Vilnius. Jau kelinti metai Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai, prasidedant derliaus nuėmimui, papildomai stebi laukus, kad nustatytų, ar laikomasi reikalavimų pasėlius apdorojant glifosato veikliosios medžiagos turinčiais herbicidais.
Šių papildomų stebėjimų metu fiksuojami pasėlių purškimai, analizuojama kita informacija, sudaranti prielaidas identifikuoti galimus pažeidimus.
Prieš dvejus metus, 2019 m. spalį, Žemės ūkio ministerija, Augalininkystės tarnyba, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos grūdų augintojų asociacija pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo AAP, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo.
Pasak Augalininkystės tarnybos direktoriaus, Sergejaus Fedotovo, šis saugaus AAP naudojimo siekis atsispindi ir žemės ūkio gamyboje. „Pastaruoju metu stebėjimai rodo, kad ūkininkai rūpinasi derliaus kokybe – pažeidimų dėl glifosato naudojimo daug nenustatoma, nors vis dar tenka su jais susidurti. Dabar augintojai, naudodami naujas veisles ir šiuolaikines auginimo technologijas, dažnai išvengia problemų su piktžolėmis. Prie teigiamų veiksnių prisideda ir sausi šių metų orai,“– pastebi S. Fedotovas.
Glifosato veikliosios medžiagos turinčius herbicidus prieš derliaus dorojimą leidžiama naudoti tik piktžolėtuose pasėliuose ir ne vėliau kaip likus 10–14 kalendorinių dienų iki pjūties. Konkretaus AAP etiketėje yra nurodytas individualus laikotarpis, kurio privalu laikytis.
Ypatingas dėmesys kreipiamas į tai, ar augintojai šiuos produktus naudoja pagal paskirtį ir jais nepiktnaudžiauja prieš derliaus nuėmimą apdorodami nepiktžolėtus pasėlius, ar derlių nuima išlaukę AAP etiketėje nustatytą laikotarpį. Atkreipiame dėmesį, kad glifosato turintys herbicidai negali būti naudojami apdoroti grikių pasėliams.
Pastebėjus ar įtarus pažeidimus, gavus konkrečių skundų dėl netinkamo glifosato turinčių AAP naudojimo prieš derliaus nuėmimą, atliekami išsamūs patikrinimai. Pasitvirtinus pažeidimams, ūkininkams taikoma administracinė atsakomybė, be to, informacija apie pažeidimus ir galimai užterštą žemės ūkio produkciją perduodama Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai bei Nacionalinei mokėjimo agentūrai, o jei ūkis ekologinis – VšĮ „Ekoagros“.
VAT ir MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Aktualūs 7 GAAB standarto įsipareigojimai
2024-12-13 -
Kaip pasėliai pasiruošė žiemai
2024-12-12 -
Kaip sekėsi šį sezoną šiltnamių daržininkystei?
2024-12-10
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)