Vilkaviškis. Vilkaviškio rajono laukuose darbuojasi vos vienas kitas kombainas, nes žieminės kultūros šįkart čia peržiemojo prastai. Pasak ūkininkų, visada būdavę derlingiausi žieminiai rapsai šįmet iššalo visiškai. Žemdirbiai jų plotus pavasarį tiesiog užarė ir užsėjo vasarinėmis kultūromis, tačiau ir jų kokybė nedžiugina.
Savaitės pradžioje supirkimo punktuose prasidėjo judėjimas. Į „Linas Agro" grūdų supirkimo elevatorius priekabaitę žieminių rapsų atvežė ūkininkas Tadas Almonaitis. Ūkininko grūdai buvo sausi, nešiukšlėti, nes jis pats savo ūkyje nuimtą derlių valo ir džiovina. Kitas dienas atvežta dar šiek tiek žieminių rapsų ir miežių. Jų kokybė - tikrai ne geriausia. O ir kiekis nedidelis. Todėl supirkėjų aruodai - pustuščiai. Nė vieni rajone dirbantys grūdų elevatoriai kol kas priimto derliaus gausa pasigirti negali.
Į supirkėjų aruodus byra pirmieji rapsai, kurių derlius šįmet daug mažesnis nei pernai
Pasak žemdirbiams patariančių konsultantų, pasidairius po laukus jau buvo aišku, kad šiemetinių žiemkenčių derlius bus daugiau nei dvigubai mažesnis palyginus su pernai. Žieminių rapsų derlius šįmet vidutiniškai 2 tonos iš hektaro, o paprastai jų byrėdavo dvigubai daugiau. Rajono žemdirbiai sako neatsimenantys tokio prasto derliaus nuo pat ūkininkavimo pradžios. Ūkininkai tikisi bent kiek atsigauti nuėmę vasarinį derlių, nes daugelis įsiskolinę trąšas, sėklas ir chemiją tiekiančioms firmoms ir paprastai kreditus padengdavo iš pirmojo derliaus, kuris šįmet, deja, labai menkas.
Be to ir kainos šįmet nedžiugina. Kviečių kainos pasiekė savo žemumas. Pasak augalininkystės konsultantų, grūdų supirkimo kainų mažėjimas prasidėjo dar užpernai. Tiesa, rapsų kaina kol kas aukštesnė nei pernai tuo pačiu metu, bet ypač nukrito kviečių ir pupų supirkimo kainos. Šių metų liepos mėnesį pašarinių pupų kainos jau prilygo pašarams skirtų kviečių kainoms (supirkimo punktų duomenimis, pašarinių pupų kaina buvo 130, o pašarinių kviečių - 129 Eur; liepos 21-ąją pašarinių pupų kaina pakilo iki 140, o pašarinių kviečių sumažėjo iki 122 Eur.). Be to, pupų vidutinis derlingumas mažiausiai ketvirčiu yra žemesnis negu kviečių.
Vilkaviško krašto ūkininkui Juozui Greifenbergeriui šįmet žieminių rapsų byrėjo apie 3 t/ha
Ūkių finansinę būklę laikinai gelbsti tik per pastaruosius trejus metus gerokai augęs javų bei žieminių rapsų derlingumas. Tuo tarpu vasarinių rapsų derlingumas ne tik nedidėja, bet net mažėja, o jų pasėlių plotai per pastaruosius kelerius metus sumažėjo net 4-5 kartus. Tai gi, iš rudens pasėję rapsus ir tikėjęsi gero derliaus iš žieminių pasėlių šįmet suvalkiečiai labai nusivylė. Didžiulius jų plotus teko atsėti vasarinėmis kultūromis ir atsisakyti minties uždirbti iš ankstyvo derliaus.
Žieminių miežių kokybė šįmet - nedžiugina
Mat šįmet, priešingai nei praėjusiais metais, didžiausius plotus Vilkaviškio rajone užima vasariniai (28 143 ha) bei žieminiai (13 293 ha) kviečiai. Palyginti su praėjusiais metais vasarinių kviečių buvo deklaruota beveik 11 tūkst. ha, o žieminių - per 28 tūkst. ha. Akivaizdžiai, net kelis kartus sumažėjo žieminių bei vasarinių rapsų plotai. Silpniau šaltąjį metų periodą iškentė ir žieminiai kvietrugiai. Šiemet jų rajone deklaruota 2075 ha, o pernai šių kultūrų buvo auginama daugiau nei 3,8 tūkst. ha.
Itin išaugo ankštinių kultūrų populiarumas. Šiais metais žirnių rajone auginama 6144 ha - pustrečio karto daugiau negu pernai, o pupų - 2275 ha. Mat ūkininkai yra priversti laikytis žalinimo reikalavimų. Be to, už ankštines kultūras mokama gana nemaža papildoma išmoka - 83,47 euro už hektarą.
Dėl itin mažų supirkimo kainų žemdirbiai vis dažniau atsisako auginti rugius. Šiemet jų rajone deklaruota vos 112 ha.
Šiek tiek sumažėjo ir juodojo pūdymo (nedirbamų žemių) plotų: jų deklaruota beveik 1,6 tūkst. ha, o pernai buvo 2060 ha.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)