Šiaulių r. Evaldo Laucevičiaus sufolkų ūkyje vyko standartinė veislinių ūkių procedūra – 6 mėn. amžiaus ėriukų vertinimas. Neįprasta buvo tai, kad vertinimą atliko dvi specialistės, viena jų – iš užsienio.
Įprastai vertinimus atlieka Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) specialistė Kristina Milišiūnienė, tačiau šįkart ji buvo ne viena – dirbo kartu su eksperte iš Latvijos Dina Avotina.
Veislininkystei pasišventęs sufolkų veislės avių augintojas iš Kuršėnų E. Laucevičius sakė, kad patyrusios užsienio ekspertės kvietimas – ekstra žingsnis, siekiant dar geresnių veislinio ūkio rezultatų.
„Latvijoje avių veislininkystė pažengusi daug toliau, skiriasi ir jų veisimo programos – nors kertiniai principai vienodi, mūsų kaimynai vertina daugiau parametrų, itin atsižvelgia į mėsinių avių savybes, kiekvieną raumenuką įvertina balais. Latvijoje vertinamas ne tik bendras raumeningumas, svoris, bet ir dar 18 parametrų – jų vertinimo metodika išsamesnė, negu Lietuvos. Tad D. Avotinos vertinimas man padės atrinkti geriausius gyvulius veislei“, – kalbėjo E. Laucevičius.
Avių augintojas Evaldas Laucevičius veislininkystei skiria didelį dėmesį
D. Avotina vertino beveik 80 avinukų ir avyčių. Buvo netgi išrinktas ir reitinguotas geriausių avinukų penketas. „Buvau atlikęs namų darbus, išbrokavęs veislei netinkamus gyvūnus. Bet patyrusi specialistė vertino kitomis akimis, pamatė ir smulkių detalių, kurios lengvai gali prasprūsti pro akis. Skenavo ilgąjį nugaros raumenį ir matavo santykį su riebalais. Iš esmės avys įvertintos labai gerai“, – džiaugėsi augintojas.
E. Laucevičiaus ir D. Avotinos bendradarbiavimas prasidėjo pernai lapkritį, kai pas Evaldą pirkti avinų atvažiavo du augintojai iš Latvijos. Jie dėl tam tikrų savybių Latvijos juodgalves avis gerina su sufolkais. Kartu ūkininkai atsivežė ir ekspertę D. Avotiną. Pamatęs, kaip įdomiai latviai vertina atsirinktus avinus, nes kai kurių vertinamų parametrų net nežinojo, Evaldas ir nutarė Diną pasikviesti įvertinti jo ėriukų.
„Mano tikslas – užauginti aukščiausios veislinės vertės avis ir vykdyti veislininkystės pažangą, kad žmonės, įsigiję mano avių, sugrįžtų jų pirkti ir kitą kartą, kad ieškodami reproduktoriaus pirmiausia pagalvotų apie mano ūkį“, – savo tikslus įvardijo E. Laucevičius. Jo reproduktorius perka Lietuvos, Latvijos avių augintojai, yra jų eksportavęs ir į Rumuniją.
Sufolkų veislės avinukų vertinimas padės ūkininkui atrinkti pačius geriausius bandos gerintojus
Evaldas sako, kad jam ne tik kaip augintojui, bet ir kaip LAAA tarybos nariui, įdomu, kaip vyksta vertinimas kitose šalyse. „Visi iš šio reginio kažko pasimokėme. Bėda ta, kad Lietuvoje nėra sistemos, iš kurios ateitų avių vertintojai. Dabar tą darbą atlieka vienintelė Kristina Milišiūnienė“, – kalbėjo E. Laucevičius.
Kristinai Milišiūnienei taip pat buvo ir įdomu, ir naudinga kartu su Latvijos kolege vertinti E. Laucevičiaus avis. „Kiekviena patirtis duoda naudos. Palyginti su latviais, mūsų vertinimo taisyklės paprastesnės, nors yra daug panašių. Jie vertina plačiau, mes kai kurių vietų nepažiūrime. Akivaizdu, kad taisykles turime keisti, nes jos priimtos senai, o veislininkystė keičiasi“, – neslėpė LAAA specialistė.
Ji vertino E. Laucevičiaus avis pagal lietuvišką, o D. Avotina – pagal latvišką sistemą. „Dėl paties gyvulių įvertinimo mūsų su Dina nuomonės sutiko. Evaldo banda gera, gyvulių selekcija vykdoma daug metų, tai labai pažangus ūkis“, – sakė K. Milišiūnienė.
Padirbėjus su D. Avotina jai kilo minčių, kaip reikėtų išplėsti avių vertinimo parametrus Lietuvoje, nes mūsų metodikoje trūksta kai kurių specifinių dalykų, kuriuos turi latviai ir kurie ūkininkui suteikia daugiau informacijos.
Latvijos ekspertė Dina Avotina (centre) gerai įvertino veislinę sufolkų bandą
O E. Laucevičius pridūrė, kad labai svarbu šviesti Lietuvos avių augintojus, kas vyksta šiuolaikinėje veislininkystėje, kaip geriausi ūkiai stengiasi eiti į priekį, kaip siekia rezultatų, nes daliai ūkininkų yra gerai taip, kaip yra. Evaldas per socialinius tinklus kvietė avių augintojus atvykti į ūkį ir stebėti vertinimą, tačiau vasara koregavo daugelio planus – kam darbymetis, kam atostogos.
„Galbūt mano pavyzdys paskatins kitus ūkininkus daugiau dėmesio skirti veislininkystei, nes turėdamas kokybiškus veislinius gyvulius gali uždirbti tiek pat pinigų su dvigubai mažesne banda“, – teigė Evaldas.
Dabar jo ūkyje yra apie 450 sufolkų ir skudų veislės avių. Šiemet bus kergiamos apie 160 sufolkų ėriavedžių, tad per 1–2 metus ėriavedžių banda turėtų išaugti iki 200. Tokia banda generuotų daugiau kaip 300 ėriukų kasmet, iš jų būtų daugiau galimybių atsirinkti pačius geriausius veislei. „Tada gal jau ūkio plėtra baigsis. Bet taip sakiau ir tada, kai bandą didinau iki 100 ėriavedžių“, – juokiasi augintojas.
Avininkystės perspektyvos šiuo metu Lietuvoje atrodo gana geros – parduoti ėrienos problemų nėra, turint gerų avių, labai didelės ir eksporto galimybės, tik tam reikia turėti didesnius kiekius gyvūnų. Ėrienos supirkimo kainos birželį, dar neprasidėjus pardavimų sezonui, siekė net 3,8 Eur/kg gyvo svorio.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Keičiamas valdos ekonominio dydžio apskaičiavimas
2024-12-03 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Paramos lėšų pristigo daliai augalininkystės paraiškų
2024-11-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)