Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Ūkis
Sausra mažina ir pieno kainas

Kaunas. Mažėjančioms pieno supirkimo kainoms didžiausią įtaką tam daro sezoniškumas ir užsitęsusi sausra šalyje, teigia pienininkų asociacija „Pieno centras“.

Lietuvoje toliau mažėja pieno supirkimo kainos – didžiausią įtaką tam daro sezoniškumas ir užsitęsusi sausra šalyje dėl kurios gerokai sumažėjo pieno baltymingumo ir riebumo rodikliai, sako pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius Egidijus Simonis.

Vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos Lietuvoje gegužę sudarė 259,7 eurus už toną ir buvo 3,2 proc. mažesnės nei balandį.

Bioversija 23 04 27

Dėl sezoniškumo šių metų gegužę gerokai išaugo smulkiųjų gamintojų pieno kiekis, kuris taip pat turėjo įtakos vidutinei svertinei kainai.

Pasak E. Simonio, kiekvieną pavasarį ir vasarą pieno supirkimo rinka įžengia į mažesnių kainų ciklą – dėl pasikeitusios karvių mitybos ganyklose primelžiama daugiau pieno, bet jame mažėja baltymų ir riebalų santykis, dėl ko atitinkamai mažėja ir žaliavos supirkimo kaina.

„Neįprastai sausi orai šį pavasarį baltymų ir riebalų kiekį piene dar labiau sumažino. Baltymų ir riebalų kiekis piene yra vienas svarbiausių rodiklių žaliavos kainodaroje“, - sako E. Simonis.

Gegužę vidutiniai natūralaus pieno rodikliai siekė 4,06 proc. riebumo ir 3,22 proc. baltymingumo. Pavyzdžiui, kovą šie rodikliai atitinkamai siekė 4,33 proc. riebumo ir 3,36 proc. baltymingumo.

„Pieno centro“ vadovo vertinimu, tam, kaip toliau keisis pieno supirkimo kainos Lietuvoje, įtakos urės ne tik sezoniškumas ir gamtinės sąlygos, bet ir pieno gaminių paklausos pokyčiai eksporto rinkose.

„Situacija su lietuviškų pieno produktų eksportu išlieka stabili. Mūsų šalies pieno gaminiai užsienyje išlieka paklausūs. Tai leidžia subalansuoti žalio pieno vidaus paklausą ir išlaikyti patrauklią žaliavos kainą ūkininkams“,- sako E. Simonis.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį vidutinė pieno supirkimo kaina buvo 296 eurai už toną. Ji buvo 0,4 proc. didesnė, palyginti su 2017 metų tuo pačiu laikotarpiu ir 5,2 proc. didesnė, palyginti su praėjusių 5 metų to laikotarpio kainos vidurkiu.

„Dėl sausros pieno gamintojų padėtis išlieka sudėtinga, tačiau apskritai situacija pieno sektoriuje išlieka stabili – primilžiai išliko beveik pernykščiame lygyje, perdirbimas augo“, - sako E.Simonis.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje supirkta 293 tūkst. tonų pieno – 0,2 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį 2017 m.  Minimu laikotarpiu pieno perdirbimas augo 0,6 proc. iki 376 tūkst. tonų.

Tuo tarpu pieno produktai Europos Sąjungos (ES) rinkoje balandžio mėnesį kiek pabrango, nepaisant pirmąįį metų ketvirtį padidėjusios gamybos, pranešė Latvijos žemės ūkio ministerija, remdamasi Europos Komisijos duomenimis.

Sviesto kainos ES balandį pakilo vidutiniškai 6 proc., nuriebinto pieno - 2 procentais. Sviesto gamyba ES pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 9 proc., nuriebinto pieno - 2 proc., o šviežios pieno produkcijos - sumažėjo 1 procentu.

Per pirmus tris šių metų mėnesius ES supirkta 38,85 mln. tonų žaliavinio pieno - 2,3 proc. daugiau nei prieš metus. Pieno miltelių atsargos laikotarpio pabaigoje siekė 352 tūkst. tonų.

Skaitykite daugiau:

Iš pieno sektoriaus traukiasi ir vidutiniai ūkiai

Baziniai pieno rodikliai turi išlikti tokie patys

Sausra darosi grėsminga: augalai jau pasiekę kritinę ribą

BNS, MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos