žirnių pasėliuose, dauguma taip pat registruoti rapsų, įvairių varpinių javų, linų, po 2 produktus – garstyčių ir pupų ir 1 – lubinų pasėliams. Kitų augalų pasėliuose naudoti prieš derliaus nuėmimą glifosatas nėra registruotas.

Nepaisant to, neretai pasitaiko atvejų, kai glifosatu purškiami grikių ar kitų augalų pasėliai, kuriuose jis nėra registruotas, o tokio panaudojimo tikslas ne visada susijęs su piktžolių kontroliavimu. Gana dažnai jis purškiamas siekiant suvienodinti brandą, nors tokia paskirtis herbicido etiketėje išvis nenurodoma.

„Vis dar yra manančiųjų, kad glifosato naudojimas paspartina augalų brendimą ir sumažina grūdų drėgmę. Tačiau tyrimai rodo, kad, nupurškus augalus prieš dvi savaites iki derliaus nuėmimo, gūdų drėgnumas nesumažėja, palyginti su nepurkštais. Vadinasi, toks purškimas yra ne tik negalimas, nes herbicidas registruotas tik piktžolėms kontroliuoti, bet ir visai netikslingas“, – teigia mokslininkė G. Kadžienė.

Visą straipsnį „Glifosato naudojimas prieš derliaus nuėmimą“ skaitykite žurnalo „Mano ūkis“ šių metų birželio mėnesio numeryje.

VAT ir MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos