Vilnius. Mokslininkai ir augintojai sutaria, kad grūdų derlius šiemet turėtų būti didesnis nei pernai. Vis dėlto ūkininkai sako matantys, kad dėl lietingų orų situacija kiekvieną savaitę blogėja.
Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas (LAEI) birželio pabaigoje prognozavo, kad šiemet grūdų derlius bus penktadaliu didesnis nei pernai. Skaičiuojama, kad jų bus nukulta 6,619 mln. tonų – 20,2 proc. daugiau nei 2019-aisiais (5,509 mln. tonų).
Prognozuojant būsimą augalų derlių, panaudojama Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto informacija apie numatomą augalų derlingumą bei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro informacija apie deklaruotus augalų pasėlių plotus.
Derliaus prognozės 2020 m. birželio 25 d.
Šaltinis: LAEI, *ŽŪIKVC duomenys, ** LAMMCŽI duomenys, ***LAEI prognozės
Pasak LAEI Produktų rinkotyros skyriaus vadovo Alberto Gapšio, derlius šiemet bus didesnis, nes augalai geriau peržiemojo, tačiau prognozės dar gali kiek sumažėti dėl lietingų orų.
„Padidėjo derlingumas, palyginti su praėjusiais metais, nes žiemkenčiai labai gerai peržiemojo, ir vasarinių javų derlingumas yra 11 proc. didesnis. (...) Situacija dar gali keistis į mažesnę pusę, nes mūsų prognozė buvo birželio pabaigoje, o tokie vėjuoti orai buvo liepos pradžioje ir į tai dar nebuvo atsižvelgta. Dar gali šiek tiek sumažėti derlius, bet mažiau nei 6 mln. tonų nebus“, – BNS sakė A. Gapšys.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas teigė, kad sezono pradžia atrodė nebloga, derliaus tikimasi didesnio, tačiau šiuo metu iššūkių kelia drėgnas kūlimo sezonas.
„Situacija su kiekviena savaite vis pablogėja. Šiaip sezonas atrodė labai neblogai, bet derliaus ėmimo metas nelabai palankus. Kiekvieną dieną turime lietų su trumpomis pertraukomis, taip yra beveik visoje Lietuvoje ir tas lietus kelia nerimą“, – BNS sakė jis.
Į laukus pastarosiomis dienomis išvažiavo pirmieji kombainai, pradėti kulti žieminiai miežiai. Vis dėlto I. Jankauskas sako, kad grūdų augintojai tikėjosi ankstyvesnio derliaus nuėmimo, tačiau matyti, jog javapjūtė bus vėlyvesnė ir ilgesnė.
„Tikėjomės dviem savaitėm ankstesnio kūlimo, pavasario viduryje atrodė, kad vegetacija pakankamai greita, bet vėsūs orai pavasarį ir atsiradusi drėgmė truputį atitolina masinio kūlimo sezoną ir matome, kad jis bus vėlyvesnis nei įprastai“, – sakė I. Jankauskas.
Pasak jo, dėl lietaus grūdų kūlimas vyksta su pertraukomis, be to, nepalankių orų išguldyti javai laukuose lėtins darbus – kombainams teks važiuoti lėčiau, prireiks ir didesnių pajėgumų.
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)