Basf a1 17 10 23 Basf m1 17 10 23
Ūkis
Valgysime importinius obuolius

Vilnius. Dėl sodų žydėjimo metu buvusių stiprių šalnų Lietuvoje šiemet obuolių derlius gali siekti vos penktadalį (apie 20 proc.) įprasto prekinės produkcijos kiekio. Todėl jau spalio mėn. pabaigoje Lietuvos obuolių augintojų parduodamos produkcijos kaina, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, buvo 61 proc. didesnė ir sudarė 0,50 EUR/kg.

Į Lietuvos rinką didelis obuolių kiekis kasmet įvežamas iš Lenkijos. Tačiau ir kaimyninėje šalyje šiais metais obuolių derlius dėl pavasarinių šalnų, skaičiuojama, bus 40 proc. mažesnis. Paklausa išliko tokia pati, todėl padidėjo kainos. Šiuo metu Lenkijoje obuoliai tokie pat brangūs kaip ir Italijoje, tačiau itališki obuoliai geresnės kokybės, bet tai per kelerius metus galėtų pasikeisti. Daug obuolių iš Lenkijos yra eksportuojama į Egiptą ir Indiją. Šios šalys užpildo spragą, kurią paliko Rusijos embargas.

O kokia situacija kitose obuolius auginančiose šalyse? Pasaulinę obuolių rinką 2019 m. rudenį apžvelgia statistinis leidinys „Agrorinka“.

Bioversija 23 09 01 m7

Olandijoje obuolių derlius yra geras, kokybė taip pat aukštesnė nei pernai. Kainos stabilios, jos nebuvo sumažėjusios derliaus nuėmimo metu, kaip atsitiko prieš metus. Šalyje obuolių pardavimas vis labiau orientuojamas į vidaus rinką. Mažmenininkai teikia pirmenybę pasirašytoms sutartims ir nebesidomi tiekėjais, kurie išimties tvarka gali jiems pasiūlyti pigių obuolių. Augintojų nuomone, mažmenininkų reikalavimai tampa vis didesni, obuoliai turi atrodyti beveik tobulai, o sezono pabaigoje tai bus sunku įgyvendinti. Olandiški obuoliai eksportuojami į Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Skandinavijos šalis.

Vokietijoje obuolių derlius prognozuojamas vidutinis ar šiek tiek mažesnis. Į šalį importuojami obuoliai iš Olandijos, Italijos, Prancūzijos. Didėja ekologiškai auginamų obelų sodų plotai.

Austrijos augintojai nėra patenkinti obuolių derliumi. Dėl šalto pavasario ir karščio bangos vasarą, obuolių dydis yra mažesnis už vidutinį. Kainos panašios kaip ir praėjusiais metais.

Prancūzijoje obuolių derlius yra geras. Jie paklausūs Azijos ir Europos šalyse. Obuolių eksportas į Jungtinę Karalystę garantuoja stabilią rinką.

Italijoje obelų sodų derlius yra vidutinis. Kai kurie augintojai praneša apie 10–15 proc. mažesnį obuolių derlių.

Kinijos, Pietų Afrikos ir JAV obuolių augintojai yra patenkinti sezonu ir obuolių derliumi. Tačiau pasaulinėje obuolių rinkoje yra tam tikras netikrumas dėl eksporto. Indijos boikotas kiniškiems obuoliams galioja jau beveik dvejus metus. Rusijos embargas taip pat daro įtaką pasaulinei obuolių rinkai. Į Jungtinę Karalystę eksportas kol kas vyksta kaip ir anksčiau.

JAV obuolių derlius didesnis nei praėjusiais metais. Obuoliai jau pradedami eksportuoti į Pietų ir Centrinės Amerikos šalis, Azijos ir Ramiojo vandenyno šalis. Eksporto kiekiai kol kas mažesni nei įprastai. Svarbu, kad eksportas padidėtų, kitaip rinkai gali tekti spręsti obuolių pertekliaus klausimą, todėl kol kas kainos yra mažesnės nei prieš metus.

Kinijoje prasidėjo naujas obuolių sezonas. Šiais metais derlius didelis, tačiau kokybė prastesnė, todėl gerų obuolių kiekis ribotas. Tikimasi, kad kaina šiais metais išliks maža. Prieš metus kaina buvo didelė dėl prasto derliaus. Daug obuolių yra eksportuojama į Pietryčių Azijos šalis, taip pat į Europą ir JAV, bet dėl praėjusiais metais buvusių didelių kainų eksportas čia buvo mažas. Eksportuotojai tikisi, kas šiemet sąlygos bus geresnės dėl mažesnių kainų. Į Indiją, kuri yra svarbi rinka Kinijos obuoliams, jie jau neeksportuojami beveik dvejus metus. Dar ir Rusija šiemet uždraudė kiniškų obuolių importą.

Pietų Afrikoje dar tik pasibaigė obelų žydėjimas. Klimato sąlygos geros, nors ir šiek tiek sausiau. Tikimasi gausaus obuolių derliaus, kuris prasidės gruodžio mėn.

Parengta pagal ŽŪMPRIS informaciją

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos