Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Robotai ir žmonės ekologiniame ūkyje dirba išvien

Panevėžio r. Žemės ūkio bendrovės „AUGA Smilgiai“ darbuotojai, vadovaujami Beno Gaušio, plėtoja tvarųjį ūkininkavimą. Mišraus ūkininkavimo bendrovė iki 2030 m. siekia tapti visiškai klimatui neutrali.

Smilgiai – nedidelis miestelis Panevėžio rajone. Į jį atvykus ir šiek tiek pavažiavus pagrindine gatve išnyra ekologiniam ūkiui „AUGA Smilgiai“ priklausantys pastatai ir žemės ūkio technika. Tam, kad sužinotume, kuo ekologinis ūkis skiriasi nuo tradicinio, reikia jį pamatyti iš labai arti. Tad neilgai trukus mus pasitinka agronomas, „AUGA Smilgiai“ bendrovės vadovas Benas Gaušys.

Lietuvoje ekologinių ūkių praėjusiais metais buvo 2 529. Žemės ūkio bendrovė „AUGA Smilgiai“  priklauso bendrovei „AUGA Group“, kaip ir dar dvi dešimtys bendrovių, išsibarsčiusių po visą Lietuvą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Robotas prižiūri runkelius

Ekologinio ūkio klestėjimui labai svarbi technika ir puikiai ją išmanantys specialistai, tikina B. Gaušys, rodydamas vieną naujausių investicijų – FarmDroidʼą. Tai – sėjantis, o vėliau ravintis saulės baterija įkraunamas robotas.

Runkelių roboto FarmDroid mechanizmas

„AUGA Smilgiai“ bendrovėje jis naudojamas cukrinių runkelių auginimui. Šios savaeigės mašinos darbinis plotis – 3 m. Jos maksimalus greitis – 1100 m/val. Ekologinis ūkis „AUGA Smilgiai“ šį robotą naudoja jau 2 metus, žada tai daryti ir toliau, tvirtina besidžiaugiantys investicija. FarmDroid‘ą agronomas Benas planuoja naudoti ir kitų kultūrų auginimui, artimiausiuose planuose – žieminiai rapsai.

Žemės ūkio bendrovei „AUGA Smilgiai“ vadovauja Benas Gaušys

„AUGA Smilgiai“ – vienintelis ūkis Lietuvoje, naudojantis būtent šį robotą. B. Gaušys svarsto, kodėl tokią techniką gali būti sudėtinga integruoti į ūkį. Viena iš kliūčių – tai, jog didelė dalis žemdirbių yra vyresnio amžiaus, asmenys nuo 40 m. iki pensinio amžiaus. Kita, pasak Beno, naujovių atmetimas. Žemės ūkis – tiesiogiai nuo gamtinių sąlygų ir kitų aplinkybių priklausoma sritis, tad inovacijų diegimas ūkininkui gali ir atsipirkti, ir sukelti didelių nuostolių.

Priėjus visai arti savaeigės mašinos Benas rodo į ją įdiegtą kompiuterį, kuriuo robotas valdomas. Juo subraižomas dirbamas laukas, nustatomi atstumai tarp sėklų. Kai robotas pats apsėja lauką ir žino, kur įterpta sėkla, ravėjimo metu purena tarpueilius, o aplink augalą piktžoles tiksliai išpjauna peiliukai. Įsikrovęs saulėje robotas gali ravėti visą parą. Runkelių laukus jis prižiūri nuolat, tačiau šiuo metu priežiūra yra baigta - FarmDroid'as ruošiasi tolimesniems darbams. Susitariame važiuoti apžiūrėti laukų, kuriuose robotas paprastai dirba.

Griežta sėjomaina – būtina

Pakeliui į bendrovės „AUGA Smilgiai“ laukus pravažiuojame ūkininkų, naudojančių mineralines trąšas bei cheminius pesticidus, laukus. B. Gaušys atkreipia dėmesį į suguldytus javus. Jis tikina, kad jų laukų liūtys taip nepaveikia būtent dėl ekologiško ūkininkavimo būdo. Esą mineralinėmis trąšomis tręšiami augalai labiau ištįsta, todėl ir lengviau sugula. Netrukus atsiduriame tarp dviejų cukrinių runkelių laukų.

Roboto išravėti cukriniai runkeliai

Benas kviečia lyginti, kairėje – roboto apsėtas ir ravėtas laukas, dešinįjį ravėjo žmonės. Akivaizdžiausias skirtumas – tarpueilių plotis. Ten kur dirba robotas jie siauresni, kur žmonės – dvigubai platesni. Kol kas Smilgiuose didžiąją dalį runkelių prižiūri ūkio darbuotojai. Iš auginamų 100 ha cukrinių runkelių du FarmDroid robotai prižiūri 20 hektarų. Agronomas jau planuoja derliaus nuėmimą ir netrukus paaiškina, kodėl. Ekologinis ūkis derlių turi nuimti pirmas, kad cukraus fabrike ekologiška žaliava nesusimaišytų su neekologiška.

Iš viso Smilgių ūkyje dirbama 1600 ha, auginami cukriniai runkeliai, žieminiai rapsai, miežiai ir kviečiai, pupos, maždaug trečdalis dirbamo ploto skiriama pievoms. Plotas užsėjamas liucernomis, kurios auginamos dvejus metus. Vėliau liucernos naudojamos galvijams šerti. B. Gaušys pabrėžia, kad ekologiniams ūkiams reikalinga griežta sėjomaina, nualintos žemės prikelti antram gyvenimui mineralinėmis trąšomis juk neįmanoma.

Be griežtos sėjomainos, dirvožemio našumą didina ir inovatyvi žemės ūkio technika. Ją pamatyti galima ką tik nukultų kviečių laukuose. „AUGA Smilgiai“ ekologinė žemės ūkio bendrovė jau pradėjo kulti žieminius miežius, šiais metais derlius palyginti geras – 5 t/ha. Grūdai jau išvežti, o 7 m pločio tikslusis noraginis skutikas Treffler ruošia dirvožemį naujai sėjai. Ūkyje taikoma neariminė sėja, todėl jis padeda žemę tinkamai išakėti.

Pašarai karvėms užauginami čia pat

Visai netoli esantys laukai dar ruošiami naujų pievų įrengimui, juose surenkami šiaudai. Surinkti šiaudai ekologiniame ūkyje naudojami gyvuliams šerti ir kreikti. AUGA Smilgiai“ augina 700 galvijų, holšteinų, Lietuvos žalųjų, iš jų melžiamų karvių – 600. Galvijai beveik visą dieną praleidžia ganyklose, į fermą grįžta melžtis arba slėptis nuo nepalankių orų. Fermoje įrengta eglutės tipo melžimo aikštelė, karvės melžiamos du kartus per dieną, 4 val. ryto ir 16 val. vakaro. Veršeliai „AUGA Smilgiai“ ūkyje laikomi iki 3 mėnesių – paskui išvežami į kitas bendroves.

Galvijai auginami be augimo hormonų. Ūkinių gyvūnų augimas ir produktyvumas neskatinamas jokiais vaistais, augimo reguliatoriais ar kitomis ekologinės gamybos taisyklėse draudžiamomis medžiagomis. Gera sveikata ir fizinė gyvūnų būklė užtikrinama jiems pritaikant kokybiškus ir aukštos maistinės vertės ekologinius pašarus, sukuriant tinkamas laikymo sąlygas.

Už fermos ir ganyklų komplekso vyksta statybos. Du cilindro formos betoniniai pastatai žaliais stogais – biometano dujų gamyklos. Iš netoliese kabančio plakato matyti, jog tai – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamas projektas. B. Gaušys pasakoja, norintis kuo greičiau projektą užbaigti, nes taip bus sukurtas uždaras ekologinio ūkininkavimo ciklas.

„AUGA Smilgiai“ naudojamuose žemės plotuose planuojama auginti kultūras, dalį jų naudoti galvijų pašarams, karvių mėšlą apdirbti biojėgainėse ir išgauti biometaną, kurį numatoma naudoti kaip kurą traktoriams, dirbantiems žemę. Keturiolika metų neekologiškai ūkininkavęs ir tik porą metų ekologinio ūkio vadovu dirbantis agronomas teigia, kad ekologiškai ūkininkauti sunkiau, bet gerokai prasmingiau. Jis tikina, kad raktiniai žodžiai pradedant ką nors naujo: išmokti, priprasti, nebijoti.

Autorius: Rūta Bernotaitė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos