Kėdainių r. Daržininko Vidmanto Girdzijausko ūkyje taikomos naujausios technologijos, o gaunami derliai neatsilieka nuo pirmaujančių verslinių daržininkystės ūkių Europoje. „Mano ūkis nėra kažkuo išskirtinis. Unikalus yra mūsų regionas, juk vien Lančiūnavos apylinkėse yra ne vienas ūkis, kuris augina įvairias daržoves. Patirties kopūstų auginime turi ir kaimynas Vidmantas Kvedaras, ir Virgilijus Kuprevičius, ir kiti ūkininkai. Visi mes turime savų patirčių, savų problemų, ir savų pastebėjimų apie daržininkystę", - sako ūkininkas Vidmantas Girdzijauskas.
Ūkyje auginama apie 100 ha įvairių veislių kopūstų (baltagūžių, raudongūžių, savojos). „Dar auginame morkas, bulves, burokėlius, bet tikrai negalvojame plėsti ūkio. Labai svarbu susidoroti su tuo derliumi, kurį užauginame. Iš tiesų visi ūkininkai susiduria su problema, kaip parduoti daržoves be nuostolių. Mes vis dar laukiame, kad būtų atidaryti keliai išvežti produkciją į Rusiją. Užsivėrus Rusijos rinkai, Lietuvos daržininkams tapo sunku parduoti daržoves. Pernai kopūstus noriai pirko lenkai, kurie patys nebuvo užsiauginę šių daržovių, o šįmet to nebėra. Lenkijoje kopūstai dera puikiai, tad mums tenka gerokai pavargti bandant parduoti savo derlių", - apgailestauja daržininkas.
Ūkininko nuomone, mažiau problemų patiria tie daržininkai, kurie patys imasi daržovių perdirbimo. V. Girdzijauskas jau trejus metus raugia ir parduoda agurkus, kopūstus, pernai parduotuves pasiekė ir rauginti pomidorai bei virti ir vakuumuoti burokėliai ir morkos. „Tik patys pradėję rauginti daržoves, truputį atsikvėpėme. Dabar norime išlaikyti tą veržlų žingsnį. Plėsti rauginimo apimčių negalvojame, svarbu išsaugoti gerą kokybę", - tvirtina V. Girdzijauskas.
Jo ūkyje iš pernykščio derliaus buvo užraugta apie 100 t kopūstų. Pernykščiai kopūstai rauginimui naudojami ir sulaukus šiųmečio derliaus: „Gerai išsilaikę pernykščiai kopūstai yra tinkamiausi rauginimui. Rauginimo procesas mūsų ūkyje vyksta visu tempu ir nesustojamu procesu. Raugintus kopūstus parduodame vienam prekybos tinklui, su kuriuo bendradarbiaujame daugelį metų," - aiškina daržininkas.
Liepos pabaigoje V. Girdzijausko (dešinėje) ūkyje buvo organizuota Kopūstų lauko diena
Išbandymų kopūstams netrūko
Šįmet ankstyvuosius kopūstus V. Girdzijauskas pradėjo kirsti birželio pradžioje. Dabar jau dorojamas vėlesnių veislių derlius. „Šįmet labai išlošėme, kad pirkome lenkiškus daigus. Jie buvo labai kokybiški, tai prigijimas buvo itin geras. Pernykščiai vokiški daigai buvo gerokai lepesni. Šįmet turėjome ypač didelį išbandymą - beveik pusantro mėnesio sausrą. Problemų turėjome tikrai nemažai, be kritulių stokos teko kovoti su įvairiais vabalais, sunkiai veikė herbicidai. Tad išlaidų netrūko", - apgailestauja V. Girdzijauskas.
„Turime atsirinkę kopūstų veisles ir firmas. Šiais metais auginome 23 hibridines kopūstų veisles, nuo pačių ankstyviausių (50-60 dienų vegetacijos), vidutinio ankstyvumo (70-80 d.), vidutinio vėlyvumo (90-100 d.) iki vėlyviausių (iki 150-160 d.)", - aiškina Vidmantas.
Tai baltagūžiai ir raudongūžiai kopūstai, skirti greitam naudojimui, laikymui, perdirbimui bei universalios paskirties, o taip pat jau lietuvių pamėgti Savojos kopūstai". Ankstyvieji ir vidutinio ankstyvumo kopūstai šviežiam vartojimui - Miror F1, Reactor F1, Jettma F1, Grepala F1, Cheers F1, Milla F1, Farao F1, Bolikor F1, Integro F1, Kevin F1; vidutinio vėlyvumo ir vėlyvieji kopūstai rauginimui ir laikymui: Factor F1, Jaguar F1, Wirossa F1 (Savojos), Counter F1, Cilion F1, Kingstonia F1, Paradox F1, Muscuma F1, Lectro F1, Zenon F1, Jubilee F1, Masada F1, Novoton F1.
Pasak V. Girdzijausko, visą dėmesį dabar jis skiria kopūstų derlingumui didinti ir kokybei gerinti, todėl ūkyje stengiasi išbandyti naujas kompleksines trąšas bei tręšimą per lapus, kurį galima derinti kartu su augalų purškimu insekticidais ir fungicidais. Pastoviai atnaujinama žemės ūkio technika į modernesnę, kad būtų dirbama efektyviau. Naudojamasi agronomų konsultantų teikiamomis rekomendacijomis.
Daržininkų situacija sudėtinga
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė tvirtina, kad daržininkų situacija Lietuvoje yra gana sudėtinga. „Šių metų vasarą daržininkams nėra lengva. Į areną išeina ir tie nauji žaidėjai, kurie augina nedidelius kiekius daržovių. Jie stengiasi pigiau parduoti savo užaugintą derlių. Be to, šįmet daržovių kainas smarkiai sumažino Lietuvoje veiklą pradėję „Lidl" prekybininkai. Jie pigiai parduoda daržoves, taip mažina kainas ir kituose prekybos tinkluose. Vadinasi, iš daržininkų derlių norima nupirkti vos ne už savikainą. Jei tokios tendencijos laikysis ir toliau daržininkams bus gana sunku. Šįmet kopūstų supirkimo kaina mažesnė maždaug 20 proc. palyginus su ankstesniais metais. Be to, kopūstų augintojų šįmet turime daugiau negu ankstesniais metais. Matome, jog padidėjo ir šių daržovių auginami plotai", - sakė Z. Cironkienė. Jos teigimu, kiekviena šalis orientuojasi į vietinę produkciją, tad galvoti, kad brangiau lietuvišką derlių bus galima parduoti kitose šalyse, nėra paprasta.
V. Girdzijausko nuomone, daržovių auginimas reikalauja didelio dėmesio, prisirišimo, visus darbus reikia atlikti laiku - ir pasėti, ir patręšti, ir nupurkšti pesticidais. Beje, daug darbų atliekama ir rankomis, todėl ūkyje apskritus metus dirba apie 50 darbuotojų, derliaus nuėmimo metu tas skaičius būna dar didesnis.
Alma ir Vidmantas Girdzijauskai labai dėkingi ūkio dirbantiesiems: „Giriame tikrai ne be reikalo, jie labai darbštūs, pareigingi ir sumanūs darbuotojai. Ūkyje suktis padeda pavaduotojas gamybai Vitalijus Sakalauskas, agronomas Edmundas Skėrys, didelį darbą atliekanti finansininkė Rasa Kriūnienė, rauginama produkcija rūpinasi Ina Pupinienė, o dukra Rūta - užsiima produkcijos realizacija, rinkodara. Šie žmonės yra mūsų ūkio didieji pagalbininkai. Be jų neįsivaizduoju, kaip mes su žmona suspėtume visuose darbuose. Įrengėme geras buitines patalpas dirbantiesiems, stengiamės pagerinti jų darbo sąlygas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)