Kaunas. Pastaraisiais metais kai kurie ūkiai susidomėjo rapsukų auginimu. Jų pavadinimas daugumai asocijuojasi su rapsais, tačiau iš tiesų tai yra skirtingų rūšių augalai, nors abu iš tos pačios – aliejinių grupės. Tad kuo rapsukai skiriasi nuo rapsų ir kokiu tikslu juos verta auginti?
Rapsų lotyniškas botaninis pavadinimas yra Brassica napus L., o rapsukų – Brassica rapa L. ssp. oleifera (angl. – spring turnip rape, biennal turnip rape). Ir viena, ir kita rūšis priklauso tai pačiai Bastutinių (Brassicaceae) šeimai ir žemės ūkyje auginamos kaip aliejinės kultūros. Rapsukai, kaip ir rapsai, gali būti tiek žieminių, tiek vasarinių formų. Rapsukai labiau paplitę šiaurinio klimato šalyse, tokiose kaip Suomija, Kanada, Estija.
Iš pirmo žvilgsnio rapsukų ir rapsų augalai yra panašūs, nors rapsukai dažniausiai būna šiek tiek žemesni, liaunesni. Vasarinių rapsukų vidutinis aukštis dažniausiai siekia 90-100 cm. Jie žydi trumpesnį laiką negu rapsai, bet derlingumu pastariesiems nusileidžia. Esant palankioms augimo sąlygoms, vasarinių rapsukų derlingumo potencialas – vidutiniškai 1,9-2,5 t/ha sėklų. Pastaraisiais metais, siekiant didesnio derlingumo, kuriamos hibridinės ne tik rapsų, bet ir rapsukų veislės.
Vasariniai rapsukai populiarūs Suomijoje, nes palyginti su rapsais, rapsukų auginimo gamybinė rizika yra mažesnė
Mažesnį nei rapsų rapsukų derlingumą lemia ir mažesnė jų sėklų masė. Rapsukų 1000 sėklų masė paprastai siekia apie 2,8-3,0 g. Jų sėklos yra smulkesnės negu rapsų, kurių 1000 sėklų masė sudaro nuo 3,3 iki 4,1 g. Šių abiejų rūšių augalų sėklų aliejingumas irgi gali skirtis. Sprendžiant iš užsienio selekcininkų nurodomų veislių aprašymų, rapsukų sėklos sukaupia kiek mažiau aliejaus (aliejingumas – apie 40-42 proc.), negu rapsų, kurių aliejingumas gali būti apie 46-49 proc.
Selekcijos kompanijų teigimu, vienas svarbiausių rapsukų pranašumų – jie subręsta maždaug dviem savaitėmis anksčiau negu rapsai. Dėl to nukūlus rapsukų derlių lieka daugiau laiko paruošti dirvas žieminių augalų (kviečių) sėjai. Aišku, rapsukų, kaip ir rapsų, vegetacijos periodas dar priklauso nuo veislės. Ankstyviausių veislių vasariniai rapsukai subręsta per 92-95 dienas.
Rapsukų selekcininkai kaip dar vieną šių augalų privalumą mini jų gebėjimą geriau negu rapsai konkuruoti su piktžolėmis ir geresnį sėklų išsilaikymą ankštarose.
Auginame dar labai mažai
Prieš dvejus metus Lietuvoje buvo deklaruoti tik 37,26 ha, o pernai – jau 127,19 ha rapsukų. Mūsų šalies ūkininkai rapsukus dažniausiai bando auginti ekologiniuose ūkiuose. Teigiama, kad rapsukai ne tokie reiklūs augimo sąlygoms. Be to, kad juos neva mažiau negu rapsus puola kenkėjai, todėl padidėja galimybė nenaudojant insekticidų gauti kažkiek sėklų derliaus. Rapsukai žemdirbius dar domina ir kaip greitai augantys (trumpos vegetacijos) augalai žaliajai trąšai, gali būti naudojami ir kaip sudedamoji dalis daugiakomponenčiuose tarpinių augalų mišiniuose.
Tuo tarpu Suomijoje, Kanadoje jie paprastai auginami sėkloms, kurios, kaip ir rapsų, naudojamos aliejui spausti. Rapsukai geriau prisitaikę prie šaltesnio klimato ir dėl to populiarūs Suomijoje, nes palyginti su vasariniais rapsais, rapsukų auginimo gamybinė rizika yra mažesnė. Tačiau manoma, kad dėl klimato kaitos sukelto vidutinės oro temperatūros padidėjimo ateityje ir tokiose šiaurinėse šalyse kaip Suomija, abiejų šių rūšių augalų santykis gali keistis rapsų naudai.
Rekomenduojama vasarinių rapsukų sėklos norma: 120-140 augalų/m2, arba 6-7 kg/ha sėklų. Jeigu jie auginami žaliajai trąšai, sėjama 7-10 kg/ha.
Rapsukų sėklos yra šiek tiek smulkesnės negu rapsų, 1000 sėklų masė paprastai siekia apie 2,8-3,0 g. Dėl to rapsukų derlingumo potencialas irgi mažesnis
Lietuvoje rapsukai nėra tyrinėjami. Prieš daugelį metų jais susidomėjo tuomečio Žemdirbystės instituto Vėžaičių filialo mokslininkai. Tačiau didesnės apimties tyrimų nebuvo atlikta, tad šiuo metu konkrečių bandymų duomenų apie rapsukų auginimą Lietuvos klimato sąlygomis mokslininkai neturi. Augintojų gamybinės patirties irgi labai mažai. Jeigu tokios turite, kviečiame papasakoti, kaip jums sekasi auginti rapsukus jūsų ūkyje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)