Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Šiųmetis bulvių sezonas augintojams nebuvo lengvas

Vilniaus r. / Šiaulių r. Šių metų gamtinės sąlygos buvo nepalankios bulvėms auginti: šaltas ir vėluojantis pavasaris, gegužės šalnos, birželio liūtys ir rugpjūtį užsitęsusi kaitra. Portalas manoūkis.lt pasidomėjo, kaip sekasi bulvių augintojams skirtinguose Lietuvos regionuose.

Kenoje (Vilniaus r.) bulves auginantys ūkininkai Eglė ir Jerzyʼis Gvozdovičʼiai dabar kasa ankstyvąsias jų veisles: Solist ir Colombo. Pasak J. Gvozdovičʼiaus, daigintus bulvių gumbus sodino anksti pavasarį, kovo pabaigoje, tačiau dėl šaltų orų augalų vegetacija vėlavo apie 2 savaites nei įprastais metais. Vasarą jų augimas paspartėjo, nes užteko drėgmės, nors lijo, tačiau jos nebuvo per daug, nes bulves augina lengvoje dirvoje su nuolydžiu. Priešsėlis buvo javai ir ankštinės kultūros.

Ankstyvųjų veislių derlių pradėjo kasti panašiu laiku kaip įprastai. Rugpjūčio karščiai buvo nepalankūs bulvėms auginti.

Bioversija m7 2024 11 19

Ūkininkai kovo pabaigoje sodino ankstyvąją veislę Solist, kuri net 8–10 parų ankstyvesnė už kitas pirmosios ankstyvumo grupės veisles. Paskui Colombo, kurių gumbus sudaigino šildomame šiltnamyje, o juos pasodinę dengė agrodanga ir polietileno plėvele. Vėsų pavasarį po danga bulvėms buvo šilčiau, todėl augo gerai, o sustiprėję augalai gerai jautėsi ir nuėmus jas. Bulvių veislę Solist pradėjo kasti jau prieš Jonines, kaip ir kasmet.

„Bulvių derlius labai priklauso nuo veislės ir lauko dirvos. Ankstyva veislė Solist išaugino daugiau mažų gumbų nei kita ankstyva veislė Colombo. Pastarosios veislės sudaiginti gumbai išaugino didesnį derlių nei nedaiginti gumbai, sodinti balandžio pradžioje“, – sako J. Gvozdovičʼius.

Solist gumbai pailgi, gelsvi, jų minkštimas – šviesiai geltonas, vidutinio suvirimo, gero skonio, o Colomba gumbai ovalūs, labiau apvalūs, su šviesiai gelsva odele.

Nukastos ankstyvosios Solist veislės bulvės

Be ankstyvųjų bulvių, Gvozdovičʼių šeima augina ir vidutinio ankstyvumo veisles: SorayaBaltic Rose.

Soraya gumbai pailgi, šviesia luobele, geltonu minkštimu. Baltic Rose išsiskiria ryškia raudona luobele, geltonu minkštimu. Šios veislės kasamos po ankstyvųjų bulvių.

Augintojas sako, kad pasirinktos veislės atsparios ligoms, todėl galima purkšti mažiau fungicidų, o šiemet nuo kolorado vabalų teko purkšti tik kartą.

Ūkininkai bulves parduoda prie namų įrengtame kioske, tiekia restoranams. Turguose nerealizuoja, nes jų prekeiviai mieliau prekiauja bazėse įsigyta užsienio produkcija.

Gvozdovičʼių šeima augina daugiau ankstyvųjų bulvių dėl to, kad jų paklausa didesnė ir kaina kita. Be to, ūkis kol kas neturi saugyklos vėlyvosioms bulvėms žiemą laikyti. Ateityje planuoja tokią saugyklą įsirengti.

Šie metai – tikras išbandymas

Pamario krašto bulvių augintojas Alvydas Daukintis sako, kad šie metai buvo tikras išbandymas. Rinkosi 8 ha plote auginti ankstyvąsias veisles, nes Rusnėje su vėlyvosiomis dažniausiai sudėtinga – jei rudenį praside dalietūs, labai užlieja dirvas, tad reikia spėti nusikasti derlių iki rugsėjo.

A. Daukintis balandžio pradžioje sodino daigintas ankstyvos veislės Solist bulves, kurias dengė agrodanga. Gegužės šalnos pakenkė net apdengtiems augalams, nušalo lapija, kuri lietėsi prie dangos.

Pasak augintojo, veislė Solist po plėvele prastokai užaugo, kasant pasitaiko smulkių gumbų, nes buvo šalta, labai vėjuoti orai ir po danga augalams buvo per sausa, trūko drėgmės. Todėl ateityje augintojas nesiruošia bulviasodžio paankstinti ir sodinti kovą, dengti agrodanga, nes neapsimoka tiek vargti – didelės sąnaudos ir neaiškus rezultatas.

Vėliau balandį į dirvą sodino nedaigintas veisles: ankstyvąsias Agil ir Rivierair vidutinio ankstyvumoVineta.

A. Daukintis sako, kad birželį bulvėms kenkė labai didelė drėgmė, per 4 paras iškrito 4 mėnesių kritulių norma, teko kasti griovius ir gelbėti bulvių laukus. Jų krašte nuo seno įrengti polderiai, todėl išmintingai juos naudojant galima laukus apsaugoti nuo drėgmės pertekliaus, o sukauptas vandens atsargas panaudoti augimo metu, kai labiausiai trūksta drėgmės.

Rugpjūtį ilgai vyravo sausra ir 30 °C karštis. O bulvėms tinkamiausia temperatūra yra 24 °C, tad per karščius augalai net naktimis neatsigaudavo.

Augintojo nuomone, kasmet tenka rizikuoti, derlius ir pajamos priklauso ne tik nuo darbo, bet ir nuo gamtos sąlygų.

Patyrė nuostolių dėl liūčių

Dėl liūčių labai didelių nuotolių patyrė bulvių augintojas Eligijus Bauža, ūkininkaujantis Meškuičiuose (Šiaulių r.). Jis bulves sodina nedaigintas maždaug balandžio viduryje.

Birželį per 4 liūtis iškrito apie 70 mm kritulių, iš krantų išsiliejo upės Mūša ir Tautinis, kurių sankirtoje pasodinta 30 ha bulvių. Iš šio ploto 15 ha visiškai užlieta, likusį plotą išgelbėjo, tačiau ilgai ten buvo pernelyg šlapia, dėl vandens pertekliaus nepavyko įvažiuoti į laukus, tad nespėjo laiku panaudoti herbicidų, priaugo nemažai piktžolių, kurios maždaug perpus sumažino derlių. Tik vėliau bulvių pasėlį spėjo nupurkšti nuo ligų.

Nuo liepos 20 d. E. Bauža kasa ankstyvą bulvių veislę Corina, kuri ankstyvesnė už Vineta. Kur nepiktžolėti plotai, maždaug prikasa po 25 t/ha. Šias veisles nukas iki rugsėjo vidurio, o vėliau ateis vėlyvesnių veislių – Concordia ir Melody – eilė.

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos