Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Smulkieji ir vidutiniai ūkiai vėl galės gauti paramos plėtrai
manoūkis.lt (T. Valionio) nuotr.

Skirtinguose žemės ūkio sektoriuose – gyvulininkystės, augalininkystės, sodininkystės, uogininkystės ir daržininkystės – dirbantys maži ir vidutiniai ūkiai vėl sulauks paramos investicijoms į gamybą.

Ši parama ūkiams leis mechanizuoti procesus, taikyti naujas technologijas – smulkiems ir vidutiniams ūkiams tai ypač aktualu. 

Strateginiame plane 2023–2027 metams intervencinei priemonei „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ skirta 45 mln. eurų. 

Bioversija m7 2024 11 19

Kaip sakė Snieguolė Valiulienė, Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento Paramos verslui skyriaus vyriausioji specialistė, 2023 m. kvietimui buvo gauta 81 paraiška, prašoma 13,4 mln. eurų paramos. Daugiausiai paraiškų sulaukta iš augalininkystės sektoriaus pareiškėjų – 46, antroje vietoje – gyvulininkystės sektorius (20 paraiškų), trečioje – mišrūs ūkiai (10 paraiškų). Birželio pabaigoje buvo patvirtintos 36 paraiškos, skirta 6,4 mln. Eur paramos.

Parama padeda modernizuoti ūkius

Pagal priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ remiamas smulkių ir vidutinių žemės ūkio valdų modernizavimas, didinant žemės ūkio sektoriaus konkurencingumą, skatinant didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų kūrimą, diegiant inovacijas, naujas technologijas, skatinant tvarią žemės ūkio produktų gamybą bei ją skaitmenizuojant. 

„Visa tai atitinka ir Bendrosios žemės ūkio politikos tikslą – labiau orientuotis į rinką ir didinti ūkių konkurencingumą trumpuoju ir ilguoju laikotarpiais, daugiau dėmesio skiriant moksliniams tyrimams, technologijoms ir skaitmenizacijai“, – pabrėžia S. Valiulienė. 

Investavo į bityną

Parama jau pasinaudoję ūkininkai pripažįsta, kad ji reikšminga, nes padeda ūkiuose palengvinti rankų darbui imlius procesus. 
Vienas ūkininkų, praėjusiais metais pasinaudojęs priemonės „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ parama, Kupiškio r. bitininkas Ignas Jackevičius. Jis turi per 300 bičių šeimų. Bitynui reikėjo sandėlio įrangai laikyti. 

„Parama labai pravertė, nes mums reikėjo naujo ir tinkamo pastato bitininkystės įrangai. Investavome į naują pastatą. Tai padės gaminti dar kokybiškesnį medų“, – sako I. Jackevičius. Bendra bitininkystės ūkio projekto vertė siekia 80 tūkst. eurų.

Ūkininko brolis Vilius Jackevičius taip pat bitininkas, jis irgi jau pateikė paraišką pagal priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“, parama buvo patvirtinta. Bitininkas investuos į išmaniąją medaus sukimo liniją, kuri, jo žiniomis, bus antroji tokia moderni Lietuvoje. Tai labai palengvins darbą. 

Vilius paramos lėšas taip pat panaudos įsigyti krovininiam autobusui, kuris turės reguliuojamą temperatūros režimą. Tokios transporto priemonės reikia bičių motinėlėms vežti. Ūkininkas veža bičių motinėles apsivaisinti net į Vokietiją, o transportavimui reikia specialių sąlygų. Šio išskirtinio projekto vertė siekia apie 140 tūkst. eurų.    

Populiari priemonė

„Intervencinė priemonė „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ populiari, kadangi mažų ir vidutinių ūkių šalyje yra daug. Šie ūkiai taip pat nori tobulėti, gerinti darbo sąlygas, investuoti į gamybos modernizavimą ir pan. Taigi, ši Strateginio plano priemonė – tikrai gera galimybė investicijoms į valdas“, – pastebi Vaida Gomoliauskienė, VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) Finansinės apskaitos ir ekonomikos skyriaus vadovė.

Kaip rodo LŽŪKT ekonomikos specialistų rengiami projektai, ūkiai daugiausiai investuoja į naują techniką, padargus, į pastatus, rekonstrukcijas. Tokios investicijos padeda pagerinti ūkių darbo sąlygas, jie patiria mažesnę finansinę naštą. 

„Be tokios paramos ūkiai, ypač mažesni, tikrai neturėtų galimybių įgyvendinti tokio masto investicijų, būtų sudėtinga. Todėl jiems parama labai reikšminga“, – sako V. Gomoliauskienė.

Remiami įvairiuose sektoriuose dirbantys ūkiai

Pagal priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ gali būti remiami įvairūs sektoriai. Daržininkystės sektoriuje remiamos tos investicijos, kurios susijusios tik su šviežių daržovių gamyba ar perdirbimu: vakuumavimu, konservavimu, atšaldymu, užšaldymu. 

Parama gali būti skiriama ūkiams, kurių valdos ekonominis dydis paraiškos teikimo metu yra ne mažesnis kaip 16 001 euras ir ne didesnis kaip 30 000 eurų. 

Pareiškėjais gali būti fiziniai asmenys, savo vardu kaip valdos valdytojai įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkininko ūkį, arba juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.

Reikalavimas turėti savo vardu įregistruotą valdą netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka arba perdirba ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus.

Paraišką galima teikti vienam arba su partneriais, nepertraukiamai vykdančiais žemės ūkio veiklą. Partnerių skaičius nėra ribojamas. 

Projektui – iki 200 tūkst. eurų

Didžiausia paramos suma projektui – 200 tūkst. Eur, didžiausias paramos intensyvumas – iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų be PVM. O jauniesiems ūkininkams, kurie kreipiasi paramos penkerių metų laikotarpiu nuo jų įsisteigimo dienos pirmą kartą, paramos intensyvumas – 80 proc. 

Parama teikiama dotacijos forma. Paramos gavėjo, susijusių įmonių, sutuoktinių didžiausia bendra gauta paramos suma 2023–2027 m. laikotarpiu pagal šią priemonę negali viršyti 400 000 eurų. 

Pasak S. Valiulienės, tinkamomis finansuoti pripažįstamos realiai suplanuotos, pagrįstos išlaidos. Šios priemonės paramą smulkūs ir vidutiniai ūkiai gali investuoti į naują žemės ūkio techniką ir įrangą; naujus technologinius įrengimus, skirtus žemės ūkio produktams apdoroti, perdirbti, paruošti realizacijai; naują kompiuterinę ir programinę įrangą; taip pat naujoms N kategorijos transporto priemonėms, skirtoms žemės ūkio produktams gabenti įsigyti: pienovežiams, sunkvežimiams gyvuliams vežti, transporto priemonėms su temperatūriniu režimu ir pan. 

Pareiškėjai paramą taip pat gali investuoti į pastatų ir statinių statybą, rekonstravimą, kapitalinį remontą, infrastruktūrą valdoje; daugiamečių augalų įsigijimą. Galima padengti bendrąsias išlaidas, kurių dalis gali būti ne didesnė kaip 10 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų vertės. 

Paraiškos pagal Strateginio plano intervencinę priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ bus renkamos 2024 m. rugsėjo–spalio mėn. Tad iki tol ūkiai gali susiplanuoti savo investicijas ir joms pasirengti.

Užsakymo Nr. 11650
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos