Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Švaraus pašaro gamybos diena Žemaitijoje

Rietavas. Nors sausi orai ir lietaus trūkumas sulėtino žolės augimą, gerokai sumažindamas ir jos kiekį pievose ir ganyklose, tačiau gyvulininkystės ūkiai jau pradėjo žolinių pašarų ruošimo sezoną.

Žemaitijoje pašarų gamybos startas duotas žemės ūkio bendrovėje „Minija“, kurios laukuose Daugėdų kaime bendrovė „DOJUS agro“ surengė švaraus pašaro ruošimo praktikos dieną.

Lauko dienoje buvo pristatytos pašarams ruošti ir gyvulininkystės ar mišriems ūkiams būtinos mašinos, taip pat įmonės naujienos, tarp kurių – juostinis grėblys Kuhn Merge Maxx 950, kurį pirmoji Lietuvoje ir įsigijo bendrovė „Minija“. Beje, už inovacijas šis grėblys apdovanotas ir šiųmetės parodos „Ką pasėsi“ medaliu.

Bioversija m7 2024 11 19

Gerokai per šimtą mūsų šalies ūkininkų galėjo stebėti John Deere ir Kuhn technika atliekamas pagrindines pašarų ruošimo technologines operacijas, pradedant žolės pjovimu, vartymu, grėbimu ir baigiant presavimu į ritinius bei apvyniojimu plėvele. Mašinų pristatymui pasibaigus norintieji galėjo visas mašinas išbandyti ir patys. Didžiąją dalį mašinų renginiui paskolino vietiniai ūkininkai, dirbantys jomis vieną ir daugiau sezonų.

Į lauko dieną Rietavo sav. susirinko gerokai daugiau kaip šimtas šalies ūkininkų

Į lauko dieną susirinkę ūkininkai galėjo palyginti žoliapjovių be plaušintuvo ir su juo darbą. Vienas iš Kuhn žoliapjovių išskirtinumų – pjovimo aparatas Optidisc, kuriam visą eksploatavimo laikotarpį nereikia keisti alyvos.

Pirmiausia žolė pjauta ir guldyta į pradalges su vadinamojo drugelio tipo priekinės ir galinės žoliapjovių KuhnGMD 9530 kombinacija. Abi žoliapjovės be plaušintuvų ir vienu važiavimu nupjovė 9,5 m plotą. Kuhn produktų grupės vadovas Evaldas Badauskas atkreipė dėmesį į priekinės žoliapjovės kopijavimo 70 cm ribose galimybes (į viršų 40 ir į apačią 30 cm), kas ypač aktualu dirbant kalvotose arba nelygiuose laukuose. Dėl sausros ir nelygaus pievos paviršiaus žolė pjauta maksimaliu aukščiu.

Antruoju važiavimu demonstruota mašina – centrinio prikabinimo žoliapjovė FC 3560 TCD su integruotu plaušintuvu, kurio pagrindas – naujo tipo metaliniai specialios plaktuko formos pirštai, kurie atsparūs lūžiams ir lenkimuisi atgal.

Pasak E. Badausko, konstrukciniai sprendimai, tiksliau, hidrauliškai persukamos specialios mentelės, leidžia centrinio prikabinimo žoliapjove pasirinktinai pjauti ir masę mesti į dešinę arba kairę pusę, taip išvengiant pjaunamos masės patekimo ant nenupjauto ploto. „Centrinis žoliapjovės prikabinimas suteikia mašinai universalumo. Kadangi gamintojas tikras jų ilgaamžiškumu ir patvarumu, šios mašinos parduodamos su trejų metų garantija“, – pabrėžė E. Badauskas.

Našumo ir kokybės dermė

Bene didžiausia renginio intriga – naujo mūsų šalies rinkoje juostinio grėblio Merge Maxx 950 pristatymas. Ūkininkai galėjo stebėti šoninio bei centrinio grėbimo grėblių darbą, o grėbimo našumą ir pašarų kokybę palyginti naujojo juostinio grėblio ir centrinio grėbimo mašinos varžytuvėse.

Pasak Evaldo Badausko, juostinio grėblio išskirtinumas – ne tik didelis darbo našumas, bet ir išskirtinai kokybiškas pašaras, nes grėbiama masė minimaliai liečiasi su žeme

Prancūzijos gamintojo „Kuhn“ šoninio grėbimo grėbliai komplektuojami su atskira važiuokle transportavimui. E. Badausko teigimu, tokie grėbliai ypač tinka ūkiams, kurių laukai nutolę vienas nuo kito arba reikia dirbti kalvotose vietovėse. „Esant mažesniam žolės kiekiui, šoniniu grėbliu galima grėbti masę nuo didesnio ploto. Centrinio grėbimo grėblys formuoja tolygesnes sąvalkas, kurios ypač tinka ritiniams gaminti. O štai juostinis – tai grėblių ateitis, juo galima dirbti našiai ir ruošti itin kokybišką pašarą, nes renkama masė minimaliai liečiasi su dirva. Taip išvengiama žemių ir akmenų pašaruose, tad nuo sulaužymo apsaugomos ir kitos technologinio proceso mašinos“, – sakė Kuhn technikos specialistas.

Pašaro kokybei įtakos turi ir grėbimo būdas – masė nėra žeme velkama ir sukama, kaip grėbiant rotoriniais grėbliais, o tik rinktuvų pakeliama ir transporterių padedama norimoje pusėje, suformuojant minkštas ir purias sangrėbas. Toks grėbimas išsiskiria ir tausojamuoju aspektu – nenudaužomi augalų lapeliai ir žiedeliai. Šiuo grėbliu galima grėbti ne tik žolę, šiaudus, bet ir rapsų šiaudus, net kanapes.

Centrinio grėbimo rotorinio grėblio ir juostinio grėblio varžytuvės. Pastarasis darbą atliko gerokai greičiau, nes juo masę galima grėbti važiuojant 20 km/val. greičiu

Mašinai universalumo suteikia 8 skirtingi grėbimo būdai pagal pasirinktą transporterių sukimosi kryptį, kurią galima keisti iš kabinos važiuojant lauku. Transporteriai gali suktis į atskiras puses ir daryti dvi sangrėbas, vieną pasirinktame šone ar centre. Maksimalus grėbimo plotas 9,5 m, darant centrinę sangrėbą. Formuojant sangrėbą šone, sugrėbiamas 7,5 m plotas.

Našumą užtikrina ir tai, kad dirbant su juostiniu grėbliu galima važiuoti iki 20 km/val. greičiu (tradicinio grėblio važiavimo greitis 8–10 km/val.). Tuo renginio dalyviai galėjo įsitikinti stebėdami juostinio ir centrinio grėbimo grėblių varžytuves, kuriose gerokai greičiau žolę sugrėbė juostinis grėblys.

„Nors mašina gana didelė, tačiau kiekvienos juostos pavaža slegia tik 0,065 kg į kvadratinį centimetrą. Palyginimui, 90 kg sveriantis žmogus, stovėdamas vienoje vietoje, slegia žemę daug labiau nei šis grėblys. Konstrukciniai sprendimai lemia mažą dirvos slėgimą, o tai ypač aktualu dirbant sunkiomis sąlygomis“, – sakė E. Badauskas ir pridūrė, kad šis grėblys sveria 4,8 t, kai panašaus našumo 4 rotorių centrinio grėblio svoris apie 10 t.

Vadybininkas Paulius Orintas atkreipė dėmesį John Deere 9250R traktorių, kuris dėl įspūdingo galios (vardinė 250 AG, maksimali –300 AG su protinga galios valdymo sistema IPM) ir svorio (sveria 9,5 t, su balastu – beveik 12 t) santykio ypač tinka gyvulininkystės ir mišriems ūkiams, taip pat paslaugų tiekėjams, nes juo galima atlikti įvairius darbus – nuo pašarų ruošimo iki žemės dirbimo

Svarbus dalykas – ir gana nedidelis galios poreikis. Kadangi grėblys turi atskirą hidraulinę sistemą, jam traukti reikia 100–110 AG traktoriaus. Tiesa, dirbant kalvotose vietovėse, kurių Žemaitijos regione netrūksta, juostiniam grėbliui tinkamiausias 130 AG traktorius.

Auga dėmesys saugumui

Lauko dienoje ūkininkų susidomėjimo sulaukė ir lietuvių gamintojo „Western Fabrications“, kurio technika prekiauja bendrovė „DOJUS agro“, 9,7 m ilgio ritinių puspriekabė, sukomplektuota su saugaus ritinių prispaudimo sistema Safe Lock. Mažeikiuose veikiančios gamyklos pardavimųvadovo Mindaugo Virkučio pastebėjimu, sukurti apsaugos sistemą paskatino Europoje vis griežtėjančios saugumo ir važiavimo keliu taisyklės.

„Mūsų sukurta sistema atitinka Kelių transporto taisykles, nes ritinių prikrautos puspriekabės plotis neviršija 2,55 m ir ja saugiai galima transportuoti ritinius dviem aukštais 2 + 1 arba 2 + 2, tai yra sukraunant juos dviem eilėmis apačioje ir viena arba dviem – viršuje. Tokią sistemą galime pasiūlyti vieninteliai Europoje“, – su ritinių prispaudimo sistema supažindino M. Virkutis, pridurdamas, kad su šia sistema galima saugiai vežti iki 1,4 m skersmens ritinius.

Jo teigimu, vieno diržo trūkio jėga siekia 13 t, tad įvertinus visus slydimo ir trinties koeficientus diržai yra maždaug 4 kartus stipresni nei reikėtų trūkimo ar virtimo atveju. Sistemą galima primontuoti ir prie senesnių Western puspriekabių.

Ūkininkams aktualus klausimas – įrangos ir mašinos kaina. Pasak Mindaugo Virkučio, atsižvelgiant į puspriekabės ilgį, ritinių prispaudimo sistema kainuoja nuo 6 iki 7 tūkst. eurų, demonstruota puspriekabės su Safe Lock sistema atsieitų apie 22 tūkst. eurų

Ūkininkų akys krypo ir į vokiečių gamintojo „Kramer“ teleskopinį krautuvą KT447, galintį 4,4 t svorį iškelti į 7 m aukštį. Vadybininko Eimanto Šimkaus pastebėjimu, šis krautuvas išsiskiria hidrostatine pavarų dėže, kuri leidžia dirbti švelniai, ypač pajudėti iš vietos, o važiuojant į priekį ar atgal nereikia laikyti stabdžio pedalo, todėl ilgai dirbant nepavargsta kojos. Važiuojant maksimaliu 40 km/val. greičiu, ši dėžė automatiškai mažina variklio apsukas, tad taupomi degalai, kabinoje mažesnis triukšmas ir didesnis komfortas.

Patogumo dirbant suteikia automatinė centrinio tepimo sistema. „Standartiškai į Kramer krautuvus montuojami hidrauliniai užrakinimo kaiščiai, tad galima keisti padargus neišlipant iš kabinos paspaudus tik du mygtukus. Viena labiausiai operatorių vertinamų funkcijų – automatizuotas krovimas vienu metu atliekant dvi hidraulines funkcijos“, – svarbiausius mašinos privalumus vardino vadybininkas, kviesdamasis ūkininkus registruotis krautuvo demonstracijoms ūkiuose.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos